Spora część osób zapomina o tym, że otyłość to bardzo trudna choroba, której zwalczenie nieraz jest niemożliwe. Ostatecznym rozwiązaniem w tej kwestii jest operacja bariatryczna, czyli chirurgiczny sposób na walkę z tak zwaną otyłością olbrzymią. W Polsce można liczyć na jej refundowanie, aczkolwiek konieczne jest spełnienie określonych wytycznych. Niestety kolejki do takiego zabiegu są na tyle duże, że wiele osób decyduje się na leczenie prywatne. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie badania należy przeprowadzić przed operacją? Jak wygląda dieta po zabiegu? Sprawdź sam!

Zabieg zmniejszenia żołądka - decyzje, która odmieni Twoje życie

Operacja zmniejszania żołądka przez niemałą część społeczeństwa jest naprawdę źle odbierania. Ludzie twierdzą, że jest to swoistego rodzaju droga na skróty dla wszystkich tych, którzy nie chcą stosować się do określonej diety oraz planu ćwiczeń. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a bariatria to leczenie, które nieraz ratuje życie pacjentowi. Nie można zapomnieć o tym, że nie brakuje osób borykających się z otyłością olbrzymią, które nie są w stanie pozbyć się zbędnych kilogramów w tradycyjny sposób. Co więcej, niekiedy problem z nadmiernymi kilogramami jest także powiązany z zaburzeniami psychicznymi. Wtedy proces samego leczenia musi zostać dostosowany do konkretnego pacjenta. Jedno jest jednak pewne, zabieg zmniejszania żołądka to rozwiązanie, które odmienia życie każdego pacjenta. Pozwala on wrócić na właściwy tor, a także zwalczyć inne choroby współistniejące, które bardzo często towarzyszą otyłości olbrzymiej. 

Konsultacja przed operacją zmniejszenia żołądka

Być może myślisz inaczej, aczkolwiek zabieg zmniejszania żołądka to bardzo poważna operacja. Właśnie dlatego przed jej rozpoczęciem konieczne jest przeprowadzenie wielu konsultacji z lekarzem. Wywiad ten sprawi, że specjalista będzie w stanie wybrać metodę bariatryczną, która w twoim wypadku sprawdzi się po prostu najlepiej. Na tym nie koniec, otrzymasz także wsparcie psychiczne, które przecież w takich momentach jest po prostu niezbędne.

Niezbędne badania przed zabiegiem bariatrycznym

Z pewnością nie zdziwi cię fakt, że przed zabiegiem bariatrycznym konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań. To dzięki nim możliwe jest dokładne określenie stanu pacjenta oraz wybranie najlepszej ścieżki leczenia. Kreatynina, glukoza czy pełna morfologia to jedynie kropla w morzu wszystkich badań, jakim poddany musi zostać pacjent.

Jak wygląda przygotowanie się do zabiegu?

Proces przygotowania do zabiegu jest dość wymagający. Już na 3 miesiące przed jego wykonaniem, pacjent zobowiązany jest do rozpoczęcia uprawiania określonej aktywności fizycznej, a także stosowania się do zalecanej diety. Nie bez znaczenia jest także podejście mentalne, dlatego w tym czasie powinien być pod opieką psychologa. W przypadku Kliniki Chirurgii Mazan w Katowicach, tym wszystkim pomaga wykwalifikowany koordynator ds. pacjentów bariatrycznych. 

7 dni przed zabiegiem należy przejść na dietę płynną

Kiedy do zabiegu zostanie 7 dni, konieczne jest zastosowanie diety płynnej. Nie powinno cię to jednak martwić, gdyż stale będziesz pod opieką dietetyka, który przygotuje dla ciebie odpowiedni jadłospis.

Jak wygląda odżywianie po zabiegu zmniejszenia żołądka?

Na samym początku dieta musi być niskokaloryczna oraz lekkostrawna. Należy także dbać o regularne spożywanie posiłków, jednak ich wielkość nie może być zbyt wysoka. Tym samym średnia kaloryczność, jaką przyjmuje osoba po operacji zmniejszania żołądka, w pierwszych miesiącach nie przekracza 1000 kcal.

Kiedy odbywają się wizyty kontrolne?

Oczywiste jest to, że wizyty kontrolne są niezbędne, jednak nie będzie ich wiele. Pierwsza z nich musi mieć miejsce po około tygodniu. Jeśli jednak przez następne miesiące nie będzie działo się nic złego, kolejna odbędzie się dopiero 3 miesiące po zabiegu. Z kolei następne planowane są co około 6 miesięcy.


Najczęściej zadawane pytania


Czemu przed zabiegiem bariatrycznym konieczna jest konsultacja z psychologiem?

Taka operacja może zostać określona jako bardzo inwazyjna i ostateczna forma schudnięcia. W niektórych krajach stosuje się ją u osób skrajnie otyłych, które bez niej nie są w stanie skutecznie zrzucić nadmiaru kilogramów. W związku z tym psycholog potwierdza, że jest to świadoma i w pełni odpowiedzialna decyzja, oraz że dana osoba jest gotowa na wyzwanie jakie czeka ją po zabiegu, w postaci konieczności stosowania się do wszystkich zaleceń lekarzy i regularnych badań.

Czemu służy zmniejszenie żołądka?

Dzięki tej operacji pacjent odczuwa mniejszy głód i jest w stanie zdecydowanie mniej zjeść na jeden posiłek. W związku z tym szybciej pojawia się uczucie sytości, nawet przy na prawdę małych porcjach, organizm stopniowo się do tego przyzwyczaja i zaczyna czerpać energię z zasobów tkanki tłuszczowej. Pacjent ma jednocześnie większą łatwość jeśli chodzi o kontrolowanie porcji, czy wielkości posiłków, po które sięga.

Czy operacja zmniejszenia żołądka jest przeznaczona dla osób skrajnie otyłych?

Lekarze wyróżniają określone stopnie otyłości. W związku z tym przy np. nadwadze nie ma konieczności stosowania takiego rozwiązania, gdyż jest ono zbyt radykalne, a waga do zgubienia stosunkowo mała i można zająć się tym samodzielnie. Otyłość jest już chorobą, dlatego przeprowadzenie operacji rozważa się w każdym jej stadium, jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i decyzja zostanie ostatecznie podjęta przez lekarza.

Czy warto zdecydować się na operację bariatryczną?

Jeśli od wielu lat borykamy się z problemem otyłości, a pomimo wielu diet nadal mamy problem z pozbyciem się zbędnych kilogramów, to z całą pewnością taką opcję należy rozważyć. Warto jednak pamiętać, że pomimo iż wykonuje się ją laparoskopowo, to może dość mocno obciążać organizm, wiec choroby współistniejące również mają znaczenie, bo anestezjolog musi podjąć decyzję o możliwości znieczulenia. Jednak w wielu przypadkach okazuje się ona sposobem na odmienienie swojego życia.

Czy dieta płynna przed zabiegiem jest konieczna?

Dla niektórych osób to ogromne wyzwanie, ale tak jest konieczna i jest to jedna z rzeczy, które sprawdzają, czy jesteśmy psychicznie gotowi na pozbycie się wagi. Jednak żołądek musi być odpowiednio przygotowany do zabiegu, więc w tym czasie należy się ściśle stosować do zaleceń opiekującego się nami dietetyka.


Podobne artykuły:

badanie krwi

Wersja do druku