Na aranżację danego pomieszczenia składają się nie tylko meble i dodatki. Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom w postaci zasłon zyskujemy piękne zwieńczenie wystroju wnętrza. Wybór barwy zasłon odpowiednio do koloru ścian dla niektórych może stanowić spore wyzwanie, właśnie dlatego w poniższym artykule zajmiemy się tym tematem. Postaramy się doradzić jaki kolor zasłon najlepiej skomponuje się z danym kolorem ścian. Zapraszamy do lektury!


Firany, czy zasłony co wybrać?

Zarówno firany, jak i zasłony pełnią więcej niż tylko rolę dekoracyjną. To właśnie nasze potrzeby powinny decydować o tym, na jaki rodzaj aranżacji przestrzeni okna ostatecznie padnie nasz wybór.

  • Zasłony – pozwalają na szczelne zasłonięcie okna, dając poczucie odseparowania od świata zewnętrznego. Gęste zasłony o ciemnym kolorze mogą nie przepuszczać światła słonecznego, pozwalając nam na osiągnięcie zaciemnienia nawet w środku dnia. Zasłony świetnie dopełnią wystrojowi każdego pomieszczenia, jednak szczególnie dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie lubimy mieć ciemno, na przykład w sypialni, czy w pokoju dziecięcym. Odpowiednio dobrane kolorystycznie zasłony do salonu mogą stanowić świetny dodatek aranżacyjny, który wyniesie wystrój pomieszczenia na nowy poziom.

  • Firany – delikatne, lekko przezroczyste firany to dodatek, który nadaje pomieszczeniu zwiewności i lekkości. Jasny, delikatny materiał ozdabiający okno idealnie sprawdzi się w nowoczesnych salonach i sypialniach urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie główny prym wiedzie naturalny minimalizm. Firany sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oddzielenie od świata zewnętrznego nie jest potrzebne, warto użyć ich, gdy za oknem zamiast ciekawskich oczu przechodniów lub sąsiadów, roznosi się piękny widok.

Jakie zasłony do szarej ściany?

Podczas doboru koloru zasłon pamiętajmy o tym, by nie decydować się na odcienie zbieżne z barwą naszych ścian, chyba że będzie to zdecydowanie ciemniejszy odcień tego samego koloru. W przypadku szarych ścian, w kwestii dobór firan mamy dosyć duże pole do popisu. Ze względu na to, że szary jest kolorem dosyć neutralnym, barwa firan, na którą się zdecydujemy, będzie nadawała pomieszczeniu określonego charakteru. Białe firany nadadzą delikatności, a mocne i kontrastowe barwy, takie jak żółty, czy pomarańczowy dodadzą energii.

Jakie zasłony do kremowych ścian?

Kremowy kolor ścian kojarzy się z klasycznym i delikatnym wystrojem, dlatego też, jeśli chcemy utrzymać taki stan rzeczy, warto zdecydować się na firany białe lub perłowe. Jeżeli natomiast chcemy do wnętrza wprowadzić trochę więcej charakteru, możemy wybrać zasłony o mocnych, zdecydowanych barwach takich jak na przykład butelkowa zieleń.

Jakie zasłony do zielonych ścian?

Jeszcze kilka lat temu zielone ściany kojarzyły się z przestarzałymi wnętrzami lat 90. Ściany w kolorze świeżego groszku były bardzo często spotykane w pokojach dziecięcych i młodzieżowych tamtego czasu, jest to jednak trend, który już minął i ustąpił miejsca innym. Dzisiaj zielone, butelkowe, czy szmaragdowe ściany charakteryzują wnętrza eleganckie i klasyczne. W tym przypadku warto dobrać zasłony w odcieniach ciemnego brązu, lub jeszcze ciemniejszego zielonego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

sypialnia zas?ony

Wersja do druku