Kiedy musisz prasować, choć tego nie lubisz, warto poszukać rozwiązań, które sprawią, że cały ten proces będzie zdecydowanie prostszy i przyjemniejszy. Rozwiązaniem twoich problemów może być prasowanie parowe za pomocą parownic. Działają one zupełnie inaczej niż tradycyjne żelazka i mają więcej zastosowań. Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł.

Działanie parownicy

Jeśli interesuje cię prasowanie parowe, warto zgłębić, jak działa parownica. Do pojemnika w niej zamieszczonego wlewamy wodę i czekamy przez chwilę, aż osiągnie ona odpowiednią temperaturę. Wówczas tworzy się para wodna, którą prasujemy. Jak to działa? Cząsteczki pary wnikają w tkaniny i sprawiają, że usuwane są zagniecenia. Jednak to nie jedyna zaleta tego rodzaju prasowania. 

Jak prasować? Ubranie wieszamy na wieszaku (w przypadku parownicy stojącej, jest on przymocowany do urządzenia). Czekamy aż woda się nagrzeje, bierzemy końcówkę steamera, drugą ręką możemy lekko naciągnąć ubranie, aby para dostała się w każde miejsce tkaniny. 

Jest to niezwykle proste i zajmuje niewiele czasu, poza tym możemy prasować takie tkaniny, z którymi tradycyjne żelazko sobie nie poradzi – nie musimy się bowiem podczas prasowania parowego martwić tym, czy nie przypalimy materiału. Możemy też prasować ubrania, które są stworzone z materiałów, których nie można prasować przy pomocy tradycyjnego żelazka z płytką. 

Jak dbać o parownicę? 

Jeśli zdecydujesz się na parownicę, pamiętaj, by o nią odpowiednio dbać. W pojemniku na wodę może osadzać się kamień. Warto więc co jakiś czas go odkamieniać, aby urządzenie działało długo i dobrze.

Parownica ręczna czy stojąca?

Możemy zakupić albo parownicę ręczną albo stojącą. Ręczna będzie idealna dla osób, które nie prasują dużo. Ma ona bowiem mały zbiornik wody, więc za jednym razem nie wyprasujemy wielu ubrań. Jest to natomiast urządzenie bardzo poręczne, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca i bez problemu zmieści się w walizce, więc możemy zabrać je w podróż. 

Parownica stojąca jest z kolei wygodniejsza dla osób, które prasują dużo i często, nie tylko w domu, lecz także w pracy – sklepy odzieżowe korzystają z tego urządzenia. Po pierwsze jest ono mobilne, często ma przytwierdzony wieszak na ubrania, można z niego korzystać długo i jest bardzo wygodne. 

Nie tylko prasowanie

Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na parownicę, możemy jej używać nie tylko do prasowania. Para wodna jest też doskonałym środkiem dezynfekującym. Nada się idealnie na przykład do odświeżania zabawek. Nie wszystkie z nich można bezpiecznie wyprać, dlatego para wodna może być wybawieniem.

Poza tym parownica odświeża materiały, których nie możemy wybrać samodzielnie. Zniweluje przykre zapachy, które „wgryzły się” na przykład w materiał płaszcza. 

Za pomocą parownicy można także odświeżyć kanapy, fotele, materace w łóżkach, a także pościel czy koce. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, co stanowi przewagę nad tradycyjnymi żelazkami. Warto w nie zainwestować i sprawić, że prasowanie stanie się dla nas przyjemnością.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku