Seks nie jest czymÅ› najważniejszym w zwiÄ…zku partnerskim, ale bez niego trudno zbudować bliskÄ… relacjÄ™. MiÅ‚osne uniesienia wzmacniajÄ… wiÄ™zi, sÄ… niezwykle ważne. Zbliżenia cielesne sprawiajÄ… przyjemność, a orgazm to kulminacja niesamowitych doznaÅ„, których nie da siÄ™ w peÅ‚ni opisać sÅ‚owami. JeÅ›li w zwiÄ…zku wygaÅ›nie żar pożądania, to niestety para najczęściej decyduje siÄ™ na rozstanie. Trzeba jednak pamiÄ™tać o tym, że kobieta przez kilka dni w miesiÄ…cu może zajść w ciążę w przypadku niestosowania zabezpieczenia. Wiele paÅ„ dla wygody wÅ‚asnej i partnera decyduje siÄ™ na tabletki antykoncepcyjne. JeÅ›li bÄ™dÄ… prawidÅ‚owe przyjmowane, to można mówić o bardzo wysokiej skutecznoÅ›ci.

Jaka jest rzeczywista skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna wzbudza wiele kontrowersji. Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i zagorzaÅ‚ych przeciwników. Pod wieloma wzglÄ™dami tabletki antykoncepcyjne nie sÄ… idealne, ale wysoka skuteczność i wygoda sprawiajÄ…, że cieszÄ… siÄ™ sporÄ… popularnoÅ›ciÄ…. Dla wielu sposób ogromnÄ… zaletÄ… jest możliwość uprawiania seksu bez żadnych dodatkowych zabezpieczeÅ„ i martwienia siÄ™ o zajÅ›cie w niepożądanÄ… ciążę. JeÅ›li kobieta bÄ™dzie stosować tabletki zgodnie z zaleceniami, to można mówić o skutecznoÅ›ci tej formy antykoncepcji na poziomie aż 99,7%. Jak widać, ryzyko zapÅ‚odnienia komórki jajowej jest znikome. OczywiÅ›cie wzrasta ono w przypadku zapomnienia o zażyciu tabletki lub popeÅ‚niania bÅ‚Ä™dów typu stosowanie leków osÅ‚abiajÄ…cych dziaÅ‚anie antykoncepcji hormonalnej. Na korzyść tabletek antykoncepcyjnych przemawia również to, że zmniejszajÄ… one podatność na rozwój raka endometrium i jajników. Obniża siÄ™ ryzyko rozwoju zapalenia narzÄ…dów rodnych. Coraz częściej stosuje siÄ™ antykoncepcjÄ™ hormonalnÄ… przy zespole policystycznych jajników, trÄ…dziku, bolesnych miesiÄ…czkach i w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych. Wygodne jest przyjmowanie jednej tabletki dziennie i możliwość przerwania antykoncepcji w dowolnym momencie.

W tabletkach antykoncepcyjnych znajdujÄ… siÄ™ konkretne dawki hormonów syntetycznych, które hamujÄ… wydzielanie zwiÄ…zków wpÅ‚ywajÄ…cych na pracÄ™ gruczoÅ‚ów pÅ‚ciowych. Tabletki antykoncepcyjne powodujÄ… wzrost stężenia estrogenów we krwi, przez co jajniki nie uwalniajÄ… komórki jajowej. To z kolei zapobiega owulacji, czyli uniemożliwia zajÅ›cie w ciążę. W tabletkach znajduje siÄ™ także syntetyczny progesteron, który stanowi dodatkowÄ… ochronÄ™ przed zapÅ‚odnieniem komórki jajowej, bo mocno utrudnia lub wrÄ™cz uniemożliwia plemnikom przedostanie siÄ™ do komórki jajowej. Nie mogÄ… siÄ™ swobodnie poruszać w gÄ™stym Å›luzie obecnym w szyjce macicy (wydziela siÄ™ on pod wpÅ‚ywem dziaÅ‚ania syntetycznego progesteronu). Jest to skuteczny sposób na zapobieganie implantacji zarodka. W sprzedaży znajduje siÄ™ wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, różniÄ… siÄ™ one skÅ‚adem i skutkami ubocznymi. Wyróżnia siÄ™ tabletki jednoskÅ‚adnikowe i dwuskÅ‚adnikowe (np. Vines lub Belara)

Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ma jakieÅ› wady?

Pomimo wielu zalet antykoncepcja hormonalna ma też sporo wad, dlatego trzeba je poznać przed zdecydowaniem siÄ™ na przyjÄ™cie tabletki. Wiele kobiet boryka siÄ™ z różnymi nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Warto jednak zaznaczyć, że dziaÅ‚ania niepożądane sÄ… najczęściej wynikiem nieprawidÅ‚owo dobranego preparatu. Efektem tego sÄ… bóle i zawroty gÅ‚owy, nudnoÅ›ci, bóle piersi, tycie, pogorszenie stanu skóry. Symptomy te wystÄ™pujÄ… u wielu kobiet, ale w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków ustÄ™pujÄ… po kilku dniach. OczywiÅ›cie nie zawsze mijajÄ…, w takiej sytuacji konieczne jest zmienienie preparatu lub zastosowanie innej formy antykoncepcji. Kobieta decydujÄ…ca siÄ™ na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych musi być odpowiedzialna i systematyczna. Konieczne jest przyjmowanie ich o staÅ‚ej porze, a brak konsekwencji lub popeÅ‚nienie bÅ‚Ä™du przyczynia siÄ™ do obniżenia skutecznoÅ›ci antykoncepcji i zwiÄ™kszenia ryzyka zajÅ›cia w niepożądanÄ… ciążę. KolejnÄ… kwestiÄ… jest to, że tabletki antykoncepcyjne mogÄ… spowodować wiÄ™kszÄ… podatność na rozwój chorób zakrzepowych, dotyczy to szczególnie kobiet po trzydziestce, otyÅ‚ych, z nadciÅ›nieniem lub podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Nie można też nie wspomnieć o zwiÄ™kszonym ryzyku rozwoju raka piersi i narzÄ…dów pÅ‚ciowych u kobiet stosujÄ…cych antykoncepcjÄ™ hormonalnÄ…, bo jest to duża ingerencja w ukÅ‚ad hormonalny.

ArtykuÅ‚ powstaÅ‚ we wspóÅ‚pracy z Medyk Online i Holter Help


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku