Do pielęgnacji ogrodu, a nawet przydomowego trawnika, potrzeba sporo narzędzi. Zdecydowanie najważniejsze są kosiarki oraz podkaszarki. Dzięki nim przystrzyżemy trawę na odpowiednią długość, a także pozbędziemy się niechcianych chwastów. Do wyboru mamy urządzenia spalinowe oraz elektryczne, a także kosiarki i podkaszarki akumulatorowe. Bez względu na model, o wszystkie trzeba zadbać równie starannie, co o trawnik. By długo nam służyły, trzeba na bieżąco je czyścić, a także odpowiednio konserwować na zimę.

Jak dbać o kosiarkę?

Bez względu na źródło zasilania kosiarki, w trakcie sezonu najważniejsze jest jej regularne i dokładne czyszczenie. Z urządzenia trzeba usuwać resztki trawy i ziemi. Mogą zalegać na nożu i w okolicach mechanizmu tnącego, a także w różnych szczelinach obudowy. Przy czyszczeniu noża warto pamiętać, by czynić to na sucho - inaczej możemy tylko przyspieszyć jego korozję.

Jeśli tylko nie przeraża nas odkręcanie i dokręcanie śrubek, od czasu do czasu dobrze jest również odkręcić całą obudowę. W środku z pewnością znajdziemy nieco zanieczyszczeń. Przy czyszczeniu trzeba też pamiętać o rodzaju zasilania. W przypadku kosiarek spalinowych przechylenie urządzenia może spowodować zalanie świec. Należy więc czyścić je po opróżnieniu baku. Potrzebujesz więcej informacji na temat czyszczenia i konserwacji kosy spalinowej? Zajrzyj na https://www.przewodnik-budowlany.com.pl/ogrody.

Jak konserwować kosiarkę przed zimą?

Na dokładne oczyszczenie kosiarki trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza przed zimą. Odpowiednia konserwacja po zakończeniu sezonu sprawi, że urządzenie bez problemów przetrwa kilka miesięcy bezczynności. Jeśli w baku pozostało paliwo, trzeba je usunąć za pomocą odsysarki. Jeśli posiadamy kosiarkę czterosuwową, przed zimą trzeba też wymienić stary olej.

Bardzo ważny jest także odpowiedni stan filtra oraz świecy zapłonowej. Tę ostatnią najlepiej regularnie wymieniać - co około 120 godzin pracy. Jeśli jest jeszcze w dobrym stanie, trzeba będzie ją wyczyścić.

Uwagi domaga się również nóż kosiarki. Oprócz usunięcia zabrudzeń, najlepiej zakonserwować go środkiem antykorozyjnym. Jeśli zaś dopiero zastanawiasz się nad zakupem kosiarki, zajrzyj na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki.

Jak dbać o podkaszarkę?

Podkaszarki elektryczne i kosy spalinowe często są uzupełnieniem kosiarek. Pomagają w starciach z dużą trawą i w trudno dostępnych miejscach. Również takie urządzenia trzeba regularnie czyścić - najlepiej po każdym użyciu. Najważniejsze jest usuwanie resztek trawy. Jeśli pozostaną w okolicach głowicy tnącej, mogą zacząć gnić, co spowoduje korozję podkaszarki.

Podobnie jak w przypadku kosiarek, tak i przy kosach spalinowych regularnie trzeba sprawdzać stan filtrów oraz świecy. Jeżeli na tych elementach widać jakieś uszkodzenia, bezwzględnie trzeba je wymienić. Jeśli nie, wystarczy czyszczenie - filtry papierowe przedmuchujemy sprężonym powietrzem, gąbkowe można przetrzeć wilgotną szmatką.

Dodatkowym zadaniem będzie smarowanie przekładni kątowej. Używamy do tego smaru przekładniowego - najwygodniej wprowadzić go za pomocą strzykawki. Wygodne kosy spalinowe, o które warto zadbać, znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki.

Przed zimą trzeba będzie także opróżnić zbiornik z paliwem. W przypadku podkaszarki akumulatorowej na koniec sezonu warto natomiast naładować do pełna akumulator. Głębokie rozładowanie akumulatora bardzo negatywnie wpłynie na jego możliwości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku