Poznaj szczegóły chirurgii zaćmy. Jak wygląda zabieg, czy jest bezpieczny?

Życie z zaćmą

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, która najczęściej w wyniku zużycia przestaje być elastyczna i traci przezierność. Przypadłość ta sprawia, że pacjent zaczyna gorzej widzieć. Problem słabego wzroku może się pogłębiać aż do całkowitej ślepoty.

Kogo dotyka katarakta? Nie ma tu żadnej reguły. Najczęściej chorują osoby starsze, lecz zarówno te, które od dawna cierpią na krótko-, dalekowzroczność czy też inne dolegliwości okulistyczne, jak i te, które przez całe życie cieszyły się sokolim wzrokiem. Zaćma nie uprzedza, trudno ją przewidzieć, zapobiec. Najczęściej postępuje stopniowo i bywa nawet mylona ze zwykłą wadą wzroku. Zdarza się jednak, że jej progres jest bardziej gwałtowny.

Naturalna utrata przezierności soczewki w podeszłym wieku to jednak nie jedyna sytuacja, w której mamy do czynienia z zaćmą. Pojawia się ona także u osób bardzo młodych, również małych dzieci. Wpływ na to mają uszkodzenia mechaniczne i choroby gałek ocznych, jaskra, ale też niektóre leki np. przepisywane przy leczeniu cukrzycy. Do rozwoju zaćmy może się przyczyniać wystawianie oczu na działanie promieniowania podczerwonego, promieniowania słonecznego, a także palenie papierosów i ubogą dietę.

Życie z zaćmą jest często bardzo utrudnione i ciężko się z nim pogodzić. Osoba dotychczas sprawna i samodzielna zaczyna potrzebować pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności. Nie może prowadzić samochodu, nie widzi numeru nadjeżdżającego autobusu, a przejście na drugą stronę ulicy wiąże się dla niej z dużym ryzykiem.

Jeżeli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego problemy ze wzrokiem, koniecznie powinno to zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą. Okulista przeprowadzi wywiad, a także badanie dna oka, by postawić diagnozę i zaproponować leczenie.

Usunięcie zaćmy - nadzieja na powrót do zdrowia

Pojawienie się katarakty nie musi oznaczać, że trzeba się z nią pogodzić. Medycyna oferuje obecnie bardzo skuteczną i mało inwazyjną metodę, jaką jest zabieg usunięcia zaćmy. Leczenie tym sposobem u 95 pacjentom na 100 kończy się sukcesem. Wyjątki stanowią osoby, które cierpią dodatkowo na inne przypadłości związane z oczami.

Chirurgia zaćmy jest propozycją dla wszystkich zmagających się z tym problemem, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Jedni decydują się na zabieg bardzo szybko, inni dopiero wówczas, gdy uświadamiają sobie, że katarakta wiedzie ich w kierunku ślepoty.

Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?

Interwencja chirurgiczna ma na celu wymianę uszkodzonej soczewki na jej nowy, sztuczny odpowiednik.

Najnowocześniejszym odkryciem w chirurgii katarakty jest laser femtosekundowy. Lekarz wykorzystując światło podczerwone, wykonuje niewielkie nacięcie w oku maksymalnie na 3mm, a następnie rozbija przymgloną soczewkę i usuwa ją. Na jej miejsce włożona zostaje zwinięta soczewka wewnątrzgałkowa. Układa się ona w oku tak, by idealnie dopasować się do jego kształtu. Sztuczna soczewka wszczepiana jest jednorazowo i stanowi trwałe rozwiązanie. W przypadku pojawienia się zaćmy wtórnej, spowodowanej przymgleniem tylnej torebki soczewki, wystarczy już tylko wykonać w niej laserem niewielkie nacięcie, by przywrócić pozabiegową ostrość widzenia.

Zabieg usunięcia zaćmy trwa krótko, podobnie jak rekonwalescencja po nim. Pacjent od razu może zaobserwować poprawę wzroku. Jest to taki efekt, jakby ktoś przetarł brudne okno, przez które do tej pory przyszło Ci wyglądać na świat. Pacjenci, którzy przed pojawieniem się zaćmy nie wymagali korekcji wzroku, znów mogą funkcjonować bez okularów.

Usunięcie zaćmy jest bezpieczne i mało inwazyjne, jednak jak każda interwencja chirurgiczna może się wiązać z pewnymi komplikacjami. Przedyskutuj to rozwiązanie ze swoim lekarzem prowadzącym.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku