Śluz szyjkowy to wydzielina, którą organizm produkuje pod wpływem zmian hormonalnych. Może on przybierać różne kolory, a w zależności od dnia cyklu inna będzie jego konsystencja. Wiele kobiet zauważa u siebie najwięcej śluzu na kilka dni przed menstruacją. Czy jest to powód do niepokoju? Co może oznaczać śluz przed okresem?

Fot.: pixabay.com


Jak wygląda śluz przed okresem?

Występowanie śluzu na kilka dni przed okresem jest czymś zupełnie prawidłowym i w większości przypadków nie stanowi powodu do niepokoju. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak powinien wyglądać śluz przed okresem. Otóż może on być:

  • różowy lub brązowy - zwykle świadczy o rozpoczęciu menstruacji,
  • przezroczysty - oznacza początek cyklu,
  • z domieszką krwi, zwykle w postaci nitek - może świadczyć o rozpoczynającej się menstruacji;
  • mleczny - w konsystencji przypomina galaretę, jest go dosyć dużo.

Rola śluzu w cyklu miesięcznym kobiety

Wygląd oraz konsystencja śluzu zmieniają się wraz z kolejnymi fazami cyklu. Początkowo jest on przezroczysty i stosunkowo rzadki, natomiast przed okresem staje się bardzo gęsty. Śluz szyjkowy pełni w organizmie kobiety bardzo ważne role, wśród których możemy wymienić:

  • "poślizg" dla plemników - śluz ułatwia im dotarcie do komórki jajowej,
  • ochrona przed bakteriami i innymi drobnoustrojami,
  • odżywianie komórki jajowej,
  • powoduje zamknięcie szyjki macicy w drugiej fazie cyklu oraz podczas ciąży.

Śluz posiada więc kilka, bardzo istotnych funkcji, które są zmienne w różnych fazach cyklu. Warto mieć na uwadze, że każda kobieta powinna zwrócić uwagę na jego prawidłową konsystencję, kolor oraz zapach. Śluz najlepiej obserwować rano, zaraz po obudzeniu się.

Duża ilość śluzu przed okresem - czy stanowi powód do niepokoju?

Niektóre kobiety zauważają u siebie zwiększoną ilość śluzu przed okresem, zastanawiając się tym samym, czy jest to powód do niepokoju? Co do zasady, przed miesiączką możemy mieć do czynienia ze wzmożoną produkcją śluzu. Mając na uwadze, że jest on znacznie gęstszy, niż w pozostałych fazach cyklu, może nawet tworzyć swego rodzaju czopy śluzowe. Na ogół nie stanowią one powodu do niepokoju, o ile ich kolor czy zapach nie wzbudza podejrzeń. Warto mieć na uwadze, że prawidłowy śluz jest właściwie bezzapachowy, ma kolor mleczny bądź delikatnie żółty, choć może w nim występować domieszka krwi.

Kiedy należy udać się do ginekologa?

W niektórych przypadkach kobiety, które zauważą u siebie nadmierną ilość śluzu przed okresem, powinny udać się do lekarza ginekologa. Może to mieć miejsce zwłaszcza w sytuacji, gdy śluz wydziela niemiły zapach. Jeśli w jego strukturze zauważymy grudki, to mogą one świadczyć o grzybicy pochwy. Tej najczęściej towarzyszą uporczywy świąd oraz upławy. Powód do niepokoju stanowi również przedłużające się wydzielanie śluzu brunatnego, któremu nie towarzyszy krwawienie z dróg rodnych. Jeśli trwa ono dłużej, niż 2 dni, należy udać się na konsultację do ginekologa, bowiem może świadczyć o niedomodze lutealnej. Zgłośmy się do lekarza, jeśli zauważymy u siebie także inne objawy, takie jak na przykład ból podbrzusza czy obrzęk warg sromowych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

ginekolog

Wersja do druku