Odpowiednia długość wpływa na jakość snu, który jest podstawą dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli jesteśmy wyspani i odprężeni z łatwością możemy w ciągu dnia realizować wyznaczone zadania. Regularna aktywność fizyczna pomoże nam lepiej przespać noc i nie budzić się w nocy. Zatem co ćwiczyć i jak ćwiczyć by podnieść komfort naszego snu?


Istotnym elementem higieny snu jest aktywność fizyczna, taka jak np. spacerowanie, praca
w ogrodzie czy gimnastyka wieczorna*. Teraz jest najlepszy moment by przesiąść się na rower, odszukać w szafie buty do biegania czy wyjąć piłkę do gry. Zależność między nocnym odpoczynkiem a uprawianiem sportu widoczna jest w codziennym życiu. Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu jest on głębszy i dłuższy, a poranki rześkie. Pamiętajmy, że sport może być odstresowujący, rozluźnia mięśnie a także uczy poprawnej techniki oddychania, co pomaga w zasypianiu i efektywnym wysypianiu się.

Ćwiczenia wpływające na dobrej jakości sen

Jeśli chcemy poprawić jakość swojego funkcjonowania w ciągu dnia, a przede wszystkim efektywność swojego snu należy wziąć pod uwagę porę, podczas której wykonujemy ćwiczenia, a także wybrać ich rodzaj oraz długość.

- jazdę na rowerze czy spacer uprawiaj rano lub późnym popołudniem. Aktywności na świeżym powietrzu pozwolą na dotlenienie organizmu

- poranne bieganie dodaje energii w ciągu dnia, a wieczorem pozwala na ujście zmęczeniu
i gwarantuje zdrowy sen

- aktywności siłowe należy wykonywać rano lub po południu. Takie ćwiczenia poprawiają wydolność układu krążenia, który odpowiedzialny jest za jakościowy nocny odpoczynek

- joga, łagodna gimnastyka i spokojniejsze ćwiczenia można wykonywać wieczorową porą. Uspokajają umysł i rozluźniają ciało, co ma pozytywny wpływ na nasz sen.

Pamiętajmy by ćwiczyć systematycznie i by nie było to później niż 3 godziny przed planowanym snem. Tylko regularna aktywność fizyczna poprawi jego jakość. Trzy sesje
w tygodniu lub krótsze, ale codzienne treningi wpłyną pozytywnie na nasz nocny odpoczynek.

 

Sen a odpowiednie produkty

Niedobór snu to brak właściwej regeneracji naszego organizmu i spadek formy. Dorosły człowiek potrzebuje go ok 7-8 godzin. Aby dobrze się wyspać należy zadbać o jego higienę, czyli należy przestrzegać zasad poprawiających jakość naszego odpoczynku.

Po wyczerpującym, aktywnym dniu, dobrze jest się położyć do wygodnego łóżka, przykryć kołdrą i zapaść w głęboki sen. Jego efektywność możemy również poprawić dzięki odpowiednim produktom, to pod czym śpimy ma bardzo duże znaczenie. Marka Wendre stworzyła linię kołder i poduszek ANTIBACTERIAL, które są wykonane ze specjalnie opracowanych włókien ANTIBACT™. Włókna te działają przeciwbakteryjnie, redukują rozwój roztoczy oraz produkowanych przez nie alergenów. Ważne jest również, że kołdra ANTIBACTERIAL jest po prostu wygodna. Puszyste wypełnienie i gładka mikrofibra zadbają o nasz nocny komfort.

Aktywność fizyczna wspomaga jakościowy, nocny odpoczynek, a efektywny sen poprawia nasze samopoczucie, odporność, możliwość skupienia w ciągu dnia czy sportowe rezultaty.Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego lepiej śpimy dbając o aktywność fizyczną?

Jest to związane z tym, że zwyczajnie jesteśmy bardziej zmęczeni. Jednak również duże znaczenie mają tu hormony wydzielane przez nasz organizm. Wieczorna umiarkowana aktywność na świeżym powietrzu sprawi, że nasz organizm zdecydowanie lepiej przygotuje się do snu i będzie nam łatwiej zasnąć.

Czy wystarczą ćwiczenia w domu?

Ogromne znaczenie ma również świeże powietrze. Jeśli mieszkamy nad morzem, rzeką czy jeziorem, możemy pospacerować wieczorem po plaży, jeśli w górach to przejść się jakąś miłą ścieżką. W pewnością jego wdychanie przed snem ułatwi nam zaśnięcie. Więc nie same domowe ćwiczenia, całkowicie bez wychodzenia z domu nie wystarczą, konieczne jest jeszcze wychodzenie z domu.

Czy ćwiczyć powinniśmy codziennie?

Umiarkowany wysiłek fizyczny jest wskazany każdego dnia. Dzięki temu zachowamy sprawność i lepsze zdrowie, a także zdecydowanie łatwiej będzie nam zasnąć i spokojnie przespać całą noc.

Jaki wysiłek fizyczny jest dla nas najlepszy?

Prawda jest taka, że powinniśmy dobrać go w taki sposób, aby go lubić i chętnie spędzać w taki sposób czas. Musimy więc dobrać dyscyplinę pod siebie. Wystarczy tak na prawdę codzienny półgodzinny spacer na świeżym powietrzu, dla lepszego zdrowia.

Ile powinien trwać sen w nocy?

Najczęściej zaleca się sen o długości 7-8 godzin dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Powinien on być ciągły. Jednak są oczywiście osoby, który organizmy lepiej funkcjonują przy 6 godzinach i takie, które potrzebują nawet 9-10 godzin snu na dobę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku