Seks nie jest czymś najważniejszym w związku partnerskim, ale bez niego trudno zbudować bliską relację. Miłosne uniesienia wzmacniają więzi, są niezwykle ważne. Zbliżenia cielesne sprawiają przyjemność, a orgazm to kulminacja niesamowitych doznań, których nie da się w pełni opisać słowami. Jeśli w związku wygaśnie żar pożądania, to niestety para najczęściej decyduje się na rozstanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kobieta przez kilka dni w miesiącu może zajść w ciążę w przypadku niestosowania zabezpieczenia. Wiele pań dla wygody własnej i partnera decyduje się na tabletki antykoncepcyjne. Jeśli będą prawidłowe przyjmowane, to można mówić o bardzo wysokiej skuteczności.

Jaka jest rzeczywista skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna wzbudza wiele kontrowersji. Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Pod wieloma względami tabletki antykoncepcyjne nie są idealne, ale wysoka skuteczność i wygoda sprawiają, że cieszą się sporą popularnością. Dla wielu sposób ogromną zaletą jest możliwość uprawiania seksu bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń i martwienia się o zajście w niepożądaną ciążę. Jeśli kobieta będzie stosować tabletki zgodnie z zaleceniami, to można mówić o skuteczności tej formy antykoncepcji na poziomie aż 99,7%. Jak widać, ryzyko zapłodnienia komórki jajowej jest znikome. Oczywiście wzrasta ono w przypadku zapomnienia o zażyciu tabletki lub popełniania błędów typu stosowanie leków osłabiających działanie antykoncepcji hormonalnej. Na korzyść tabletek antykoncepcyjnych przemawia również to, że zmniejszają one podatność na rozwój raka endometrium i jajników. Obniża się ryzyko rozwoju zapalenia narządów rodnych. Coraz częściej stosuje się antykoncepcję hormonalną przy zespole policystycznych jajników, trądziku, bolesnych miesiączkach i w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych. Wygodne jest przyjmowanie jednej tabletki dziennie i możliwość przerwania antykoncepcji w dowolnym momencie.

W tabletkach antykoncepcyjnych znajdują się konkretne dawki hormonów syntetycznych, które hamują wydzielanie związków wpływających na pracę gruczołów płciowych. Tabletki antykoncepcyjne powodują wzrost stężenia estrogenów we krwi, przez co jajniki nie uwalniają komórki jajowej. To z kolei zapobiega owulacji, czyli uniemożliwia zajście w ciążę. W tabletkach znajduje się także syntetyczny progesteron, który stanowi dodatkową ochronę przed zapłodnieniem komórki jajowej, bo mocno utrudnia lub wręcz uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Nie mogą się swobodnie poruszać w gęstym śluzie obecnym w szyjce macicy (wydziela się on pod wpływem działania syntetycznego progesteronu). Jest to skuteczny sposób na zapobieganie implantacji zarodka. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, różnią się one składem i skutkami ubocznymi. Wyróżnia się tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe (np. Vines lub Belara)

Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ma jakieś wady?

Pomimo wielu zalet antykoncepcja hormonalna ma też sporo wad, dlatego trzeba je poznać przed zdecydowaniem się na przyjęcie tabletki. Wiele kobiet boryka się z różnymi nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Warto jednak zaznaczyć, że działania niepożądane są najczęściej wynikiem nieprawidłowo dobranego preparatu. Efektem tego są bóle i zawroty głowy, nudności, bóle piersi, tycie, pogorszenie stanu skóry. Symptomy te występują u wielu kobiet, ale w większości przypadków ustępują po kilku dniach. Oczywiście nie zawsze mijają, w takiej sytuacji konieczne jest zmienienie preparatu lub zastosowanie innej formy antykoncepcji. Kobieta decydująca się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych musi być odpowiedzialna i systematyczna. Konieczne jest przyjmowanie ich o stałej porze, a brak konsekwencji lub popełnienie błędu przyczynia się do obniżenia skuteczności antykoncepcji i zwiększenia ryzyka zajścia w niepożądaną ciążę. Kolejną kwestią jest to, że tabletki antykoncepcyjne mogą spowodować większą podatność na rozwój chorób zakrzepowych, dotyczy to szczególnie kobiet po trzydziestce, otyłych, z nadciśnieniem lub podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Nie można też nie wspomnieć o zwiększonym ryzyku rozwoju raka piersi i narządów płciowych u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, bo jest to duża ingerencja w układ hormonalny.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku