Psycholog czy psychiatra – do kogo się udać?
Kim jest psycholog i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie z tytułem psychologa. Zazwyczaj mówiąc „psycholog”, myślimy o osobie, do której idzie się po poradę, gdy ma się jakiś problem. To nie do końca prawda, psychologia to obszerna dziedzina. Można być psychologiem, ale tylko osoba, która ukończyła dodatkowo studia podyplomowe z psychologii klinicznej, ma możliwość pracować z pacjentami, udzielić odpowiedniej pomocy psychologicznej oraz postawić diagnozę. Psycholodzy dzięki zdobytej wiedzy posiadają obszerną wiedzę z:
- procesów myślowych,
- zasad społecznych,
- rozwiązywaniem problemów ze stresem,
- zachowań i procesów psychologicznych,
- zasad działania pamięci, zdolności zapamiętywania oraz uczenia się
Na podstawie zgromadzonych kwalifikacji psycholodzy są w stanie udzielać porad i przeprowadzać psychotesty, wydawać oświadczenia i orzeczenia psychologiczne, pomagać pacjentowi w rozwiązywaniu codziennych problemów tj. spadki nastroju, kłopoty w pracy czy rozstania.
Psychiatra – kim jest i czym się zajmuje?
Psychiatra w odróżnieniu od psychologa jest lekarzem ze specjalizacją z psychiatrii, dzięki czemu posiada również wiedzę pod kątem biologicznym organizmu człowieka. Skupia się na analizie stanu psychicznego pacjenta, postawieniu diagnozy oraz wprowadzeniu odpowiedniej farmakologii do leczenia. To istotna kwestia, ponieważ psycholog nie posiada upoważnień do przepisywania pacjentom jakichkolwiek leków. Natomiast w pracy psychiatry zazwyczaj jest to konieczne, a postawienie trafnej diagnozy, której towarzyszy wsparcie farmakologiczne może okazać się kluczowe podczas leczenia.
Kiedy powinieneś rozważyć wizytę u psychologa?
- Kiedy odczuwasz potrzebę porozmawiania z kimś spoza twojego otoczenia, kto spojrzy na twoje problemy z boku i pomoże ocenić sytuację z dystansu.
- Kiedy potrzebujesz przeanalizować swoje działania i czyny, zarówno te ostatnie, jak i te z przeszłości.
- Kiedy przeżyłeś traumę lub tragedię.
- Jeśli masz trudności z pamięcią i koncentracją.
- Kiedy jesteś zagubiony.
- Kiedy nie chcesz wychodzić z domu, nie chcesz z nikim się spotkać ani rozmawiać, masz trudności z kontaktem z innymi ludźmi.
- Jeśli zauważasz w swoim zachowaniu pewne zmiany, których nie rozumiesz i chcesz się dowiedzieć, co może być tego przyczyną.
- Jeśli masz myśli samobójcze, ale jesteś już pod opieką psychiatry (zazwyczaj równoczesna terapia u psychologa i psychiatry bardzo dobrze skutkuje oraz przebiega zdecydowanie szybciej i łagodniej).
- Masz poczucie, że w twoim życiu wszystko jest w porządku, ale czegoś Ci brakuje i nie wiesz czego.
- Kiedy chcesz dowiedzieć się, czemu powielasz określone schematy w swoim życiu.
- Jeśli często odczuwasz pustkę lub złość.
Co powinno skłonić Cię do wizyty u psychiatry?
- Kiedy masz zaburzenia snu spowodowane stresem.
- Kiedy masz myśli samobójcze.
- Gdy przeżyłeś silny stres lub sytuację traumatyczną.
- Kiedy w twojej głowie pojawiają się niechciane głosy oraz podejrzenia, że osoby otaczające Cię knują coś przeciwko Tobie.
- Jeśli szybko wpadasz w skrajne emocje, np. euforię a zaraz potem stan depresyjny (może to być początek choroby dwubiegunowej).
- Kiedy masz myśli prześladowcze.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Czas na ziemniaki - przepis na Dauphinoise z grzybami
Często występują tylko jako dodatek do głównego dania, a mogą pełnić w nim rolę główną. Nasze rodzime ziemniaki to produkt o dużej wart
Retinol plus fotoprotekcja - jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji
Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,
Moda w detalach – jak dobierać akcesoria, by podkreślić styl?
Akcesoria to jeden z najważniejszych elementów każdej stylizacji. Niezależnie od tego, czy preferujesz minimalizm, klasykę, czy odważne zestawienia,
Dlaczego warto pić sok pomidorowy?
Sok pomidorowy to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Dzięki obecności witamin, minerałów oraz
Różowy październik czas start! Ruszyła akcja Przymierz się do samobadania
Już po raz drugi organizatorzy kampanii ?Wylecz raka piersi HER2+?1 we współpracy z marką modową H&M ruszają z akcją ?Przymierz się do samobadania?. W p