Są świetnymi aktorami i potrafią odgrywać emocje, których nie czują. Charakteryzują ich antyspołeczne zachowania, patologiczna potrzeba kontroli i brak empatii. Ale czy zdajesz sobie sprawę, co może się wydarzyć, gdy padniesz ofiarą ich największej mocy ? manipulacji? Mark Freestone obcuje z najbardziej niebezpiecznymi umysłami na świecie. Jego ?Jak rozpoznać psychopatę? w księgarniach już od 9 lutego!

Dr Mark Freestone w czasie swojej 15-letniej praktyki zawodowej w zakładach zamkniętych i więzieniach pracował nad najciekawszymi i najbardziej niepokojącymi przypadkami psychopatów ostatnich lat. W „Jak rozpoznać psychopatę” autor pokazuje, po czym możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z psychopatą. Wyjaśnia, dlaczego to zaburzenie osobowości zazwyczaj dotyka mężczyzn oraz podpowiada, jak należy postępować, gdy mamy styczność z psychopatą.

W swojej książce Freestone przybliża sylwetki siedmiu przestępców cierpiących na zaburzenia psychiczne. Na konkretnych, „z życia wziętych”, przykładach pokazuje, jak trudnym i złożonym problemem jest psychopatia oraz jakie nastręcza trudności w diagnozowaniu i leczeniu.

Czytelnicy poznają m.in. Paula, „typowego” psychopatę: cynicznego, wyrachowanego, wręcz makiawelicznego manipulatora, który wykorzystał nawet jedną ze strażniczek do potwierdzenia swojego statusu w więzieniu. Tony’ego – narcyza, egoistę, odgrywającego czarującego dżentelmena, który nawet w zakładzie upierał się, by zakładać garnitur. Pod maską uroczego bajarza krył się jednak sadysta traktujący ludzi jak pionki w realizacji swoich infantylnych fantazji. A także Jasona, który przemocą wymuszał posłuch, a okazał się bestialskim mordercą, katującym swoich partnerów seksualnych.

Opisy autora są rzetelne, wiarygodne, naukowe, ale na pewno nie sztywne czy pozbawione emocji. Freestone przedstawia osobisty punkt widzenia, dzieli się własnymi wątpliwościami, opiniami, wnioskami. Ten subiektywny rys sprawia, że książkę czyta się niczym kryminał.

 

Mark Freestone – czołowy ekspert w dziedzinie psychopatii. Jest starszym wykładowcą na wydziale psychiatrii Queen Mary University of London i doradcą NHS ds. pacjentów cierpiących na zaburzenia osobowości. Przez 15 lat pracował w więzieniach i zamkniętych zakładach psychiatrycznych. Był konsultantem serialu Killing Eve, współpracował z „Journal of Forensic Psychiatry and Psychology”. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat chorób psychicznych i przemocy. „Jak rozpoznać psychopatę” jest jego pierwszą książką.

 


Najczęściej zadawane pytania


Czym jest manipulacja?

Pod pojęciem manipulacji kryje się wywieranie wpływu przez jedną osobę na drugą, w taki sposób, aby całkowicie nieświadomie realizowała one cele manipulatora. W ten sposób doprowadza się do sytuacji, że wykonuje ona z własnej woli czynności, których wcześniej by unikała. Można również powiedzieć, że jest to umiejętność rządzenia innymi.

Kim jest psychopata?

Ten termin jest trudny do jednoznacznego wytłumaczenia. Można jednak powiedzieć, bazując na tłumaczeniu pochodzenia tego słowa, że jest to osoba, która ma zaburzoną duszę, a więc pojawiają się u niej problemy związane z zaburzonym sposobem myślenia i odczuwania.

Jakie cechy mogą wskazywać, że mamy do czynienia z psychopatą?

Taka osoba będzie lekceważyć normy, nie będzie się liczyć z uczuciami innych osób, charakterystyczna będzie również niska tolerancja frustracji oraz niski próg wyzwalania złości oraz agresji. Psychopata ma również problemy z utrzymaniem związków, które łatwo się rozpadają, ma skłonność do obwiniania innych, a także nie jest zdolny do odczuwania poczucia winy i uczenia się czy przyjmowania kary.

Jaki charakter ma psychopata?

U psychopatów występuje zaburzenie osobowości, zwykle maja one charakter antyspołeczny. Takie osoby nie martwią się o siebie, ani o innych, często również działają impulsywnie i bez zastanowienia. Stosowanie się do norm jest dla nich bardzo trudne lub niemożliwe, ponadto nie potrafią wykrzesać z siebie empatii i zrozumienia dla innych.

Jakie są popularne techniki manipulacji?

Manipulować innymi osobami możemy poprzez ich zastraszanie, uwodzenie, czy wykorzystywanie bardziej wyrafinowanych metod, jak kłamanie, kreowanie konkretnych przekonań, czy wzbudzanie poczucia winy. Różne techniki manipulacji są bardzo rozpowszechnione w wielu dziedzinach naszego życia, a wiele osób stosuje je wręcz intuicyjnie nie zawsze zdając sobie z tego faktu sprawę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku