Architektura ogrodowa w ostatnich latach bardzo mocno rozwinęła ilość dostępnych produktów. To już nie tylko wiata garażowa, szopka narzędziowa i meble. Wyposażając swój ogród masz do dyspozycji wszelkie elementy ogrodowego SPA, akcesoria ogrodowe przepiękne ogrodzenia i ozdoby. W poniższym artykule wskażemy te elementy, które naszym zdaniem są absolutnym "must have".

Urządzając ogród musisz wziąć pod uwagę już na pierwszym etapie poszczególne elementy, które mają się w nim znaleźć. Sam zobaczysz, że planując dokładnie gdzie co może stanąć dojdziesz do wniosku, że metrów ogrodu nigdy za wiele. Przyjrzyjmy się zatem co powinno znaleźć się w nowoczesnym ogrodzie:

  1. Wiata garażowa lub garaż - ilu właścicieli domów tyle opinii co jest lepsze. Według nas nowoczesne carporty są dziś bardziej opłacalnym rozwiązaniem od tradycyjnego garażu (który częściej i tak pełni funkcje graciarni niż parkingu dla auta)
  2. Domek ogrodowy - narzędzia ogrodowe, sprzęt sportowy, różnego rodzaju kosiarki czy grill trzeba gdzieś trzymać. Domki ogrodowe z drewna lub metalu sprawdzą się w tej roli najlepiej. Ciekawą propozycją dla miłośników designu i nowoczesnego wyglądu są właśnie domki ogrodowe metalowe. W odpowiedniej konfiguracji, na przykład z zadaszonym przedsionkiem dodadzą prestiżu każdemu ogrodowi.
  3. Basen ogrodowy - zwłaszcza drewniane konstrukcje, które nie wymagają prac ziemnych cieszą się dużym zainteresowaniem. Naturalne drewno jako obudowa basenu to ciekawe rozwiązanie i z pewnością łatwe do zaadoptowania w każdym ogrodzie. Baseny drewniane zaczynają się już od 12.500 zł, a więc warto przemyśleć ten wydatek, bowiem inwestycja będzie cieszyła oko przez wiele lat. 
  4. Sauny ogrodowe - jest to ten element wyposażenia ogrodu, który w ostatnich kilku latach zrobił ogromny progres. Dziś nie ma problemu, aby zakupić solidną, zewnętrzną saunę fińską z wydajnym piecem. Warto dodać, że sauny fińskie zaczynają się już od 18.000 zł i nie są czymś nie do kupienia dla zwykłego kowalskiego. 
  5. Balie ogrodowe - fani morsowania zapewne zapragną mieć w swoim ogrodzie balie, w której można zażyć kąpieli o każdej porze roku. Fani ciepłych kąpieli również nacieszą się tego typu produktem. Balie ogrodowe zapewniają relaks na najwyższym poziomie. 

Powyższe elementy wyposażenia ogrodu poza wiatą garażową, meblami czy altanką na grilla stają się coraz bardziej popularne. Co ważne, do niedawna uznawane za luksus, dziś stają się powszednie i dostępne dla większości posiadaczy domów z ogrodem. 


Najczęściej zadawane pytania


Jak stworzyć niepowtarzalny klimat w ogrodzie?

Ciekawym rozwiązaniem, które może nadać wieczorami naszemu ogrodowi niepowtarzalnego wyglądu jest zastosowanie oświetlenia solarnego. Może ono mieć formę małych latarni, kul czy pochodni, a także figurek. Wybór na rynku jest spory, więc z pewnością w tej kwestii każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, co wpisze się w jego gust.

Jakie meble wybrać do ogrodu?

W tej kategorii rynek jest również bardzo szeroki, w związku z czym najczęściej kierujemy się jedynie tym, co nam się podoba. Jednak warto z pewnością postawić na rozwiązania trwałe. Zwróćmy uwagę, że meble ogrodowe znajdują się na zewnątrz budynku i często muszą znosić zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego warto, aby były wykonane z takiego materiału, który doskonale sobie z tym poradzi. Pamiętajmy ponadto o ich zabezpieczaniu na zimę.

Jak zorganizować przestrzeń dla dzieci w nowoczesnym ogrodzie?

Wiele zależy tu od wieku dzieci. Dla najmłodszych sprawdzą się domki i piaskownice. Nieco starsze chętnie skorzystają z huśtawek i zjeżdżalni. Często ciekawym pomysłem okazuje się również trampolina, czy wydzielone miejsce do gry w piłkę. Z pewnością jednak taka przestrzeń przyczyni się do tego, że nasze dziecko również będzie się dokonale czuło w ogrodzie.

Jakie nasadzenia wybrać do ogrodu?

Wiele osób obecnie chętnie stawia na żywopłoty, aby zapewnić sobie nieco więcej prywatności. Mimo, że ekologia jest dla nas coraz bardziej istotna, to jednak rzadko myślimy o ogródkach owocowo-warzywnych. Kwiaty pojawiają się na estetycznych klombach, często przy wejściu na posesję. Z pewnością warto stawiać na rośliny wieloroczne i brać pod uwagę stopień nasłonecznienia naszego ogródka. W centrum ogrodniczym uzyskamy profesjonalną pomoc.

Jak zaplanować miejsce do grillowania?

Nowoczesny ogród powinien wyróżniać się funkcjonalności i pięknym, minimalistycznym designem. Miejsce do grillowania doskonale sprawdza się w bliskim sąsiedztwie domu, szczególnie jeśli działka jest duża, bo można szybko po coś wrócić. Możemy ułożyć rodzaj tarasu z desek lub betonu, na nim ustawić dużego grilla i miejsce do wspólnego biesiadowania.


Podobne artykuły:


Wersja do druku