Obecnie, gdy myÅ›limy sobie o depresji to przychodzi nam do gÅ‚owy raczej osoba mÅ‚oda - ktoÅ›, kto nie radzi sobie z codziennym życiem i zaczyna przez to uczÄ™szczać na terapiÄ™ lub przyjmować leki. Powoli przyzwyczajamy siÄ™ do myÅ›li, iż nie zawsze musi chorować ciaÅ‚o czÅ‚owieka - czasami może także gorzej czuć siÄ™ jego umysÅ‚. W dalszym ciÄ…gu mamy jednak niestety do czynienia z “romantyzowaniem” tej choroby. Wyobrażamy sobie, jak Å‚adnie ubrany mężczyzna lub kobieta regularnie pojawiajÄ… siÄ™ na wizytach u psychologa i omawiajÄ… tam swoje problemy – a ich depresja ogranicza siÄ™ gÅ‚ównie do tego, że przez wiÄ™kszość czasu sÄ… oni smutni.


W rzeczywistoÅ›ci to niestety tak nie wyglÄ…da. Depresja to także brak troski o higienÄ™ wynikajÄ…cy z tego, że nie mamy siÅ‚y wstać i umyć zÄ™bów. To również kilkutygodniowy brud w caÅ‚ym mieszkaniu, zaniedbywanie swoich zwierzÄ…t, ucinanie kontaktów z rodzinÄ…, samobójstwo. Tych stron depresji nie chcemy oglÄ…dać i nie chcemy o tym mówić - a już na pewno nie mamy ochoty tego doÅ›wiadczać. Warto siÄ™ jednak zastanowić nad tym, w jakim stanie psychicznym sÄ… nasi rodzice czy dziadkowie. Tak, depresja dopada także ludzi starszych – a oni czÄ™sto nie majÄ… ani odpowiedniej wiedzy na ten temat, ani chÄ™ci zmiany swojego stanu.

 

 Niewielka wiedza na temat depresji

Ludzie starsi niestety w dalszym ciÄ…gu podchodzÄ… do depresji jako do choroby wymyÅ›lonej. W ich czasach nikt nie chciaÅ‚ przyznawać siÄ™ do takich problemów, ponieważ wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ to nieodÅ‚Ä…cznie z krytykÄ… - czemu trudno siÄ™ dziwić, skoro obecnie w dalszym ciÄ…gu dużo ludzi tak na to patrzy. Nie jest to wiÄ™c szokujÄ…ce, że czÅ‚owiek w wieku lat 70 czy 80 nie zmieni nagle swoich przekonaÅ„ i nie uwierzy w to, że jego wielomiesiÄ™czny spadek nastroju to po prostu depresja.

W starszym wieku zaczynamy walczyć z chorobami, nasze ciaÅ‚o siÄ™ zmienia i czÄ™sto także umierajÄ… niestety bliskie nam osoby – to nieuniknione. Można bardzo Å‚atwo zignorować pierwsze objawy depresji - odciÄ™cie siÄ™ od spoÅ‚eczeÅ„stwa, zmÄ™czenie, senność. W ogóle nas to nie dziwi, bo przecież nie mamy wokóÅ‚ siebie już zbyt wielu ludzi, a nasz organizm potrzebuje odpoczynku. JeÅ›li jednak nasz stan caÅ‚y czas siÄ™ pogarsza i przestaje nam na czymkolwiek zależeć - to może być depresja.

 

Co robić?

JeÅ›li dany czÅ‚owiek żyje samodzielnie i nie ma rodziny lub znajomych to niestety decyzja o podjÄ™ciu terapii należy tylko do niego i trzeba mieć nadziejÄ™, że siÄ™ na to zdecyduje. A w sytuacji, gdy dopada to kogoÅ› nam bliskiego i chcemy pomóc - warto być bardzo ostrożnym i trzeba przede wszystkim oferować swoje towarzystwo oraz wsparcie. Już samo to może wyciÄ…gnąć danÄ… osobÄ™ z tej najgÅ‚Ä™bszej depresji – a po pewnym czasie być może zgodzi siÄ™ ona na rozmowÄ™ ze specjalistÄ….

Sprawdź mapÄ™ problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku