Ekogroszek to jedno z najchętniej wybieranych paliw stałych w Polsce. Ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza ekogroszek workowany. Każdy kto rozważa wybór takiego źródła ogrzewania powinien znać odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące ekogroszku.

Najczęściej zadawane pytania


Czy ekogroszek jest eko?

Nazwa sugeruje, że tak. Ale czy paliwo produkowane na bazie węgla może mieć cokolwiek wspólnego z ekologią? Owszem, ale tylko wtedy gdy kupujesz dobrej jakości opał. Na rynku nie brakuje taniego ekogroszku, który nie spełnia europejskich norm jakościowych i palenie nim w piecu ma niewiele wspólnego z ekologią. Tylko dobry ekogroszek, o właściwych parametrach pozwoli obniżyć emisję szkodliwych substancji do minimum.

Czy każdy ekogroszek jest taki sam?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów ekogroszku, a także węgla, który ekogroszkiem nie jest, choć jest sprzedawany pod tą nazwą. Podstawowym parametrem, po którym możemy poznać ekogroszek jest jego rozmiar, który powinien się mieścić między 5, a 25 mm.

Czy cena ma znaczenie?

O jakości opału często świadczy również cena. Najtańszy ekogroszek to prawie zawsze zły wybór. Ma słabe parametry, daje mało ciepła i szybko się zużywa. Ze względu na wysoką wilgotność, przy dłuższym użytkowaniu może być niebezpieczny dla kotła.

Jak rozpoznać dobrej jakości ekogroszek?

O jakości ekogroszku decyduje kilka istotnych parametrów. Kaloryczność czyli wartość opałowa ? określa ile ciepła wygeneruje dane paliwo.

Kaloryczność i co jeszcze?

Dobry ekogroszek ma kaloryczność nie mniejszą niż 24 MJ/kg. Istotnym parametrem jest również wilgotność, która nie powinna przekraczać 10%. Im bardziej mokry węgiel tym gorzej się pali. Część energii zostaje wykorzystana na podgrzanie i odparowanie znajdującej się w ekogroszku wody. W efekcie mniej ciepła zostaje przeznaczone na ogrzanie pomieszczeń. Kupując ekogroszek warto też zwrócić uwagę na zawartość siarki i popiołu. Siarka jest szkodliwa dla środowiska, natomiast wysoka zawartość popiołu oznacza więcej odpadu i konieczność częstego opróżniania pieca.

Jak weryfikować ekogroszek przed zakupem?

Najprostszym sposobem weryfikacji jakości oferowanego ekogroszku jest okazanie przez sprzedawcę certyfikatów lub wyników z badań.

Czy lepiej kupić ekogroszek workowany czy sprzedawany luzem?

Kiedyś węgiel dostępny był tylko w sprzedaży luzem. Od jakiegoś czasu konsumenci mogą wybierać czy wolą węgiel workowany czy nie.

Oszczędność miejsca

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Węgiel w workach jest łatwiej przetransportować i rozładować. W kotłowni zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż ten składowany luzem, ponieważ worki można ułożyć jeden na drugim.

Dozowanie i pylenie w kotłowni

Znacznie łatwiej jest go dozować do podajnika. Węgiel workowany to również znacznie mniej zabrudzeń. podczas rozładunku czy dozowania nie unosi się tak dużo pyłu jak w przypadku węgla składowanego luzem.

Cena

Jedynym minusem jest cena. Zarówno węgiel jak i ekogroszek workowany kosztują o kilkanaście od kilkudziesięciu złotych więcej na tonie. Mimo to warto zainwestować w ekogroszek workowany, ponieważ worki są też gwarancją zachowania wszelkich parametrów paliwa. O innych zaletach ekogroszku workowanego przeczytasz na blogu sklepu internetowego Grzeje Mnie To.

Woda na ściankach workach ? czy to normalne

Worki to świetna ochrona przed wilgotnieniem. Czasem może się jednak zdarzyć, że po otwarciu worka na jego ścianach pojawi się wilgoć. Jest to zjawisko normalne. Nawet węgiel workowany zawiera w sobie naturalną wilgoć, która może skraplać się na ściankach worka. Warto pamiętać, że optymalna wilgotność ekogroszku nie powinna przekroczyć 10%.

Ile kosztuje tona ekogroszku i co wpływa na cenę

Na cenę opału wpływa szereg czynników m.in. parametry paliwa, miejsce i czas sprzedaży, sposób pakowania oraz ilość pośredników. Najtańszy ekogroszek można kupić poza sezonem. Atrakcyjne ceny mają zwłaszcza sklepy internetowe, co wynika z mniejszej ilości pośredników i mniejszej marży. Za tonę dobrej jakości opału trzeba obecnie zapłacić od 1900 zł wzwyż.

Czy kupując ekogroszek muszę podać numer PESEL

Od 2012 roku produkty węglowe obłożone są podatkiem akcyzowym. Właściciele gospodarstw domowych, którzy chcieli być z niego zwolnienie musieli podczas zakupu złożyć właściwe oświadczenie, w którym deklarowali zakup opału do użytku domowego. Na oświadczeniu trzeba również podać numer pesel lub numer dowodu osobistego. W przypadku odmowy sprzedawca zmuszony jest naliczyć podatek akcyzowy.

Czy można zamówić ekogroszek online

W sieci działa bardzo wiele sklepów internetowych z ekogroszkiem. Dzięki nim możesz kupować opał taniej niż w lokalnym składzie, ale również znacznie szybciej i wygodniej. Zamawiając ekogroszek online masz więcej czasu by zapoznać się z ofertami wielu sprzedawców, porównać parametry i wybrać najkorzystniejsza ofertę. Zamawiając online możesz także skorzystać z darmowej dostawy, którą oferują praktycznie wszystkie sklepy z opałem. To bardzo wygodna opcja, pozwalająca zaoszczędzić sporo czasu.

Ile kosztuje piec na ekogroszek

Cena pieców na ekogroszek zaczyna się już od około 5 tysięcy. Górne ? sięgają nawet 15 tys. zł. Ważne by dopasować parametry kotła do oczekiwań i możliwości finansowych. Im większa powierzchnia do ogrzania tym większa moc kotła będzie potrzebna. Podobnie w przypadku starych domów, o niewystarczającym systemie izolacji. Koszty uzależnione są od parametrów urządzenia grzewczego tj. moc, rodzaj sterownika itp. Warto sprawdzić zapotrzebowanie ma moc w projekcie domu i dopasować kocioł do niego. Przyjmuje się, że za dobrej jakości piec na ekogroszek trzeba zapłacić średnio 7-8 tys. zł.

Ile ekogroszku potrzeba do ogrzania domu?

By obliczyć ile będzie kosztować ogrzanie domu ekogroszkiem trzeba sprawdzić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Informację tę znajdziesz w projekcie domu. Do wyliczeń można użyć kalkulatorów, dostępnych online. Trzeba będzie w nich podać powierzchnię domu, preferowaną temperaturę, rodzaj ocieplenia budynku. Dobry kalkulator powinien wyliczyć ile ekogroszku będzie potrzebne na dany sezon, a na podstawie aktualnych cen można określić mniej więcej jakie to będą koszty.

Po czym poznać uczciwego sprzedawcę ekogroszku

Wybierając ekogroszek jako źródło ciepła trzeba przygotować się na poszukiwania właściwego dostawcy opału. Warto sprawdzić od jak dawna firma działa na rynku i czy udostępnia certyfikaty jakości swoich produktów. Dobrze sprawdzić opinie, jakie firmie wystawili klienci. Dobry sprzedawca to taki, który wie o swoim produkcie wszystko i nie boi się odpowiadać na pytania. Dobry sprzedawca to również taki, który pomoże w obliczeniu zapotrzebowania na ekogroszek i doradzi w kwestii wyboru urządzenia grzewczego.


Podobne artykuły:


Wersja do druku