W czasach kiedy coraz więcej z nas inspiruje się naturą, dodatki wykonane z naturalnych materiałów, stają się niezwykle popularne. Naszyjniki z muszelek, które pojawiły się w nowej kolekcji sklepu BALIBALI.PL, nawiązują do wyspiarskiego klimatu jednej z najpopularniejszych wysp Indonezji. Wszystkie z nich zostały zrobione ręcznie przez lokalnych artystów. Muszla, dominująca w najnowszej kolekcji nazywa się kauri i można ją znaleźć na plażach BALI. Ma ona bardzo ciekawą historię, która przedstawimy w tym wpisie.


Muszelka kauri - historia

Muszelka ta w dawnych czasach była środkiem płatniczym. Honorowano go w bardzo wielu miejscach Afryki takich jak Togo czy Ghana oraz w Chinach. Przez długi czas w Afryce nie chciano przyjąć regularnego, metalowego pieniądza, widząc w tym dominacje białych. Co ciekawe w Ghanie na jednym z banknotów widnieje właśnie owa muszla, a ich waluta nazywa się cedi czyli w tamtejszym języku kauri. Do II wojny światowej tylko dolar amerykański i funt brytyjski były honorowane na większej powierzchni świata niż te muszle. Zachód nie bardzo był zadowolony z innej waluty, dlatego w połowie XIX wieku postanowiona ją zniszczyć. Przywieziono pełne statki podobnych muszelek, które nie były jednak tak okazałe. Pochodziły z podobnej rodziny ale miały mniej świecącą skorupkę i brzydszy żółtawy kolor. Anglicy wprowadzili do obrotu w Afryce 6 miliardów "zamienników". To spowodowało ogromną inflacje i zachwianie waluty. 

Naszyjnik choker

W dzisiejszych czasach ten morski akcent jest głównie używany przy produkcji ozdób. System jej wytwarzania jest dość prosty choć wymaga dużej precyzji. Zanim powstanie każdy naszyjnik choker z muszelek, balijscy rzemieślnicy po ich zebraniu muszą je oczyścić. W zależności czy zależy im na bardziej naturalnych, przez co ciemniejszych odmianach, czy interesują ich tylko białe, należy poddać je odpowiedniej obróbce. Na początku muszle są przez pewien czas gotowane we wrzącej wodzie, a następnie oczyszczane szczoteczką. Kolejnym krokiem w produkcji biżuterii z muszelek jest nawlekanie jej na bawełniany sznurek. W sklepie znajdziecie je ze sznurkiem jasnym oraz czarnym. Ma on również regulacje dzięki czemu możecie go nosić jako luźno opadający naszyjnik lub blisko przylegający do szyi choker

Naszyjnik muszelki - jak nosić?

Tego typu biżuteria pasuje do letnich, zwiewnych stylizacji. Fajnie komponuje się z sukienkami w stylu boho, które również można znaleźć w BALIBALI.PL. Pasują do nich wszelkiego rodzaju akcesoria takie jak naturalne, plecione torebki. Są one tworzone ręcznie z traw egzotycznych lub liści palm bambusowych. Naszyjniki z muszelek są na tyle uniwersalne, że dobrze sprawdza się z tęczowymi sukienkami tie die, które również są ręcznie barwione i szyte na Bali. 

Gdzie można kupić naszyjnik z muszelek?

Sklep online BALIBALI.PL oferuje duży wybór biżuterii inspirowanej morskim klimatem. Najważniejszym aspektem jest to, że każdy produkt pochodzi z etycznego źródła. Tworzone są one przez małe, rodzinne firmy często nawet jednoosobowe. Dzięki temu wspierana jest sztuka balijskiego rzemiosła i zwykli ludzie, a nie wielkie fabryki. Oprócz klasycznych muszelek kauri, w swojej ofercie ten sklep online posiada także trochę mniejsze, które są bardziej delikatne.  Znajdziecie u nich również produkty takie jak bransoletka na nogę czy rękę, która świetnie będzie pasować do chokera. Bardzo ciekawym dodatkiem jest także biżuteria z naturalnych pereł. Są to tak zwane perły hodowlane, które posiadają nieregularny kształt. Są znacznie tańsze niż te dostępne w sklepach jubilerskich jednak wykonane są dokładnie z tego samego materiału.  

Jak dbać o biżuterie z muszelek?

Jest ona odporna na wodę, ponieważ sama pochodzi z morza, dlatego tym nie musicie się martwić. Sposób jej konserwacji jest niezwykle prosty, wystarczy raz na jakiś czas zanurzyć ja na 10 minut w letniej wodzie z mydłem. Następnie delikatną szmatką warto przetrzeć powierzchnie muszelki, aby zachowała piękny biały kolor. Jeśli chodzi o sznureczek to warto po kąpieli w oceanie wypłukać go w czystej wodzie. Sól występująca w wodzie może źle zadziałać na bawełniany sznureczek
Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na temat dostępnych modeli, przed zakupem możecie skontaktować się ze sklepem BALIBALI.PL.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

prezent na miko?ajki

Wersja do druku