Hipoteka ciążąca na domu lub mieszkaniu nie jest czymÅ› nadzwyczajnym. Jest to po prostu zabezpieczenie zobowiÄ…zania, które należy spÅ‚acić. Istotne jest, by przed zakupem każdej nieruchomoÅ›ci sprawdzić dokÅ‚adnie dziaÅ‚ III i dziaÅ‚ IV ksiÄ™gi wieczystej dotyczÄ…cej nabywanego obiektu, by upewnić siÄ™, czy w tym konkretnym przypadku zachodzi taka ewentualność, czy też nie. Czym jest hipoteka? Czy zakup takiej nieruchomoÅ›ci jest bezpieczny? Co to jest umowa przedwstÄ™pna? Na te i wiele innych pytaÅ„ odpowiemy w poniższej publikacji.

Czym jest zabezpieczenia hipoteczne?

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe, które daje wierzycielowi zabezpieczenie na nieruchomoÅ›ci na wypadek niespÅ‚acenia przez dÅ‚użnika zobowiÄ…zania. Hipoteka powstaje z chwilÄ… dokonania wpisu w ksiÄ™dze wieczystej wÅ‚aÅ›ciwej dla danej nieruchomoÅ›ci, a wygasa po ostatecznej spÅ‚acie np. kredytu hipotecznego.

W praktyce oznacza to, iż wÅ‚aÅ›ciciel bÄ…dź wÅ‚aÅ›ciciele majÄ… okreÅ›lone zobowiÄ…zania wobec instytucji finansowych lub urzÄ™dów, których de facto jeszcze nie spÅ‚acili. Informacje na ten temat znajdujÄ… siÄ™ we wspomnianych już dziaÅ‚ach ksiÄ™gi wieczystej o numerach Å‚aciÅ„skich III i IV. ZnajÄ…c numer ksiÄ™gi, który widnieje w akcie notarialnym nabywanej nieruchomoÅ›ci, nabywca ma swobodny dostÄ™p do tych informacji. Dodajmy, iż zgodnie z przepisami polskiego prawa nie sÄ… one objÄ™te tajemnicÄ….

Hipoteka nie stanowi przeniesienia praw wÅ‚asnoÅ›ci, reguluje jedynie kolejność zaspokajania roszczeÅ„ z samego obiektu, bez wzglÄ™du na to, kto aktualnie jest jego posiadaczem.

Hipoteka jest przywiÄ…zana do nieruchomoÅ›ci, nie zaÅ› do wÅ‚aÅ›ciciela, co w prostej linii prowadzi do sÅ‚usznego wniosku, iż nie ma żadnych przeszkód prawnych, by danÄ… nieruchomość wprowadzić do obrotu na rynku wtórnym.

Powyższa informacja jest bardzo istotna, ponieważ obecnie przeważajÄ… oferty mieszkaÅ„ zakupionych zaledwie kilka lat temu. Ma to zwiÄ…zek z boomem budowlanym i Å‚atwiejszym aniżeli teraz dostÄ™pem do kredytów mieszkaniowych, o których wiÄ™cej informacji można uzyskać, odwiedzajÄ…c stronÄ™ https://www.bankier.pl/smart/kredyty-hipoteczne.

DecydujÄ…c siÄ™ na lokal wczeÅ›niej eksploatowany, bezwzglÄ™dnie należy liczyć siÄ™ z ewentualnoÅ›ciÄ… zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Hipoteka w Polsce jest regulowana przez przepisy specjalnej Ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Najczęściej spotykane formy hipotek:

  • Hipoteka bankowa powstaje wtedy, gdy spÅ‚ata udzielonego przez bank kredytu zostaje zabezpieczona poprzez ustanowienie hipoteki na danej nieruchomoÅ›ci kredytobiorcy.

  • Hipoteka umowna powstaje wtedy, gdy wÅ‚aÅ›ciciel danej nieruchomoÅ›ci skÅ‚ada dobrowolne oÅ›wiadczenie o ustanowieniu na należącej do niego nieruchomoÅ›ci zabezpieczenia hipotecznego, to oÅ›wiadczenie jest skÅ‚adane w formie aktu notarialnego, przykÅ‚adem hipoteki umownej jest hipoteka bankowa,

  • Hipoteka przymusowa jest zabezpieczeniem na skutek odgórnej decyzji lub postanowienia uprawnionego do tego organu.

  • Hipoteka Å‚Ä…czna dotyczy kilku nieruchomoÅ›ci, przy czym wierzyciel zachowuje prawo wyboru tej, z której chce egzekwować spÅ‚atÄ™.

Jest jeszcze hipoteka kaucyjna, jednak od 2011 r. nie jest ustanawiana, co nie zmienia faktu, iż wczeÅ›niej powstaÅ‚e w ten sposób hipoteki zachowujÄ… swojÄ… ważność. Hipoteka kaucyjna polega na tym, że oznacza siÄ™ jedynie maksymalnÄ… sumÄ™, jakÄ… wierzyciel w przyszÅ‚oÅ›ci może egzekwować z przedmiotu zabezpieczenia (na moment ustanowienia hipoteki suma ta nie jest znana).

Mieszkanie obciążone hipoteką, umowa przedwstępna

W celu zabezpieczenia interesów obu stron powinno siÄ™ sporzÄ…dzić umowÄ™ przedwstÄ™pnÄ…. Jej forma nie jest okreÅ›lona przepisami, jednak dla podkreÅ›lenia jej waloru prawnego warto sporzÄ…dzić umowÄ™ przedwstÄ™pnÄ… w formie aktu notarialnego.

O jakie zabezpieczenia chodzi?

Należy pamiÄ™tać, że sprzedaż/ zakup nieruchomoÅ›ci wiąże siÄ™ czÄ™sto z różnymi inwestycjami majÄ…cymi np. podnieść wartość mieszkania, wykonanie ekspertyz geodezyjnych, dostosowanie lokalu do potrzeb osób niepeÅ‚nosprawnych, zmiana przeznaczenia nieruchomoÅ›ci itp.

MajÄ…c umowÄ™ przedwstÄ™pnÄ…, każda ze stron, ma podstawÄ™, by dochodzić ewentualnych roszczeÅ„ lub wymóc zawarcie umowy przyrzeczonej.

W odniesieniu do omawianej wczeÅ›niej hipoteki w umowie przedwstÄ™pnej powinny też znaleźć siÄ™ zapisy regulujÄ…ce sposoby i terminy spÅ‚aty zobowiÄ…zania, a w szczególnoÅ›ci tego, że:

  • Część Å›rodków finansowych przeznaczonych na zakup nieruchomoÅ›ci zostanie wpÅ‚acona na poczet zobowiÄ…zania kredytowego bezpoÅ›rednio na wskazany w zaÅ›wiadczeniu rachunek bankowy wierzyciela z pominiÄ™ciem zbywcy.
  • PozostaÅ‚a wpÅ‚ata na konto sprzedajÄ…cego nastÄ…pi dopiero po zawarciu umowy przyrzeczonej. Dobrze jest uzależnić termin pÅ‚atnoÅ›ci drugiej raty od speÅ‚nienia przez sprzedajÄ…cego obowiÄ…zku uzyskania zaÅ›wiadczenia o spÅ‚acie kredytu i zgody wierzyciela na wykreÅ›lenie hipoteki.

W przypadku, kiedy zbywca obciążonej hipotekÄ… nieruchomoÅ›ci Å¼Ä…da zadatku, należy zachować czujność. Ponadto istotne jest, by doÅ‚ożyć wszelkiej starannoÅ›ci, by część pieniÄ™dzy przeznaczona na spÅ‚atÄ™ zobowiÄ…zania trafiÅ‚a bezpoÅ›rednio na konto wierzyciela. Nie chodzi przy tym o to, by a priori przypisywać komuÅ› zÅ‚e intencje, lecz o to, by transakcja przebiegÅ‚a sprawnie i pomyÅ›lnie dla obu stron.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku