Korekta uszu, czyli inaczej otoplastyka – polega na zmianie wyglądu ucha w taki sposób, aby przestało ono odstawać lub znacznie się zmniejszyło. To właśnie na takie poprawki ludzie najczęściej się decydują. Dla nich jest to spory problem, bo jednak kompleksy utrudniają nam codzienne życie i czasami to jedyne, o czym możemy myśleć. Czy jednak korekta uszu u dziecka faktycznie jest zalecana? Czy rodzic powinien podejmować tak poważną decyzje wtedy, gdy młoda osoba nie może jeszcze wyrazić swojego zdania? Pojawiają się tutaj różne opinie na ten temat.

 


Nie można jednak dziwić się rodzicom, którzy nie chcą, aby ich dziecko wysłuchiwało przykrych komentarzy. Szczególnie właśnie dzieci potrafią być okrutne, gdy widzą u drugiej osoby coś, co odbiega od normy – a odstające uszy niestety są doskonale widoczne zarówno u chłopców, jak u dziewczynek. Jeśli czujemy, że korekta uszu jest najlepszym rozwiązaniem - mamy prawo podjąć taką decyzje i zapisać nasze dziecko na operacje.
 

 Konsultacja z psychologiem

Korekta uszu nie jest zwykle zalecana u tych dzieci, które nie ukończyły 6 roku życia - lekarze chcą pozwolić na to, aby małżowina mogła się w pełni ukształtować. Dziecko w takim wieku nie może jeszcze o sobie decydować - ale porozumiewa się w sposób swobodny i jest w stanie wyrazić swoje zdanie. To właśnie dlatego przed operacją zalecana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym. Taki specjalista dokładnie wie, jak powinno się rozmawiać z dzieckiem i może pomóc nam podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wykonania zabiegu.

Nie możemy tutaj zapominać o tym, że być może nasze dziecko w ogóle nie dostrzega tego problemu – a w takiej sytuacji korekta uszu może po prostu nie być potrzebna. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to tak naprawdę zawsze lepiej poczekać - być może za 5 lub 10 lat nasze dziecko samodzielnie uzna już, że chce poddać się operacji.

 

 Okres rekonwalescencji

Osoba dorosła zdaje sobie sprawę z tego, że korekta uszu jest mimo wszystko operacją - nie jest ona groźna i gojenie następuje szybko, ale to w dalszym ciągu poważna sprawa. Jeżeli zapiszemy na taki zabieg nasze dziecko to musimy być przygotowani na trudne wyzwania w okresie rekonwalescencji. Dziecko nie będzie chciało korzystać ze specjalnej opaski, może narzekać na ból i zwyczajnie nie rozumieć, co się z nim dzieje. Już sama konieczność ograniczenia aktywności fizycznej to nie jest dla dziecka naturalny stan. Naszym zadaniem będzie więc wspieranie go i pozostawanie blisko przez okres przynajmniej kilku tygodni. Sprawdź https://timeless.com.pl/

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku