SÄ… Å›wietnymi aktorami i potrafiÄ… odgrywać emocje, których nie czujÄ…. CharakteryzujÄ… ich antyspoÅ‚eczne zachowania, patologiczna potrzeba kontroli i brak empatii. Ale czy zdajesz sobie sprawÄ™, co może siÄ™ wydarzyć, gdy padniesz ofiarÄ… ich najwiÄ™kszej mocy ? manipulacji? Mark Freestone obcuje z najbardziej niebezpiecznymi umysÅ‚ami na Å›wiecie. Jego ?Jak rozpoznać psychopatÄ™? w ksiÄ™garniach już od 9 lutego!

Dr Mark Freestone w czasie swojej 15-letniej praktyki zawodowej w zakÅ‚adach zamkniÄ™tych i wiÄ™zieniach pracowaÅ‚ nad najciekawszymi i najbardziej niepokojÄ…cymi przypadkami psychopatów ostatnich lat. W „Jak rozpoznać psychopatÄ™” autor pokazuje, po czym możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z psychopatÄ…. WyjaÅ›nia, dlaczego to zaburzenie osobowoÅ›ci zazwyczaj dotyka mężczyzn oraz podpowiada, jak należy postÄ™pować, gdy mamy styczność z psychopatÄ….

W swojej książce Freestone przybliża sylwetki siedmiu przestÄ™pców cierpiÄ…cych na zaburzenia psychiczne. Na konkretnych, „z życia wziÄ™tych”, przykÅ‚adach pokazuje, jak trudnym i zÅ‚ożonym problemem jest psychopatia oraz jakie nastrÄ™cza trudnoÅ›ci w diagnozowaniu i leczeniu.

Czytelnicy poznajÄ… m.in. Paula, „typowego” psychopatÄ™: cynicznego, wyrachowanego, wrÄ™cz makiawelicznego manipulatora, który wykorzystaÅ‚ nawet jednÄ… ze strażniczek do potwierdzenia swojego statusu w wiÄ™zieniu. Tony’ego – narcyza, egoistÄ™, odgrywajÄ…cego czarujÄ…cego dżentelmena, który nawet w zakÅ‚adzie upieraÅ‚ siÄ™, by zakÅ‚adać garnitur. Pod maskÄ… uroczego bajarza kryÅ‚ siÄ™ jednak sadysta traktujÄ…cy ludzi jak pionki w realizacji swoich infantylnych fantazji. A także Jasona, który przemocÄ… wymuszaÅ‚ posÅ‚uch, a okazaÅ‚ siÄ™ bestialskim mordercÄ…, katujÄ…cym swoich partnerów seksualnych.

Opisy autora są rzetelne, wiarygodne, naukowe, ale na pewno nie sztywne czy pozbawione emocji. Freestone przedstawia osobisty punkt widzenia, dzieli się własnymi wątpliwościami, opiniami, wnioskami. Ten subiektywny rys sprawia, że książkę czyta się niczym kryminał.

 

Mark Freestone – czoÅ‚owy ekspert w dziedzinie psychopatii. Jest starszym wykÅ‚adowcÄ… na wydziale psychiatrii Queen Mary University of London i doradcÄ… NHS ds. pacjentów cierpiÄ…cych na zaburzenia osobowoÅ›ci. Przez 15 lat pracowaÅ‚ w wiÄ™zieniach i zamkniÄ™tych zakÅ‚adach psychiatrycznych. ByÅ‚ konsultantem serialu Killing Eve, wspóÅ‚pracowaÅ‚ z „Journal of Forensic Psychiatry and Psychology”. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat chorób psychicznych i przemocy. „Jak rozpoznać psychopatÄ™” jest jego pierwszÄ… książkÄ….

 


Najczęściej zadawane pytania


Czym jest manipulacja?

Pod pojęciem manipulacji kryje się wywieranie wpływu przez jedną osobę na drugą, w taki sposób, aby całkowicie nieświadomie realizowała one cele manipulatora. W ten sposób doprowadza się do sytuacji, że wykonuje ona z własnej woli czynności, których wcześniej by unikała. Można również powiedzieć, że jest to umiejętność rządzenia innymi.

Kim jest psychopata?

Ten termin jest trudny do jednoznacznego wytłumaczenia. Można jednak powiedzieć, bazując na tłumaczeniu pochodzenia tego słowa, że jest to osoba, która ma zaburzoną duszę, a więc pojawiają się u niej problemy związane z zaburzonym sposobem myślenia i odczuwania.

Jakie cechy mogą wskazywać, że mamy do czynienia z psychopatą?

Taka osoba będzie lekceważyć normy, nie będzie się liczyć z uczuciami innych osób, charakterystyczna będzie również niska tolerancja frustracji oraz niski próg wyzwalania złości oraz agresji. Psychopata ma również problemy z utrzymaniem związków, które łatwo się rozpadają, ma skłonność do obwiniania innych, a także nie jest zdolny do odczuwania poczucia winy i uczenia się czy przyjmowania kary.

Jaki charakter ma psychopata?

U psychopatów występuje zaburzenie osobowości, zwykle maja one charakter antyspołeczny. Takie osoby nie martwią się o siebie, ani o innych, często również działają impulsywnie i bez zastanowienia. Stosowanie się do norm jest dla nich bardzo trudne lub niemożliwe, ponadto nie potrafią wykrzesać z siebie empatii i zrozumienia dla innych.

Jakie sÄ… popularne techniki manipulacji?

Manipulować innymi osobami możemy poprzez ich zastraszanie, uwodzenie, czy wykorzystywanie bardziej wyrafinowanych metod, jak kłamanie, kreowanie konkretnych przekonań, czy wzbudzanie poczucia winy. Różne techniki manipulacji są bardzo rozpowszechnione w wielu dziedzinach naszego życia, a wiele osób stosuje je wręcz intuicyjnie nie zawsze zdając sobie z tego faktu sprawę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku