Krótka biografia Kory Jackowskiej
Kora, to Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska, a po niej Jackowska to prawdziwa legenda sceny rockowej. Utalentowana wokalistka rockowa, autorka tekstów, wokalistka Maanamu. Urodziła się 8 czerwca 1951 w Krakowie. Zmarła 28 lipca 2018 roku w wieku 67 lat.
Kora jest uważana za ikonę muzyki lat 80-tych.

Kora Jackowska - młodość
Na przełomie lat 60. i 70. nazywano ją królową krakowskich hippisów. Była wyrazistą osobowością w tym zmaskulinizowanym środowisku Polski, jako nastolatka brała udział w pierwszym mieleńskim zlocie hippisów. W latach 70. bez żadnego dyplomu pracowała w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. W Krakowie Kora poznała muzyka łódzkiej grupy Vox Gentis, a z czasem także krakowskiej Anawy Marka Jackowskiego. W 1971 została jego żoną. Rozwiedli się w 1984 roku, Jackowski zmarł w grudniu 2013 roku. Kora wzięła ślub z Kamilem Sipowiczem i przyjęła jego nazwisko. Była aktywna społecznie, wypowiadała się publicznie m.in. za zalegalizowanie marihuany podpisała "przywrócenie prawa kobiet do samostanowienia w ich życiu". Nagrała także piosenkę "Zabawa w chowanego", w której opowiada, jak w dzieciństwie była molestowana przez księdza.
Zespół Maanam – legenda polskiego rocka
Grupa Maanam rozpoczęła swoją działalność w 1975 roku. W pierwszych latach grupa daje koncerty pod nazwą MaM. Kora zaczęła śpiewać głosy z folkloru Bliskiego Wschodu. Pierwszy występ z MaM odbył się w 1976 roku w Klubie Medycznym „Aspirynka” w Poznaniu prowadzonym przez polskich studentów. Grupa koncertowała także z Maciejem Zembatym. W tym krótkim odcinku zagrał ich walijski gitarzysta i wokalista John Porter. Współpraca umożliwiła Korze nagranie wokalizy muzyki Michała Lorenca do odcinków serialu Przyjaciele i Clean in TV. Nazwa Maanam pojawiła się po raz pierwszy pod koniec lat siedemdziesiątych. Grupa zaczęła grać muzykę, a Olga Jackowska została wokalistką. Od 1980 roku Kora stała się jedną z charyzmatycznych wokalistek polskiej muzyki pop i rock.
Maanam zrobił na jury wielkie wrażenie publiczność festiwalu piosenki w Opolu wystąpiła na I ogólnopolskim przeglądzie młodego pokolenia w Jarocinie w 1980 roku. Następnie wykonali wielokrotnie zakodowane piosenki „Boskie Buenos” i pieniądze. Oba nagrania stały się natychmiastowymi hitami i zostały wydane jako single. Sukces grupy zaowocował współpracą z reżyserem Krzysztofem Rogulskim, który poprosił Maanam o stworzenie piosenki do filmu Wielka majówka. Film został wydany w kinach w 1981 roku i był pokazywany w niektórych scenach. Piosenki użyte w filmie to „Och, dziesięć i ballada ”. Ta noc jest jak żadna inna. Kora jest także bohaterką kalendarza na tle obrazów Edwarda Dwurnika.
W 1989 r. Tomik poezji Kory „Krakowski Spleen” jest w limitowanej edycji w maju 1992. autobiograficzna "Podwójna linia życia" (II edycja 1998 r.) napisana przy współpracy wieloletniego przyjaciela i towarzysza życia artystki - Kamila Sipowicza. ("Kora, Kora. A planety szaleją" z 2011 r. to jej uzupełnione wydanie).
Szczyt popularności Mannam-u i Kory
U szczytu popularności grupa mogła dawać koncerty dziennie. Najwierniejsi fani grupy przejęli stroje i elementy stylistyczne, charakteryzację i fryzury muzyków. Piosenki „Boskie Buenos” i „Lucciola” stały się hymnem Polski lat 80-tych.
Największym hitem albumu „Sie ciemnia” była piosenka o tym samym tytule z pierwszym teledyskiem w języku polskim wyemitowanym w największej stacji muzycznej świata - MTV. To były złote lata Maanamu. Grupa następnie występowała w klubach w Wielkiej Brytanii i okolicach. Maanam pojawił się na rynkach zachodnich dzięki prywatnemu Rogotowi. Trzeci album, Nocny Patrol, został nagrany przez grupę w dwóch wersjach językowych.
Tam w muzyce panował złowieszczy klimat stanu wojennego. Angielska wersja Night Patrol została wydana w krajach Beneluksu i Skandynawii. Wydała między innymi następujące albumy: - 1988 r. - "Bela Pupa" (wraz z Pudelsi); - 1993 r. - "Ja Pana w podróż zabiorę"; - 2003 r. - "Kora Ola! Ola!"; - 2008 r. - "Metamorfoz" (wraz z 5th Element); - 2011 r. - "Ping Pong".
Życie prywatne Kory
Olga Jackowska była w związku małżeńskim z Markiem Jackowskim w latach 1971-1984. Pierwszy syn Kory, Mateusz, pochodzi ze związku.
Po przeprowadzce z Krakowa do Warszawy wokalista poznał Kamila Sipowicza. Nawiązała z nim relację, której owocem był syn Szymon.
Kamil Sipowicz pracował nad organizacją koncertów. W 1979 roku Kora wraz z mężem i dziećmi wróciła do Krakowa, ale w 1984 roku rozwiodła się.
Mimo to nie zakończyli współpracy. Kora przeniosła się do Warszawy z Sipowiczem w 1989 roku i założyli własną wytwórnię fonograficzną Kamiling Publishing. Po śmierci Jackowskiego, zmarłego w 2013 roku, Kora poślubiła Kamila Sipowicza i przyjęła jego nazwisko.
Świadkiem na ich ślubie był najstarszy syn Mateusz Jackowski. W 2011 r. Kora została babcią. Kora kochała zwierzęta, więc w domu Kory i Kamila Sierpowców było ich trochę. Na Roztoczu mieli trzy alpaki, koty i psy, w tym znaną wszystkim suczkę Ramonę.
Choroba i przyczyna śmierci Kory
Świecka ceremonia pogrzebowa Olgi Sipowicz w Domu Przedpogrzebowym na Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Kora wyznała, że od końca lat 90. odczuwała ból brzucha i była z tego powodu wielokrotnie diagnozowana i leczona.
W 2013 zdiagnozowano u niej rozsianego raka jajnika z do otrzewnej. Piosenkarka przeszła kilka operacji i kursów chemioterapii. Dwa lata przed śmiercią, w 2016 r., tak opowiadała tygodnikowi "Fakt" o swoim życiu na wsi: "Nie mieszkam w luksusowej posiadłości, gdzie ktoś koło mnie skacze. Tu trzeba cały czas coś robić.
W 2016 osiągnęła remisję choroby. Kora w 2016 r. podczas programu "Must Be the Music.
Tylko muzyka" Ostatnie chwile i ostatnie życzenia Kory Stan pogorszył się na początku 2018 r.
Po podjętej terapii rozpoczęła kampanię na rzecz refundacji leku zawierającego substancję czynną olaparyb.
W związku z wysoką ceną leczenia zwróciła się o pomoc finansową do fanów, a później sprzedała dom.
W dniu 12 sierpnia 2016 r. Minister Zdrowia podpisał decyzję o przejęciu refundacji leków.
Zmarła 28 lipca 2018 o godzinie 5:30 w otoczeniu rodziny i przyjaciół w domu w Bliżowie. Jej menedżerka – Katarzyna Litwin – kilka miesięcy wcześniej poinformowała media o dobrym stanie piosenkarki, jej planach koncertowych i powrocie do pracy w studiu. Profesor Magdalena Środa – przyjaciółka Kory – wyznała po śmierci artystki, że w ostatnim tygodniu jej stan mocno się pogorszył i pojawiło się zagrożenie życia.
Pogrzeb odbył się 8 sierpnia 2018 o godzinie 11:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie (kwatera K-14-7). Miał charakter świecki.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
PURE Flex – hulajnoga stworzona z myślą o kobiecych potrzebach w mieście
Czy zastanawiałaś się kiedyś nad alternatywą dla zatłoczonej komunikacji miejskiej lub problemów z parkowaniem w centrum? Szukasz praktycznego śro
Co warto kupić przed narodzinami dziecka?
Przygotowania do narodzin malucha to wyjątkowy czas pełen emocji, planów i... zakupów. Wśród przyszłych rodziców pojawia się po
Wakacje na cztery łapy – jak przygotować się na podróż ze swoim zwierzakiem?
Podróżowanie ze zwierzętami to coraz częstszy wybór opiekunów, którzy traktują swoje pupile nie tylko jak towarzyszy, ale wręcz
Buty Grisport City – idealne na city break!
Weekendowe wyjazdy i aktywności to doskonała okazja, by oderwać się od codziennych obowiązków – nawet, gdy nie możemy zaplanować dłuższego
Shallowing ten trend podbija łóżka Polaków
Współczesna seksualność nieustannie ewoluuje, wprowadzając świeże perspektywy na intymność i przyjemność. Jedna z najnowszych praktyk, określana mia