W wielu aspektach medycyny, szybka reakcja pozwala na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych. Tak jest m.in. ze zmianami skórnymi. Czy wiesz, ze każde znamię, jakie masz na skórze powinieneś dokładnie i wnikliwie obserwować? Wszelkie zmiany w obrębie znamion czy pieprzyków należy niezwłocznie omówić z lekarzem, by zminimalizować ryzyko wystąpienia czerniaka skóry, bardzo niebezpiecznego nowotworu, który każdego roku zbiera swoje krwawe żniwo

 

Do czego służą dermatoskopy?

Dermatoskop to urządzenie, które łączy w sobie funkcję lupy i latarki. Służy do diagnostyki dermatologicznej, której celem jest wczesne rozpoznanie ewentualnych chorób skóry, w tym również czerniaka, bardzo niebezpiecznego nowotworu. Dermatoskopy wyposażone są w źródła świarłł LED, dzięki czemu możliwe jest realne odzwierciedlenie kolorów. Możliwa jest także cyfrowa dokumentacja zmian, co pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Jak zbadać obciążenia nowotworami skóry?

Aby zbadać realne ryzyko obciążenia nowotworem skóry, konieczne byłoby wykonanie badań genetycznych. Przydatne jest jednak także badanie dermatoskopowe, szczególnie w przypadku znamion czy pieprzyków. Warto wiedzieć, że szczegółowe oglądanie znamion pozwala na błyskawiczne wychwycenie wszelkich nieprawidłowości, które czasem pojawiają się dosłownie z dnia na dzień. Obserwacji podlegają wszelkie zmiany barwnikowe, granice zmiany, występująca asymetria zmiany i  zmiany ukształtowania powierzchni znamienia.

Czy wszystkie zmiany wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej?

Oczywiście, że nie. Większość występujących na skórze zmian to zmiany łagodne, które wystarczy jedynie obserwować. Jeżeli istnieje podejrzenie czerniaka, wówczas wykonuje się badania pod kątem wykrycia nowotworów skóry. Zdecydowana większość zmian skórnych to jednak niegroźne zmiany, które nie wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Można je oczywiście usuwać, ale bardziej ze względów estetycznych niż zdrowotnych. Pod uwagę należy brać wielkość zmiany, wszelkie struktury dodatkowe, które występują w przypadku zmian niebezpiecznych, w szczególności czerniaka.

Czym jest otoskop?


Otoskop jest narzędziem laryngologicznym, które służy do wziernikowania ucha. Stosowany jest przede wszystkim w diagnostyce ostrego zapalenia ucha środkowego i w ogólnej diagnostyce medycznej.

Hurtownia medyczna Medwil oferuje dermatoskopy i otoskopy najwyższej jakości i w atrakcyjnych cenach. Dzięki ich stosowaniu, możliwa jest wczesna diagnoza i szybka reakcja.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku