Korato Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska, a po niej Jackowska to prawdziwa legenda sceny rockowej. Utalentowana wokalistka rockowa, autorka tekstów, wokalistka Maanamu. Urodziła się 8 czerwca 1951 w Krakowie. Zmarła 28 lipca 2018 roku w wieku 67 lat.
Kora jest uważana za ikonę muzyki lat 80-tych.


 

Kora Jackowska - młodość

Na przełomie lat 60. i 70. nazywano ją królową krakowskich hippisów. Była wyrazistą osobowością w tym zmaskulinizowanym środowisku Polski, jako nastolatka brała udział w pierwszym mieleńskim zlocie hippisów. W latach 70. bez żadnego dyplomu pracowała w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. W Krakowie Kora poznała muzyka łódzkiej grupy Vox Gentis, a z czasem także krakowskiej Anawy Marka Jackowskiego. W 1971 została jego żoną. Rozwiedli się w 1984 roku, Jackowski zmarł w grudniu 2013 roku. Kora wzięła ślub z Kamilem Sipowiczem i przyjęła jego nazwisko. Była aktywna społecznie, wypowiadała się publicznie m.in. za zalegalizowanie marihuany podpisała "przywrócenie prawa kobiet do samostanowienia w ich życiu". Nagrała także piosenkę "Zabawa w chowanego", w której opowiada, jak w dzieciństwie była molestowana przez księdza.

Zespół Maanam – legenda polskiego rocka

Grupa Maanam rozpoczęła swoją działalność w 1975 roku. W pierwszych latach grupa daje koncerty pod nazwą MaM. Kora zaczęła śpiewać głosy z folkloru Bliskiego Wschodu. Pierwszy występ z MaM odbył się w 1976 roku w Klubie Medycznym „Aspirynka” w Poznaniu prowadzonym przez polskich studentów. Grupa koncertowała także z Maciejem Zembatym. W tym krótkim odcinku zagrał ich walijski gitarzysta i wokalista John Porter. Współpraca umożliwiła Korze nagranie wokalizy muzyki Michała Lorenca do odcinków serialu Przyjaciele i Clean in TV. Nazwa Maanam pojawiła się po raz pierwszy pod koniec lat siedemdziesiątych. Grupa zaczęła grać muzykę, a Olga Jackowska została wokalistką. Od 1980 roku Kora stała się jedną z charyzmatycznych wokalistek polskiej muzyki pop i rock.

Maanam zrobił na jury wielkie wrażenie publiczność festiwalu piosenki w Opolu wystąpiła na I ogólnopolskim przeglądzie młodego pokolenia w Jarocinie w 1980 roku. Następnie wykonali wielokrotnie zakodowane piosenki „Boskie Buenos” i pieniądze. Oba nagrania stały się natychmiastowymi hitami i zostały wydane jako single. Sukces grupy zaowocował współpracą z reżyserem Krzysztofem Rogulskim, który poprosił Maanam o stworzenie piosenki do filmu Wielka majówka. Film został wydany w kinach w 1981 roku i był pokazywany w niektórych scenach. Piosenki użyte w filmie to „Och, dziesięć i ballada ”. Ta noc jest jak żadna inna. Kora jest także bohaterką kalendarza na tle obrazów Edwarda Dwurnika.
W 1989 r. Tomik poezji Kory „Krakowski Spleen” jest w limitowanej edycji w maju 1992. autobiograficzna "Podwójna linia życia" (II edycja 1998 r.) napisana przy współpracy wieloletniego przyjaciela i towarzysza życia artystki - Kamila Sipowicza. ("Kora, Kora. A planety szaleją" z 2011 r. to jej uzupełnione wydanie).

Szczyt popularności Mannam-u i Kory

U szczytu popularności grupa mogła dawać koncerty dziennie. Najwierniejsi fani grupy przejęli stroje i elementy stylistyczne, charakteryzację i fryzury muzyków. Piosenki „Boskie Buenos” i „Lucciola” stały się hymnem Polski lat 80-tych.
Największym hitem albumu „Sie ciemnia” była piosenka o tym samym tytule z pierwszym teledyskiem w języku polskim wyemitowanym w największej stacji muzycznej świata - MTV. To były złote lata Maanamu. Grupa następnie występowała w klubach w Wielkiej Brytanii i okolicach. Maanam pojawił się na rynkach zachodnich dzięki prywatnemu Rogotowi. Trzeci album, Nocny Patrol, został nagrany przez grupę w dwóch wersjach językowych.
Tam w muzyce panował złowieszczy klimat stanu wojennego. Angielska wersja Night Patrol została wydana w krajach Beneluksu i Skandynawii. Wydała między innymi następujące albumy: - 1988 r. - "Bela Pupa" (wraz z Pudelsi); - 1993 r. - "Ja Pana w podróż zabiorę"; - 2003 r. - "Kora Ola! Ola!"; - 2008 r. - "Metamorfoz" (wraz z 5th Element); - 2011 r. - "Ping Pong". 

 

Życie prywatne Kory

Olga Jackowska była w związku małżeńskim z Markiem Jackowskim w latach 1971-1984. Pierwszy syn Kory, Mateusz, pochodzi ze związku.
Po przeprowadzce z Krakowa do Warszawy wokalista poznał Kamila Sipowicza. Nawiązała z nim relację, której owocem był syn Szymon.
Kamil Sipowicz pracował nad organizacją koncertów. W 1979 roku Kora wraz z mężem i dziećmi wróciła do Krakowa, ale w 1984 roku rozwiodła się.
Mimo to nie zakończyli współpracy. Kora przeniosła się do Warszawy z Sipowiczem w 1989 roku i założyli własną wytwórnię fonograficzną Kamiling Publishing. Po śmierci Jackowskiego, zmarłego w 2013 roku, Kora poślubiła Kamila Sipowicza i przyjęła jego nazwisko.
Świadkiem na ich ślubie był najstarszy syn Mateusz Jackowski. W 2011 r. Kora została babcią. Kora kochała zwierzęta, więc w domu Kory i Kamila Sierpowców było ich trochę. Na Roztoczu mieli trzy alpaki, koty i psy, w tym znaną wszystkim suczkę Ramonę.


Choroba i przyczyna śmierci Kory

Świecka ceremonia pogrzebowa Olgi Sipowicz w Domu Przedpogrzebowym na Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Kora wyznała, że od końca lat 90. odczuwała ból brzucha i była z tego powodu wielokrotnie diagnozowana i leczona.
W 2013 zdiagnozowano u niej rozsianego raka jajnika z do otrzewnej. Piosenkarka przeszła kilka operacji i kursów chemioterapii.  Dwa lata przed śmiercią, w 2016 r., tak opowiadała tygodnikowi "Fakt" o swoim życiu na wsi: "Nie mieszkam w luksusowej posiadłości, gdzie ktoś koło mnie skacze. Tu trzeba cały czas coś robić.
W 2016 osiągnęła remisję choroby. Kora w 2016 r. podczas programu "Must Be the Music.
Tylko muzyka" Ostatnie chwile i ostatnie życzenia Kory Stan pogorszył się na początku 2018 r.
Po podjętej terapii rozpoczęła kampanię na rzecz refundacji leku zawierającego substancję czynną olaparyb.
W związku z wysoką ceną leczenia zwróciła się o pomoc finansową do fanów, a później sprzedała dom.
W dniu 12 sierpnia 2016 r. Minister Zdrowia podpisał decyzję o przejęciu refundacji leków.

Zmarła 28 lipca 2018 o godzinie 5:30 w otoczeniu rodziny i przyjaciół w domu w Bliżowie. Jej menedżerka – Katarzyna Litwin – kilka miesięcy wcześniej poinformowała media o dobrym stanie piosenkarki, jej planach koncertowych i powrocie do pracy w studiu. Profesor Magdalena Środa – przyjaciółka Kory – wyznała po śmierci artystki, że w ostatnim tygodniu jej stan mocno się pogorszył i pojawiło się zagrożenie życia.

Pogrzeb odbył się 8 sierpnia 2018 o godzinie 11:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie (kwatera K-14-7). Miał charakter świecki.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku