Chociaż starsze osoby raczej nie są szczególnie zadowolone z tego, że muszą w pewnym momencie zacząć korzystać z protezy zębowej - ma to jednak pewne plusy. W końcu nie musimy już aż tak obawiać się każdego ubytku czy bólu zęba - nie martwimy się już tym, iż będzie to oznaczało dla nas w najbliższym czasie ogromny wydatek. W pewnym sensie może być to nawet ulga – od teraz wiemy już, że nasze nowe zęby powinny dobrze nam służyć przez długi czas, a ich ewentualne naprawy nie wiążą się dla nas z żadnym niepotrzebnym bólem.

 


Jeśli rozważasz protezy zębowe Warszawa to dobre miejsce, aby wybrać się na konsultacje.

Niestety posiadanie protezy nie zwalnia nas z obowiązku dbania o zęby i jamę ustną - tutaj tylko mamy do nich zdecydowanie łatwiejszy dostęp i nie ma aż tak wielu zasad. Pamiętaj, że o wszystko najlepiej zawsze wypytać osobę, która stworzyła dla nas naszą protezę. Zawsze warto też dowiedzieć się od naszego stomatologa, co jego zdaniem jest tutaj zalecane. Proteza ma nam posłużyć przynajmniej przez kilka lat, ale dużo będzie tutaj zależało od tego, jak będziemy ją traktować - tak samo, jak w przypadku naszych naturalnych zębów.
 

O czym trzeba pamiętać?

Czyszczenie protezy ma takie samo znaczenie, jak czyszczenie naszych stałych zębów - od tego będzie zależał jej wygląd oraz zapach z naszej jamy ustnej. Chociaż wielu osobom wydaje się, że proteza przez noc powinna być przechowywana w szklance z wodą - jest to tylko mit i to w dodatku całkowicie błędny. Jeśli zostawimy naszą protezę na długi czas w mokrym środowisku - doprowadzimy tylko do rozwinięcia się grzybów i innych drobnoustrojów.

Proteza powinna być przez nas bardzo dokładnie czyszczona po każdym posiłku - a jeśli nie mamy takiej możliwości to musimy to robić przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia. W nocy przechowujemy ją w specjalnym pudełku, które musi być przede wszystkim suche. Do mycia protezy będzie nam potrzebna specjalna szczoteczka – w sklepach sprzedawane są modele dwustronne, które umożliwiają dotarcie nawet w te trudno dostępne miejsca. Zalecane jest także korzystanie z pasty do protez – zamiast tej, z której korzystaliśmy wcześniej.
 

Higiena jamy ustnej

Proces dbania o protezę nie kończy się tylko na czyszczeniu jej samej – musimy zatroszczyć się także o naszą jamę ustną. Jeżeli będziemy o tym notorycznie zapominać to może rozwinąć się stan zapalny. Będzie to efekt nagromadzonych tam drobnoustrojów, których nie usunęliśmy przy pomocy płynów do płukania oraz specjalnych produktów do czyszczenia języka. Sprawdź https://leczeniebezzebia.pl/

 

 

 


Najczęściej zadawane pytania


Czy można spać w protezie zębowej?

Jeśli będziemy użytkować naszą protezę przez całą dobę, może dojść do pojawienia się stanów zapalnych czy owrzodzeń lub zakażeń grzybiczych w obrębie dziąseł. Dlatego najlepszym wyjściem jest jej wyjmowanie na noc i po wyczyszczeniu umieścić w suchym pudełeczku.

W jakim środku trzymać protezy zębowe?

Proteza zębowa wyjęta na noc, powinna być przechowywana suchym, czystym i otwartym lub posiadającym otwory wentylacyjne pojemniku. Nie należy ich wkładać do szklanki wody, gdyż jest to środowisko sprzyja szybkiemu rozwojowi bakterii i grzybów.

Czym czyścić protezy zębowe?

Wiele past do zębów, które są powszechnie dostępne w sklepach mogą prowadzić do uszkodzenia protezy zębowej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie wszystkich jej powierzchni z wykorzystaniem wody i szczoteczki o miękkim włosiu, która jest odpowiednio zaprojektowana do czyszczenia protez. należy również uważać, aby nie powyginać żadnych elementów protez, a po każdym posiłku przepłukać ją wodą.

Jak długo można nosić protezy?

Najczęściej po upływie 5 do 7 lat w jamie ustnej dochodzi do zaniku podłoża protetycznego. W konsekwencji proteza przestaje już tak idealnie pasować, gorzej się utrzymuje, nie jest tak stabilna i zaczyna spadać, co staje się wskazaniem do jej wymiany.

Jaki jest czas oczekiwania na protezę zębową?

Całość leczenie protetycznego od pierwszej wizyty w gabinecie zajmuje zwykle około 2 miesięcy, zaś czas oczekiwania na samą protezę to najczęściej około dwóch tygodni.


Podobne artykuły:

szczoteczka do z?b?w

Wersja do druku