Czym jest spastyczność mięśni?

Spastyczność mięśni to uciążliwy problem, który odbiera radość życia i utrudnia wykonywanie prostych, codziennych czynności. Co możesz zrobić, by pokonać ból mięśni i odzyskać swobodę poruszania się?

Leczenie spastyczności mięśni jest sporym wyzwaniem dla tradycyjnej medycyny. Jeśli powszechnie stosowane leki okazują się nieskuteczne, ostatnią szansą na powrót do normalnego życia może być medyczna marihuana. W jaki sposób może ona pomóc chorym na stwardnienie rozsiane, którzy ze spastycznością borykają się najczęściej? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat takiej terapii!

Spastyczność mięśni polega ograniczeniu ruchomości poszczególnych grup mięśni. Ból oraz sztywność mięśni są wówczas źródłem problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem i wykonywaniem prostych czynności. Jedną z głównych przyczyn takiego problemu jest uszkodzenie nerwów na odcinku, który odpowiada za wykonywanie zamierzonych ruchów oraz postawę ciała. Co możesz zrobić, by uwolnić się od bólu i swobodnie poruszać?

Jak medyczna marihuana pomaga w walce ze spastycznością mięśni i stwardnieniem rozsianym?

Medycyna konopna jest dla wielu pacjentów dotkniętych spastycznością mięśni i stwardnienia rozsianego ostatnią deską ratunku. Coraz częściej staje się uzupełnieniem tradycyjnego leczenia farmakologicznego.

Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

SM to przede wszystkim problemy dotyczące mięśni, jednak pacjentom dokucza nie tylko spastyczność. Inne objawy, które negatywnie wpływają na jakość życia, to:

  • bóle stawów;
  • drżenie mięśni;
  • problemy związane z trzymaniem moczu.

Ogromne znaczenie ma też stan psychiczny, który może ulec pogorszeniu wtedy, gdy zmagasz się z chorobą o przewlekłym charakterze.

Jak medyczna marihuana pomaga w leczeniu SM?

– Medyczna marihuana wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu może łagodzić skutki porażenia skurczowego i objawy SM. Badanie Multiple Sclerosis and Extract of Cannabis, przeprowadzone 10 lat temu, potwierdziło skuteczność marihuany w leczeniu spastyczności i sztywności mięśni. Nie możemy też zapominać, że ból spastyczny ma podłoże neurologiczne, zatem działanie konopi na ośrodkowy układ nerwowy ma ogromny wpływ na jego skuteczne uśmierzanie – wyjaśnia Magdalena Nita z centrum-mk.pl.

Ekspertka podkreśla jednocześnie, że w leczeniu stwardnienia rozsianego ważny jest też wpływ konopi na receptory CB2. Dzięki temu możliwe staje się zahamowanie nadreakcji ze strony układu immunologicznego, co przy SM ma bardzo duże znaczenie.

Co jeszcze może pomóc przy spastyczności mięśni?

Medyczna marihuana może być dobrym uzupełnieniem innych metod leczenia spastyczności mięśni. Z którymi z nich spotkasz się najczęściej?

Ziołowe kuracje a spastyczność mięśni

Jesteś zwolennikiem naturalnych metod leczenia? Sprawdź, jakie zioła na rozluźnienie mięśni będą najlepsze.

Wśród tych darów natury, dzięki którym zmniejszysz napięcie mięśni, pojawiają się m.in.:

  • rozmaryn, często stosowany przy zapaleniu stawów;
  • waleriana, z której możesz korzystać wtedy, gdy ból mięśni i ich napięcie mają związek z silnym stresem;
  • kocimiętka, znana ze swojej skuteczności w leczeniu urazów tkanek miękkich.

Inne formy leczenia spastyczności mięśni

Ważną rolę w walce ze spastycznością mięśni odgrywają też fizjoterapia i rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia mogą sprawić, że mięśnie staną się mocniejsze, a ich rozciąganie pomoże w walce ze skurczami. Bardzo dobry wpływ na stan twoich mięśni będą miały również te zabiegi, w których wykorzystywana jest moc niskich temperatur. Dzięki nim możesz zminimalizować intensywność skurczy, a tym samym zapewnić sobie lepszą formę.

Spastyczność mięśni jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów stwardnienia rozsianego. Z tego względu lekarze coraz częściej sięgają po leki konopne w leczeniu tej choroby. Z badań wynika, że medyczna marihuana sprawdza się tu bardzo dobrze, dzięki czemu nawet osoby cierpiące na tę poważną chorobę przewlekłą są w stanie samodzielnie funkcjonować.


Najczęściej zadawane pytania


Jak rozpoznać spastyczność mięśni?

Zaburzenia czynności tkanki mięśniowej objawia się najczęściej poprzez zwiększone napięcie mięśniowe, ich osłabienie, porażenie lub niedowład. Początki spastyczności nie wiążą się z całkowitą niepełnosprawnością, gdyż zachowana zostaje częściowa zdolność ruchu. Pacjent z takimi objawami wymaga jednak pełnej diagnostyki.

Czy można zmniejszyć spastyczność mięśni?

Spastyczność mięśni jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć. Możliwe jest jednak jej kontrolowanie, które rozumiemy jako zmniejszanie lub utrzymywanie na danym poziomie. Wykorzystuje się w tym celu różne środki, takie jak: fizykoterapia, kinezyterapia, farmakoterapia a w trudnych przypadkach nawet zabiegi operacyjne.

Czy spastyczność mięśni jest bolesna?

Spastyczność zaraz obok dystonii i sztywności jest najczęstszą formą wzmożonego napięcia mięśniowego. Zależnie więc od tego, jaki jest stopień tej patologii, mogą pojawiać się dolegliwości bólowe utrudniające codzienne funkcjonowanie, są one również przyczyną przykurczy stawowo-mięśniowych.

Co prowadzi do nasilenia spastyczności?

Spastyczność i jej objawy mogą się nasilać w wyniku stresu, bólu, silnych emocji, a także na skutek zimna lub przy infekcjach. Warto również zaznaczyć, ze pojawia się ona u pacjentów po udarze mózgu, po urazach czaszkowo-mózgowych, w stwardnieniu rozsianym, a także przy niektórych genetycznie uwarunkowanych chorobach.

Jak ćwiczyć przy spastyczności mięśni?

Zdecydowanie za najlepsze rozwiązanie uznaje się codzienne rozciąganie. Jest ono bardzo ważne i potrzebne przy tej chorobie. Nie powinno się go zaniedbywać. Najlepiej jeśli jest przeprowadzane przynajmniej raz dziennie, a jeśli to możliwe, to nawet trzy razy dziennie.


Podobne artykuły:


Wersja do druku