Okres dojrzewania do najłatwiejszych nie należy. Burza hormonalna daje znać o sobie nie tylko w sferze psychicznej, ale i fizycznej. W tym ostatnim przypadku może się objawiać różnymi problemami skórnymi. Pielęgnacja młodej cery wymaga specjalnego podejścia, tylko wtedy jest szansa, że problemy skórne znikną i nie zostawią na cerze stałych skaz i blizn.
Nadmierna aktywność gruczołów łojowych, a więc powstanie cery tłustej, trądzik czy wągry lub też nadmierne przesuszenie skóry, która staje się podatna na różnego rodzaju podrażnienia. To główne z problemów, z którymi zmagają się młodzi ludzie w kresie dojrzewania. Przyczyną takiego stanu rzeczy są duże zmiany hormonalne, jakie zachodzą w młodym organizmie, a także często niewłaściwa dieta (z dużą zawartością cukru, pikantnych przypraw i sztucznych konserwantów). W przypadku nastolatków zła kondycja skóry i jej mniejsze lub większe defekty prowadzą do frustracji i wystąpienia kompleksów. Dlatego też cera nastolatka wymaga szczególnej opieki – zarówno jeśli chodzi o względy fizyczne, jak i psychiczne. Warto więc dbać o nią umiejętnie. Parę wskazówek, jak to robić, w dalszej części artykułu.
 

Pielęgnacja cery nastolatki i nastolatka – konieczne etapy

Prawidłowa pielęgnacja twarzy w okresie dojrzewania pozwoli na uniknięcie kłopotów z cerą. Jej podstawą jest umiejętne oczyszczanie skóry twarzy oraz dekoltu. Oczyszczanie pozwoli pozbyć się nadmiaru sebum (jego nagromadzenie może też powodować rogowacenie ujść mieszków włosowych i w ten sposób przyczynić się do nagromadzenia bakterii, które spowodują stan zapalny) i martwego naskórka. Martwy naskórek można też usunąć przy użyciu delikatnych peelingów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego zabiegu nie można wykonywać, gdy na skórze znajdują się ropne zmiany. Ważne jest jednak, by nie używać kosmetyków do oczyszczania skóry w nadmiarze – może to prowadzić do jej wysuszenia i powstania podrażnień skóry i zaskórników (skóra w obronie wydziela sebum w dużej ilości). Istotne jest także nawilżanie cery przy użyciu przeznaczonych dla młodych ludzi kosmetyków. Jeśli cera ma tendencje do przetłuszczania się, warto użyć specjalnych kremów, które jednocześnie matują cerę i nawilżają ją. Dobór kremów nawilżających do rodzaju cery jest ważny w każdym wieku. 

Kosmetyki do pielęgnacji cery nastolatków – jakie powinny być

Kosmetyki dla nastolatków do pielęgnacji skóry muszą być kosmetykami lekkimi. I tak na przykład do skóry z łojotokiem nie można stosować kosmetyków o ciężkiej konsystencji, gdyż zatykają one ujścia gruczołów łojowych, a to prowadzi do powstawania zmian skórnych. Ważne jest też aby kosmetyki do oczyszczania cery były delikatne i nie zawierały alkoholu, który może podrażniać delikatną cerę. Dobrze jest też postawić na kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie bez parabenów i SLS. Tylko takie kosmetyki ukoją cerę i zniwelują zmiany skórne. Kosmetyki dla nastolatków powinny być antyseptyczne i w ten sposób nie dopuszczać do rozwoju bakterii na skórze i jednocześnie nie niszczyć jej ochronnego płaszcza lipidowego. Nie należy też w okresie dojrzewania używać kosmetyków zbyt zasadowych, należy do pielęgnacji cery na każdym etapie wybrać preparat, który przywraca skórze odpowiednie pH. Odpowiednie żele do mycia twarzy i peelingi do twarzy nie tylko pomogą utrzymać zdrową cerę, ale także zniwelują powstałe już zmiany.

Kiedy jest konieczna wizyta u dermatologa

W przypadku cery trądzikowej zmiany skórne mogą być tak duże i tak oporne na niwelowanie ich przeznaczonymi do tego kosmetykami, że może być potrzebna wizyta u lekarza specjalisty. Dermatolog może przepisać specjalne leki oraz też zalecić zmianę diety – jeśli to nieodpowiednie odżywianie się doprowadziło do chorobowych zmian skórnych.
Odpowiednie dbanie o cerę poprawia wygląd skóry i samopoczucie. Odpowiedni zaś wybór kosmetyków do pielęgnacji twarzy to połowa sukcesu, druga to ich systematyczne stosowanie. Kosmetyki do mycia twarzy i inne preparaty odpowiednie do młodej skóry to szeroki wybór, ale warto skorzystać z tych najwyższej jakości, które zapewniają powodzenie w pielęgnacji https://sklep.aelia.pl.

Najczęściej zadawane pytania


Kiedy rozpocząć wdrażanie odpowiednich działań pielęgnacyjnych u nastolatki?

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle po 10 roku życia, a u większości dziewcząt przed 15. W tym czasie widocznie zaczynają zachodzić w organizmie zmiany hormonalne, które w krótkim czasie zaobserwujemy również na skórze. Dbania o skórę najlepiej zacząć uczyć jak najwcześniej. Wiele marek kosmetycznych posiada specjalne linie dla młodych osób. Warto na takie produkty postawić, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. W tym czasie nauczmy również nastolatkę, jak prawidłowo wykonać demakijaż i pielęgnować skórę na co dzień.

Czy mocne kosmetyki z alkoholem są dobre dla skóry nastolatki?

Nie. W wielu kosmetykach można znaleźć alkohol, wówczas ich działanie odbierane jest jako intensywne i pojawia się wrażenie, że doskonale radzą sobie z problemami nadmiernie tłustej skóry i pojawianiem się dużej ilości sebum. Jest to jednak mylące, gdyż ma działanie chwilowe. Usuwana jest bariera ochronna skóry, więc ta prowokowana jest to jeszcze większej produkcji sebum, które zatyka pory, doprowadza do powstawania zaskórników, a w konsekwencji nawet zmian zapalnych.

Czego potrzebuje przetłuszczająca się młodzieńcza skóra?

W wieku dojrzewania często właśnie nadmierny łojotok sprawia, że skóra nie wygląda atrakcyjnie, a nawet dochodzi do rozwoju zmian o charakterze trądzikowym. Nie musimy na taką skórę działać mocno, ale przede wszystkim systematycznie i dokładnie. Najważniejsze będzie jej dokładne oczyszczanie z zastosowaniem dopasowanych produktów - żelów myjących. Konieczny będzie też tonik lub hydrolat, które wyrównają pH skóry. Peeling owszem jest wskazany nawet dwa razy w tygodniu, jednak nie w przypadku zmian ropnych, gdyż może doprowadzać do ich rozprzestrzeniania się. Jeśli chodzi o krem to potrzebujemy odżywienia i intensywnego nawilżenia. Skóra łojotokowa jest bardzo często przesuszona i odwodniona, na skutek nadmiernie intensywnej pielęgnacji i złuszczania.

Kiedy pierwsza wizyta u kosmetyczki z nastolatką?

Nie powinniśmy postrzegać tego, jako jakiś luksus, czy przesadę, a jako konsultację ze specjalistą. Kosmetyczka oceni stan cery, przeprowadzi jej analizę, pomoże w dobraniu najlepszej pielęgnacji domowej. Może również zaproponować ciekawe zabiegi w gabinecie, które poprawią wygląd skóry. Na taką wizytę warto się więc udać, gdy dziewczynka wchodzi w wiek dojrzewania.

Czy lecząc trądzik u dermatologa można chodzić do kosmetyczki?

To zależy. Niekiedy w czasie intensywnego leczenia wszelkie zabiegi są zabronione i lekarz powinien nas o tym poinformować. Jednak w czasie uspokajania i poprawiania wyglądu skóry po leczeniu, zwykle zabiegi są już wskazane. Najlepiej jednak jeśli jest to współpraca pomiędzy dermatologiem a kosmetologiem, która doprowadzi do ogólnego lepszego wyglądu skóry i poprawy samopoczucia nastolatki.


Podobne artykuły:


Wersja do druku