Nie bez powodu naukowcy z Uniwersytetu Harvarda uznali pływanie za jedną z najzdrowszych aktywności – o jego pozytywnym wpływie na organizm można mówić godzinami1. Regularne treningi w wodzie pomagają zadbać o kondycję i wzmocnić całe ciało, a przy okazji poprawiają samopoczucie. Czy pływanie ma w ogóle jakieś wady? Okazuje się, że tak! Może prowadzić do przesuszenia skóry, jej podrażnień czy swędzenia. Dermatolog podpowiada, jak się przed tym ustrzec.

 


Pływanie to sport idealny dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy stopień zaawansowania. Zarówno osoby trenujące zawodowo, jak i rekreacyjnie, skorzystają z jego zbawiennego wpływu na zdrowie pod warunkiem, że nie zapomną o odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od tego, gdzie uprawiamy aktywność w basenie, morzu lub jeziorze skóra jest narażona na szereg czynników, mogących powodować uczucie dyskomfortu i negatywnie wpływać na jej kondycję. Dr Edyta Engländer, dermatolog i ekspertka marki true™ men skin care, radzi jak zadbać o cerę.

  1. Po pływaniu postaw na prysznic

Może się wydawać, że skóra po wizycie na basenie jest czysta, ale należy ją jak najszybciej umyć, tak samo jak po kąpieli w morzu czy rzece. Najlepszy będzie szybki, maksymalnie 10-minutowy prysznic w letniej wodzie, co zminimalizuje ryzyko przesuszenia. Gorąca woda uszkadza płaszcz hydrolipidowy, czyli warstwę ochronną na powierzchni skóry, już i tak nadwyrężoną treningiem pływackim. Warto też zrezygnować z wszelkiego rodzaju gąbek i myjek, które mogą trzeć skórę i powodować podrażnienia. Do mycia wystarczą dłonie i delikatne kosmetyki – żel do twarzy, produkt do ciała i szampon do włosów, najlepiej bez substancji zapachowych i wysuszających składników jak alkohol. Istotny jest też sposób, w jaki wyciera się ciało – powinno się delikatnie przykładać ręcznik, a nie szorować nim skórę.

  1. Nakładaj krem przed i po treningu

Podstawą pielęgnacji skóry pływaków – zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów, jest nawilżanie. Regularna aplikacja kremów jest konieczna, aby uniknąć niepożądanego działania wody na skórę. Nakładamy je zarówno przed, jak i po treningu. Jeśli aktywność odbywa się na zewnątrz, niezbędne jest stosowanie na twarz preparatu z filtrem i odczekanie, aż się wchłonie zanim wejdziemy do basenu lub rzeki. Zmniejszy to ryzyko poparzenia słonecznego i dodatkowo zabezpieczy skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Po pływaniu i po dokładnym oczyszczeniu skóry, powinno się jak najszybciej posmarować twarz regenerującym, głęboko odżywczym kremem, który wyeliminuje uczucie ściągnięcia i suchości. Na ciało, a przynajmniej na najbardziej skłonne do przesuszeń miejsca jak dłonie czy stopy, warto zaaplikować balsam lub olejek. Co ciekawe, delikatnie wilgotna skóra lepiej chłonie składniki aktywne, dlatego nie trzeba być zbyt dokładnym przy jej osuszaniu.

  1. Na otarcia stosuj… wazelinę!

Regularne pływanie może skutkować otarciami skóry, spowodowanymi źle dopasowanym strojem, silikonowymi akcesoriami jak czepki czy okulary lub po prostu włosami. Uszkodzenie naskórka nie tylko sprawia ból i szczypie, ale stanowi też wrota do przedostawania się do organizmu bakterii i zarazków, które mogą powodować stany chorobowe. Jeśli otarcia są duże najlepiej zrezygnować z treningów, aż do ich zagojenia, natomiast w łagodniejszych przypadkach lub w ramach zapobiegania ich powstawaniu, przydatne będą specjalne maści lub zwykła wazelina. Działa ona okluzyjnie – nie wchłania się w naskórek, tworząc na nim warstwę ochronną zabezpieczającą przed kolejnymi urazami.

  1. Nie rozstawaj się z kosmetyczką

W pielęgnacji skóry po treningu pływackim przydatnym gadżetem jest kosmetyczka, do której spakuje się wszystko, co niezbędne. Dzięki niej można zabrać ze sobą potrzebne rzeczy niezależnie od miejsca, w którym uprawia się sport i zmniejszyć ryzyko pominięcia któregoś z etapów dbania o cerę. Oprócz kremów i produktów do mycia dobrze, aby znalazł się w niej także dezodorant, krople nawilżające do oczu, wspomniana wcześniej wazelina, plastry, żel antybakteryjny, grzebień oraz w przypadku dłuższej fryzury, gumki do włosów. Pasjonaci aktywności w wodzie powinni postawić na wodoodporne kosmetyczki, które uchronią schowane w nich preparaty przed zamoczeniem.

  1. Stosuj „nawilżającą” dietę

Osoby aktywne fizycznie często przykładają większą uwagę do swojej diety – odpowiednio zbilansowana pozwala im osiągać lepsze wyniki i dodaje energii do ćwiczeń. W przypadku miłośników pływania sposób odżywiana jest także istotny ze względu na skórę. Potrzebuje ona witamin i minerałów, które dostarczane są organizmowi właśnie z pożywienia. Bardzo ważne jest również picie zalecanej ilości wody, która „nawilży” ciało od środka oraz wprowadzenie do menu produktów bogatych w kwasy omega – zawierają je m.in. ryby i oliwa z oliwek. Warto natomiast ograniczyć spożycie produktów działających odwadniająco takich jak herbata czy kawa.

Sucha, podrażniona i swędząca skóra potrafi odebrać całą radość z pływania, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, a uprawianie sportu znów stanie się przyjemne i bezpieczne dla skóry.


 

1 https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/a-sport-for-all-seasons

Najczęściej zadawane pytania


Jaki peeling stosować i jak często jeśli regularnie pływamy?

Basen wysusza skórę, więc peeling, czyli jej skuteczne oczyszczenie jest koniecznością. Częstotliwość powinna być uzależniona od rodzaju cery i jej potrzeb. Osoby z cerą suchą mogą wykonywać taki zabieg raz na tydzień lub na dwa. Z kolei przy cerze tłustej raz na tydzień to minimum, niekiedy zaleca się również dwa razy w tygodniu. Najlepiej do każdego rodzaju cery sprawdzi się peeling enzymatyczny.

Jaki krem nawilżający wybrać do skóry, jeśli dużo pływamy?

Potrzebne jest nam nawilżenie, regeneracja i odżywienie, więc właśnie tak działających składników aktywnych powinnyśmy szukać w kremach. latem dobrze sprawdzają się lekkie produkty, z kolei zimą warto postawić na cięższy krem, który dodatkowo zabezpieczy naszą osłabioną skórę, gdy wyjdziemy z basenu na zewnątrz. Najważniejsze to czytać składy kosmetyków i unikać substancji, które mogą szkodzić cerze. Doskonałe będą chociażby kremy z kwasem hialuronowym, który doskonale wiąże wodę w skórze.

Jak dbać o skórę dłoni, jeśli dużo czasu spędzamy na basenie?

Szybko zauważysz, że Twoja skóra na dłoniach po basenie jest przesuszona i napięta, a w niektórych przypadkach może nawet się łuszczyć. Dobrym przyjacielem powinien więc stać się krem do rąk, który będzie je intensywnie nawilżał i pielęgnował nawet kilka razy dziennie. Ponadto warto raz na tydzień przeprowadzić peeling tej partii naszego ciała, jako że skóra jest tu nieco grubsza możemy postawić na taki z drobinkami ściernymi. Doskonała opcją jest również zabieg parafinowy w salonie kosmetycznym. Jeśli chcemy intensywnie nawilżyć i poprawić wygląd dłoni, to peeling wykonajmy wieczorem, przed samym snem, następnie nałóżmy na dłonie grubą warstwę kremu odżywczego i nawilżającego, na to załóżmy foliowe rękawiczki a na nie jeszcze bawełniane, takie jakie nosimy zimą. Tak połóżmy się spać, a rano usuńmy nadmiar kosmetyku, który pozostał z wykorzystaniem ręcznika papierowego.

Czy koniecznie należy stosować tonik lub hydrolat?

Są to produkty, które przywracają skórze jej optymalny, naturalny poziom pH, który w wyniku kąpieli, czy mycia skóry może zostać zaburzony. Stosowanie toniku lub hydrolatu jest niezbędne dwa razy dziennie w czasie demakijażu. Co jednak bardzo istotne jeśli chodzimy regularnie na basen, to również warto zabierać ze sobą tonik. Zastosujmy go po prysznicu i przed nałożeniem kremu, jak będziemy wychodzić z pływalni. Nasza skóra będzie prezentować się zdecydowanie lepiej.

Czy warto stosować krem pod oczy?

Jeśli dużo pływasz, to z pewnością zakładasz specjalne okularki, a one w połączeniu z chlorowaną wodą w prostej linii uwidaczniają sińce i worki pod oczami, mogą też sprzyjać pojawianiu się i utrwalaniu zmarszczek. W związku z tym odpowiedni krem pod oczy, dokładnie na tę wrażliwą okolice naszej twarzy będzie jak najbardziej wskazany.

Czy warto stosować krem pod oczy?

Jeśli dużo pływasz, to z pewnością zakładasz specjalne okularki, a one w połączeniu z chlorowaną wodą w prostej linii uwidaczniają sińce i worki pod oczami, mogą też sprzyjać pojawianiu się i utrwalaniu zmarszczek. W związku z tym odpowiedni krem pod oczy, dokładnie na tę wrażliwą okolice naszej twarzy będzie jak najbardziej wskazany.


Podobne artykuły:


Wersja do druku