Ze wszystkich możliwych badań można bez problemu wyróżnić takie, którego obawiają się wszyscy pacjenci – jest to gastroskopia. Powszechnie uznawana jest ona za wyjątkowo nieprzyjemną, krępującą i bolesną - dlatego też większość ludzi próbuje się przed tym uchronić najdłużej, jak to tylko możliwe. Czasami jednak nie mamy już takiej możliwości i bez niej lekarz nie może powiedzieć nam, co jest nie w porządku i w jakim stanie jest nasz przewód pokarmowy.


Największą zaletą gastroskopii jest to, że można uzyskać wartościowe dane – bez konieczności wykonywania nacięć chirurgicznych. To dla pacjenta mimo wszystko duży komfort – pomimo krótkotrwałych problemów, które mogą się pojawić. Ewentualne skutki uboczne to chrypka, ból gardła lub odruchy wymiotne w trakcie samego badania – szybko to jednak znika. Jeśli potrzebna Ci gastroskopia Warszawa umożliwi Ci na pewno jej wykonanie w jednym z wielu gabinetów.
 

Przebieg badania

Podczas gastroskopii do gardła pacjenta wprowadzana jest specjalna rurka - wyposażona jest ona w aparat z optyką. To właśnie dzięki temu lekarz może obejrzeć przewód pokarmowy w taki sposób, jakiego nie oferuje mu nawet rezonans – a dodatkowo można też pobrać wycinek, jeśli jest faktycznie taka potrzeba. Co ciekawe – poprzez rurkę można nawet wprowadzać narzędzia i wykonywać drobne zabiegi.

Moment wprowadzenia aparatu – nie jest przyjemny. Pomimo, iż stosowane jest znieczulenie – w dalszym ciągu może pojawić się odruch wymiotny i duży dyskomfort. Jesteśmy się jednak w stanie dosyć szybko do tego przyzwyczaić i zwykle całość nie trwa bardzo długo - chyba, że przeprowadzany będzie wspomniany zabieg lub pobranie wycinka.
 

Zalecenia przed badaniem

Lekarz chce umożliwić każdemu pacjentowi przejście przez to badania w sposób możliwie, jak najbardziej komfortowy – to oczywiste. To właśnie dlatego wcześniej otrzymuje on listę zaleceń, do których warto się zastosować. Na pewno dobrze byłoby ograniczyć jedzenie nawet na około 8 godzin przed badaniem – a kilka godzin wcześniej warto też nie palić i nie pić. Trzeba pozbyć się z jamy ustnej kolczyków i po samym badaniu również lepiej unikać przez kilka godzin pokarmów stałych - możemy się przypadkowo zachłysnąć ze względu na podane nam znieczulenie.

 

Gastroskopia wykonywana jest w celu wykrycia takich problemów, jak tworzące się polipy lub nowotwory. Na pewno skierowanie otrzymają osoby, u których od dłuższego czasu pojawia się krew w stolcu lub krwawe wymioty. Podobnie w przypadku nawracających wzdęć i zgagi – tego także nie powinno się lekceważyć. Sprawdź ofertę Centrum Medycznego Medispace.

 

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku