Ostatnimi czasy można zauważyć wzrost popularnoÅ›ci past bez fluoru. Zwolennicy ich stosowania uważajÄ…, że alternatywne sposoby higieny jamy ustnej przynoszÄ… dokÅ‚adnie takie same, a nawet lepsze rezultaty w porównaniu z pastami zawierajÄ…cymi fluor. Co wiÄ™cej, sÄ… zdania, że produkty pozbawione fluoru sÄ… o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze. Kto ma racjÄ™? Czy rzeczywiÅ›cie warto siÄ™gać po pasty bez fluoru? A może lepiej zostać przy tradycyjnych nawykach higieny jamy ustnej?

Czy fluor może być niebezpieczny?

O co dokÅ‚adnie toczy siÄ™ spór miÄ™dzy zwolennikami klasycznych i „naturalnych" past do zÄ™bów? Chodzi o fluorki, czyli sole kwasu fluorowodorowego. SÄ… to zwiÄ…zki fluoru poÅ‚Ä…czonego z innymi pierwiastkami, takimi jak sód (dajÄ…cy fluorek sodu), czy cyna (dajÄ…ca fluorek cyny). Sam fluor obecny jest w naszym organizmie i przyczynia siÄ™ m.in. do tworzenia tkanki kostnej i regulacji procesów metabolicznych. Jego zwiÄ…zki znaleźć możemy także w rybach, serach podpuszczkowych, herbacie, czy produktach zbożowych. Wiedzieć trzeba, że również woda, która pÅ‚ynie z naszych kranów, zawiera ten pierwiastek – fluoryzacja sieci wodociÄ…gowych jest procedurÄ… powszechnie stosowanÄ… w Europie i na caÅ‚ym Å›wiecie i ma na celu optymalne pokrycie zapotrzebowania na fluor u mieszkaÅ„ców danego kraju.

WÅ‚aÅ›nie powszechność fluoru w codziennym życiu najbardziej martwi zwolenników „naturalnych" past. UważajÄ… oni, że przyjmowanie fluoru z tak wielu źródeÅ‚ może być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Czy nadmiar fluoru rzeczywiÅ›cie jest w stanie wywoÅ‚ywać choroby? Tak, zbyt duża ilość tego pierwiastka powodować może fluorozÄ™, czyli stan przedawkowania fluoru. Objawia siÄ™ on widocznymi zmianami na powierzchni szkliwa, które pokrywa siÄ™ kredowymi pasmami i plamami. W ostrzejszej postaci choroba prowadzi do biegunek, wymiotów czy obrzÄ™ku pÅ‚uc, natomiast jej postać przewlekÅ‚a skutkuje deformacjÄ… koÅ›ci, zwapnieniami, czy zaburzeniami wzroku.

Czy przeciÄ™tny użytkownik pasty do zÄ™bów powinien obawiać siÄ™ fluorozy? Jak wiadomo, przyjmowanie jakiegokolwiek pierwiastka w nadprogramowych iloÅ›ciach nie pozostaje bez konsekwencji dla naszego zdrowia. – zauważa Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Jednak w normalnych warunkach trudno jest o przedawkowanie fluoru. Ilość fluorków regulowana jest przez prawo unijne. Oznacza to, że w komercyjnych pastach do zÄ™bów nie może znajdować siÄ™ wiÄ™cej, niż 1500 ppm fluoru (czÄ…stek na milion części). Aby doprowadzić do zatrucia, należaÅ‚oby przyjąć go jednorazowo 5-10 g. BiorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, że w przeciÄ™tnej porcji pasty znajduje siÄ™ okoÅ‚o 2 mg fluorku, jego przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe nawet, jeÅ›li chcielibyÅ›my dodać do tej iloÅ›ci fluor przyjmowany z pożywienia. – podkreÅ›la ekspert z kliniki Piotrowscy i Bejnarowicz.

Alternatywne sposoby higieny jamy ustnej – warto, czy nie?

Wiemy już, że standardowe spożycie fluoru nie niesie ze sobÄ… ryzyka intoksykacji. Jednak zdaniem osób, które sÄ… przeciwne pastom do zÄ™bów z fluorem, pierwiastek ten można Å‚atwo zastÄ…pić innymi komponentami, takimi jak krzemionka, soda, szaÅ‚wia, czy olej kokosowy, które w podobny sposób bÄ™dÄ… chroniÅ‚y zÄ™by przed próchnicÄ…. Czy tak jest rzeczywiÅ›cie?

ZioÅ‚owe komponenty, takie jak miÄ™dzy innymi miÄ™ta, olej kokosowy, czy wÄ™giel aktywny mogÄ… pomóc w usuwaniu osadów i odÅ›wieżaniu oddechu, a także w procesach bakteriobójczych, ale nie ochroniÄ… zÄ™bów przed próchnicÄ… w takim stopniu, jak pasta z fluorem. Dzieje siÄ™ tak, gdyż fluor ma zdolność przeksztaÅ‚cania hydroksyapatytu – substancji pokrywajÄ…cej szkliwo zÄ™bów – we fluoroapatyt, który charakteryzuje siÄ™ wiÄ™kszÄ… wytrzymaÅ‚oÅ›ciÄ… w kontakcie ze Å›rodowiskiem kwasowym. Jak to siÄ™ ma do ochrony naszych zÄ™bów?  To wÅ‚aÅ›nie Å›rodowisko kwasowe w jamie ustnej przyczynia siÄ™ do powstawania próchnicy. TworzÄ… je bakterie, które żywiÄ… siÄ™ resztkami jedzenia pozostawionymi na zÄ™bach. Fluoroapatyt bÄ™dÄ…cy o wiele bardziej wytrzymaÅ‚y w starciu z wytworzonymi przez bakterie kwasami jest w stanie lepiej chronić nasze szkliwo i nie dopuÅ›cić do rozwiniÄ™cia siÄ™ próchnicy.

Co wiÄ™cej, fluorki przyczyniajÄ… siÄ™ do remineralizacji szkliwa, a wiÄ™c do ponownego osadzania siÄ™ mineraÅ‚ów na powierzchni zÄ™bów, co wzmacnia je i tworzy barierÄ™ ochronnÄ… przed szkodliwymi czynnikami. Fluorki wykazujÄ… również wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci antybakteryjne oraz przyczyniajÄ… siÄ™ do zmniejszenia nadwrażliwoÅ›ci zÄ™bów na zimne i gorÄ…ce potrawy i napoje.

Mity, które warto obalić

W tym miejscu warto rozprawić siÄ™ z niektórymi mitami, które narosÅ‚y wokóÅ‚ stosowania past z fluorem. WÅ›ród najczęściej wymienianych znajduje siÄ™ opinia, jakoby dzieci powinny unikać szczotkowania zÄ™bów pastami z fluorem. Tymczasem nie ma powodów, aby dzieci wystrzegaÅ‚y siÄ™ produktów zawierajÄ…cych fluorki. W sklepach dostÄ™pne sÄ… specjalne produkty dla dzieci. MajÄ… one obniżone stężenie fluoru (ok. 500-700 ppm), dziÄ™ki czemu sÄ… bezpieczniejsze w razie przypadkowego poÅ‚kniÄ™cia. PamiÄ™tać należy, że kontrola oraz ilość ma tu znaczenie. Kilkuletnim dzieciom wystarcza ilość pasty o wielkoÅ›ci ziarnka groszku, a proces szczotkowania powinien odbywać siÄ™ zawsze pod okiem dorosÅ‚ych. Przy zachowaniu standardowych Å›rodków ostrożnoÅ›ci podawanie dzieciom fluoryzowanych past dostosowanych do ich wieku jest jak najbardziej wskazane. – mówi Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Pasty bez fluoru - także polecane

Stosowanie past bez fluoru może być Å›wiadomym wyborem osób, stawiajÄ…cych na naturalne rozwiÄ…zania. Czy istniejÄ… jednak grupy ryzyka, którym wrÄ™cz rekomenduje siÄ™ używanie past bez fluoru? Tak, sÄ… to przede wszystkim osoby uczulone na zwiÄ…zki tego pierwiastka. W takim przypadku zalecane jest odstawienie past z fluorem i zastÄ…pienie ich takimi, które jak najpeÅ‚niej bÄ™dÄ… w stanie zadbać o higienÄ™ jamy ustnej alergika. JeÅ›li mamy wÄ…tpliwoÅ›ci co do wyboru odpowiedniej dla nas pasty do zÄ™bów lub  uważamy, że z jakiegoÅ› powodu możemy być narażeni na nadmiernÄ… ilość spożywanego fluoru, nie wahajmy siÄ™ prosić o radÄ™ zaufanego stomatologa. Dentysta z pewnoÅ›ciÄ… weźmie pod uwagÄ™ wszystkie indywidualne kwestie i zaproponuje rozwiÄ…zanie, które najlepiej bÄ™dzie odpowiadać naszym potrzebom i wymaganiom.

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku