Malując twarz podkładem pragniemy, aby tworzył on na naszej cerze tzw. efekt drugiej skóry, który oznacza perfekcyjne wtopienie się produktu w naskórek. Jednak bardzo często taki wygląd skóry po skończonym makijażu zostaje tylko marzeniem, ponieważ podkład nie wygląda tak, jak chciałyśmy. Szczególnie w okolicy nosa możemy zobaczyć nieestetyczne plamy oraz przetarcia. Czy można im zaradzić i jak to zrobić? Jaki jest powód schodzenia podkładu z nosa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej!

Przyczyny ścierania się podkładu z nosa

Pierwszym z powodów, dlaczego podkład może schodzić z nosa, jest zbytnie przesuszenie skóry. Możemy je rozpoznać po uczuciu nieprzyjemnego ściągnięcia i napięcia naskórka, błyszczeniu nosa oraz widocznych skórkach i zaczerwienianiach. Z problemem tym może zmagać się każdy z nas w czasie jesienno-zimowych mrozów bądź w czasie lata, przy zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce. Jest to również nieodłączny problem osób z suchą skórą. Aby mu zapobiec, warto regularnie nawilżać skórę całej twarzy, a także mocniej natłuszczać obszar nosa na noc.

Drugim z możliwych powodów schodzenia podkładu z nosa jest przeciwieństwo poprzedniego, czyli tłusta skóra. Na naskórku pokrytym warstwą sebum, produkty nie mogą się wystarczająco wtopić, przez co zmniejsza się ich wytrzymałość. Obszar nosa znajduje się w strefie T, szczególnie podatnej na przetłuszczanie, nie tylko przy cerze tłustej, ale również mieszanej i trądzikowej. Dla zapobiegnięcia ścierania warto wykonywać co wieczór dwuetapowe oczyszczanie oraz detoksykację skóry.

Niekiedy zdarza nam się zapominać o regularnym złuszczaniu naskórka. Niestety nierówności skóry również sprawiają, że podkład traci na trwałości. Okolice nosa są wyjątkowo podatne na powstawanie wągrów, które mogą pogorszyć jakość twojego podkładu. Pamiętaj, aby regularnie wykonywać peeling mechaniczny bądź enzymatyczny, dzięki któremu pozbędziesz się martwego naskórka oraz zaskórników.

Ostatni z możliwych powodów, może być dla was dość oczywisty, ponieważ jest nim za słaby podkład. Nieodpowiednie dobranie podkładu do stopnia krycia, jaki chcemy osiągnąć, może prowadzić do rozczarowania jego jakością. Odpowiedzią na to będzie podkład mocno kryjący!

Najlepsze podkłady o mocnym kryciu

Aby znaleźć dobry podkład kryjący ważne, aby dobrać go do wymagań twojej skóry. Przykładowo przy skórze suchej wybierz podkład kryjący z właściwościami nawilżającymi. Przy skórze tłustej podkład matujący i kryjący w jednym. Przy cerze dojrzałej bądź z nierównościami podkład wyrównujący i kryjący.

Najlepszym rozwiązaniem przy każdym z typów cer będzie zastosowanie bazy z podkładem kryjącym. Baza pod makijaż sprawia, że podkład posiada zwiększoną trwałość, dzięki czemu nie będzie się tak szybko ścierał z nosa. Dodatkowo baza wyrównuje strukturę skóry, co również przedłuża długotrwałość kosmetyków. Przy skórach potrzebujących nawilżenia, możesz połączyć bazę nawilżającą z podkładem kryjącym.

Obecnie dostępne w drogeriach (np. w drogerii Strefa Urody) podkłady kryjące posiadają niezwykle nowoczesne formuły, które w pełni wystarczą do pełnego pokrycia i długiej trwałości, nawet tak niesfornej okolicy nosa!Najczęściej zadawane pytania


Jak dobrać kolor podkładu?

Kolor podkładu musimy odpowiednio dopasować do skóry. Warto korzystać z testerów w drogerii, pamiętając że na dłoniach skóra może mieć nieco inny odcień więc najdokładniejsze będzie sprawdzanie w okolicy żuchwy pod warunkiem że nie jesteśmy pomalowane. Ponadto najlepiej zawsze zweryfikować kolor w świetle dziennym, gdyż oświetlenie w drogerii może wpływać na to jak widzimy dany kolor. Kolor podkładu powinien wręcz wtapiać się w naszą skórę, idealnie się z nią zlewając.

Czy podkład nakładamy bezpośrednio na skórę?

Obecnie dostępnych jest wiele podkładów, które są wzbogacone substancjami, występującymi również w kremach, wówczas najczęściej nie ma przeciwwskazań, aby nakładać go bezpośrednio na skórę. Jednak jeśli zależy nam na odpowiedniej pielęgnacji warto na co najmniej 15 minut wcześniej nałożyć krem, doprany do naszej cery a następnie podkład. Ponadto dla trwalszego efektu wykonanego makijażu poleca się stosowanie tzw. bazy pod makijaż. Sa one zwykle bezbarwne, a gdy znajdują się pod podkładem sprawiają, że lepiej utrzymuje się on na skórze.

Czy zmieniać podkład zależnie od pory roku?

Bardzo ważną kwestią jest tu fakt, że latem nasza skóra może być opalona, co powoduje znaczącą zmianę jej odcienia. W związku z tym wskazane jest dobranie na ten okres innego podkładu, zwykle wystarczy o ton ciemniejszy. Stosując zbyt jasny na skórę z opalenizną, będziemy prezentować się blado.

Czy warto stosować podkłady z filtrem UV?

Podkłady z filtrem UV to doskonały wybór na każdą porę roku. Nie możemy bowiem zapominać, że promieniowanie słoneczne zagraża nam również zimą. Może się wydawać, że jest inaczej, jednak śnieg zdecydowanie mocniej odbija słońce niż woda. Stosując podkłady z filtrem zapewniamy skórze minimum zabezpieczenia, co może wpływać na spowolnienie procesów starzenia się skóry.

Czy można nakładać na twarz więcej niż jeden podkład?

Zwykle nie ma takiej konieczności, jednak profesjonalni makijażyści często wykorzystują już kolory podkładu do modelowania twarzy. Zastosowanie w odpowiednich miejscach nieco ciemniejszego koloru pozwala skutecznie ukryć niedoskonałości, z kolei jaśniejsze barwy podkreślają i uwydatniają odpowiednie partie.


Podobne artykuły:


Wersja do druku