Prawidłowa dieta w okresie ciąży jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Powinna być ona bogata w wiele kluczowych składników odżywczych, zawierać zdrowe produkty dostarczające nam dużo energii i mikroelementów. Co jeść w każdym trymestrze ciąży? Na co zwrócić uwagę w diecie dla ciężarnej?

 

1. Dieta w czasie ciąży - dlaczego jest ważna?

2. Dieta w ciąży co jeść a czego unikać

3. Jakie składniki odżywcze są ważne w diecie dla ciężarnej?

 

Dieta w czasie ciąży - dlaczego jest ważna?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, w którym jest ona odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za dziecko, które nosi pod sercem. Dlatego prawidłowe i zbilansowane odżywianie się w okresie ciąży jest tak ważne - od tego, co jemy lub czego sobie odmówimy zależy nie tylko nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale również zdrowie naszego malucha. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, co kładziemy na talerz, a w razie potrzeby nie wahajmy się skorzystać z pomocy dietetyka. Jeżeli poważnie zastanawiamy się nad jakością i dostępnością składników mineralnych w ogólnodostępnych produktach, zawsze możemy spróbować własnych sił na przykład w pieczeniu chleba czy przygotowywaniu przetworów.

 

Dieta w ciąży co jeść a czego unikać

Zbilansowana i bogata w minerały dieta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju płodu. Powinniśmy więc zadbać o to, by jeść w ciąży dużo warzyw i owoców, a także produkty bogate w białko i wysokiej jakości zdrowe tłuszcze. Z drugiej strony powinniśmy kategorycznie unikać żywności wysoce przetworzonej, zawierającej duże ilości cukru i tłuszczu, fast foodów oraz wszelkiego rodzaju alkoholi. Złym pomysłem jest również spożywanie takich rzeczy, jak sery pleśniowe, surowe mięso i surowe jajka. Warto ograniczyć także orzeszki ziemne oraz napoje typu kawa lub mocna herbata - zamiast nich zdrowszym wyborem będzie kawa zbożowa. Wartościowymi produktami będą także otręby pszenne, chude mięso, kasze, rośliny strączkowe czy pieczywo pełnoziarniste i inne produkty zbożowe. Jeżeli chcemy samodzielnie wypiekać to ostatnie, będzie nam potrzebna wysokiej jakości mąka chlebowa.

 

Jakie składniki odżywcze są ważne w diecie dla ciężarnej?

Żywienie kobiet w trakcie ciąży może nieco zmieniać się wraz z kolejnymi trymestrami, chociaż nie są to duże różnice. Już od samego początku powinniśmy zadbać o dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości witamin A, C, D, E oraz tych z grupy B. W diecie ciężarnej nie może zabraknąć również żelaza, cynku, jodu oraz innych ważnych pierwiastków. Wraz z rozwojem płodu odczujemy również wzrost zapotrzebowania na energię, co przekłada się większe spożycie tłuszczów i białek, a także produktów dostarczających nam dużo energii.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

dieta

Wersja do druku