Korekta uszu, czyli inaczej otoplastyka – polega na zmianie wyglÄ…du ucha w taki sposób, aby przestaÅ‚o ono odstawać lub znacznie siÄ™ zmniejszyÅ‚o. To wÅ‚aÅ›nie na takie poprawki ludzie najczęściej siÄ™ decydujÄ…. Dla nich jest to spory problem, bo jednak kompleksy utrudniajÄ… nam codzienne życie i czasami to jedyne, o czym możemy myÅ›leć. Czy jednak korekta uszu u dziecka faktycznie jest zalecana? Czy rodzic powinien podejmować tak poważnÄ… decyzje wtedy, gdy mÅ‚oda osoba nie może jeszcze wyrazić swojego zdania? PojawiajÄ… siÄ™ tutaj różne opinie na ten temat.

 


Nie można jednak dziwić siÄ™ rodzicom, którzy nie chcÄ…, aby ich dziecko wysÅ‚uchiwaÅ‚o przykrych komentarzy. Szczególnie wÅ‚aÅ›nie dzieci potrafiÄ… być okrutne, gdy widzÄ… u drugiej osoby coÅ›, co odbiega od normy – a odstajÄ…ce uszy niestety sÄ… doskonale widoczne zarówno u chÅ‚opców, jak u dziewczynek. JeÅ›li czujemy, że korekta uszu jest najlepszym rozwiÄ…zaniem - mamy prawo podjąć takÄ… decyzje i zapisać nasze dziecko na operacje.
 

 Konsultacja z psychologiem

Korekta uszu nie jest zwykle zalecana u tych dzieci, które nie ukoÅ„czyÅ‚y 6 roku życia - lekarze chcÄ… pozwolić na to, aby małżowina mogÅ‚a siÄ™ w peÅ‚ni uksztaÅ‚tować. Dziecko w takim wieku nie może jeszcze o sobie decydować - ale porozumiewa siÄ™ w sposób swobodny i jest w stanie wyrazić swoje zdanie. To wÅ‚aÅ›nie dlatego przed operacjÄ… zalecana jest konsultacja z psychologiem dzieciÄ™cym. Taki specjalista dokÅ‚adnie wie, jak powinno siÄ™ rozmawiać z dzieckiem i może pomóc nam podjąć ostatecznÄ… decyzjÄ™ dotyczÄ…cÄ… wykonania zabiegu.

Nie możemy tutaj zapominać o tym, że być może nasze dziecko w ogóle nie dostrzega tego problemu – a w takiej sytuacji korekta uszu może po prostu nie być potrzebna. JeÅ›li mamy jakiekolwiek wÄ…tpliwoÅ›ci to tak naprawdÄ™ zawsze lepiej poczekać - być może za 5 lub 10 lat nasze dziecko samodzielnie uzna już, że chce poddać siÄ™ operacji.

 

 Okres rekonwalescencji

Osoba dorosÅ‚a zdaje sobie sprawÄ™ z tego, że korekta uszu jest mimo wszystko operacjÄ… - nie jest ona groźna i gojenie nastÄ™puje szybko, ale to w dalszym ciÄ…gu poważna sprawa. Jeżeli zapiszemy na taki zabieg nasze dziecko to musimy być przygotowani na trudne wyzwania w okresie rekonwalescencji. Dziecko nie bÄ™dzie chciaÅ‚o korzystać ze specjalnej opaski, może narzekać na ból i zwyczajnie nie rozumieć, co siÄ™ z nim dzieje. Już sama konieczność ograniczenia aktywnoÅ›ci fizycznej to nie jest dla dziecka naturalny stan. Naszym zadaniem bÄ™dzie wiÄ™c wspieranie go i pozostawanie blisko przez okres przynajmniej kilku tygodni. Sprawdź https://timeless.com.pl/

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku