Wygląd włosów może powiedzieć wiele o ogólnym stanie zdrowia. Osłabione, matowe i łamliwe, czy nadmiernie wypadające włosy są czynnikiem świadczącym, że organizm zmaga się z jakimiś problemami. Przyczyną takiego stanu mogą być niedobory ? zarówno witamin, jak i składników mineralnych. Na szczęście te braki można uzupełnić. Jak poprawić wygląd swoich włosów?


Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania w organizmie niedoborów witaminowo - mineralnych. Najczęściej są one spowodowane złą dietą – jedzeniem w pośpiechu, kuracjami odchudzającymi lub wybieraniem przetworzonych produktów. Winny może być także przewlekły stres, który szkodzi całemu organizmowi. Niedobory powstają również na skutek niektórych chorób oraz jako efekt uboczny przyjmowania leków. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna takiego stanu, trzeba dążyć do wyrównania poziomu wszystkich niezbędnych substancji. Z odsieczą przychodzi marka Hairlust, która oferuje suplementy diety na włosy, o specjalnie opracowanym składzie. Jak niedobory poszczególnych składników wpływają na kondycję włosów?

Wypadanie włosów

Częstym problemem, z którym mierzą się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, jest nadmierne wypadanie włosów. Może to prowadzić do zmniejszenia objętości fryzury i nieestetycznego przerzedzenia się pasm. Jednak wraz z utratą włosów dochodzić może także do powstawania obszarów całkowicie bezwłosych. Łysienie może przybierać różne formy – u mężczyzn często pojawia się w okolicach czoła i na szczycie głowy. U kobiet taki typ jest rzadziej spotykany, częściej można u nich dostrzec tzw. łysienie plackowate. Przyczyny łysienia mogą być różne. Należą do nich niedobory witaminowo – mineralne. Nadmierne wypadanie włosów może być objawem niedostatecznego poziomu biotyny w organizmie. Ta substancja, zwana również witaminą B7, ma bardzo duży wpływ na stan fryzury. Osoby, które zastanawiają się nad suplementacją biotyny, mogą sięgnąć po preparaty bardziej złożone, które oprócz tego składnika zawierają też inne substancje, zobacz porady – jakie witaminy na włosy. Suplementy firmy Hairlust zawierają też inne witaminy i minerały, które działają synergicznie i wspomagają zdrowie włosów.

Włosy rosną powoli

Kolejnym problemem, który dotyczy sporej liczby osób, jest zbyt wolne tempo wzrostu włosów. Szczególnie jeśli chcemy je zapuszczać. Taka fryzura jest też bardziej narażona na utratę blasku – jeśli zbyt rzadko obcinamy końcówki, to włosy z czasem matowieją się i kruszą. Szybkie tempo porostu włosów pomaga więc utrzymać zdrowe i gładkie pasma. Dokładna szybkość, z jaką rośnie włos, jest cechą indywidualną, ale szacuje się, że powinno to być około 1-2 cm miesięcznie. Problem ze zbyt wolnym wzrostem włosów może mieć związek z niedoborami witaminy D. Jest to substancja, którą można dostarczać z dietą, jednak jej głównym źródłem jest synteza w organizmie. Witamina D powstaje w skórze, podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Niedobory tej witaminy są powszechne, dlatego warto ją suplementować. Zbyt niska zawartość witaminy D w organizmie wpływa na zaburzenie poszczególnych faz, które następują w cyklu wzrostu włosa. Dlatego jej suplementacja jest tak ważna, szczególnie dla osób, które mają problem ze wzrostem włosów i ich kondycją. Optymalną dawkę witaminy D można znaleźć w produktach Hairlust. Dodatkowo zawarte w nich są inne witaminy wspierające porost włosów.

Cienkie, osłabione włosy

Włosy pozbawione objętości, cienkie i matowe z pewnością nie sprzyjają tworzeniu efektownych fryzur. Przyczyną takiej kondycji może być niedostateczna pielęgnacja lub narażenie na szkodliwe czynniki. W takim przypadku pomóc mogą odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji i stylizacji. Jednak czasami problem leży głębiej i związany jest z niedoborami pokarmowymi. Słabe i cienkie włosy często są jednym z objawów niskiego poziomu witamin i minerałów. Mogą być związane np. z niedoborem kolagenu. Jest to substancja, która nadaje tkankom sprężystość i elastyczność. Jeśli synteza kolagenu w organizmie jest mniej efektywna, to może dochodzić do utraty jędrności skóry i zmniejszenia objętości włosów. W problemach z osłabieniem włosów i utratą naturalnej puszystości warto zainteresować się witaminą C, która wspiera proces syntezy kolagenu.

Włosy kruche i łamliwe

Problemem może być również zwiększona podatność włosów na uszkodzenia. Często pasma są wówczas przesuszone, a pojedyncze włosy łatwo łamią się i rozdwajają na końcach. W takim przypadku rozwiązaniem może być włączenie odpowiednich kosmetyków. Jednak nie zawsze pielęgnacja będzie wystarczająca. Kruchość włosów może świadczyć o niedoborach substancji budulcowych – aminokwasów i białek np. keratyny. Może to być związane z niskim poziomem cynku, który jest niezbędny, aby organizm mógł ten budulec wytwarzać. Dodatkowo warte uwagi są także inne substancje, np. antyoksydanty, które zapobiegają uszkodzeniom komórkowym i wspierają prawidłowe odżywienie skóry głowy. To w dużej mierze od zdrowej skóry zależy kondycja i wzrost włosów. Dlatego, aby wspierać kondycję włosów, najlepiej postawić na preparaty, które zawierają kompletny zestaw witamin i minerałów. Warto wybrać suplement, który nie zawiera sztucznych dodatków i jest wegański, jak produkty Hairlust. Dbanie o włosy to przejaw troski o własne zdrowie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Myjka do jedzenia

Wersja do druku