Jesień to doskonały moment na gruntowną odnowę skóry. Wrzesień, październik i listopad to idealne miesiące, by przywrócić skórze gładkość, jednolity koloryt, by pozbyć się niechcianych, powakacyjnych przebarwień. Jak pielęgnować skórę jesienią? Jakie zabiegi stosować i po jakie kosmetyki sięgać?

Letnie sÅ‚oÅ„ce sprawia, że skóra ulega przesuszeniu i nawet pomimo wielkich staraÅ„ trudno zachować odpowiedni stopieÅ„ jej nawilżenia. Skutkiem tego jest najczęściej osÅ‚abienie caÅ‚ej struktury skóry, która w znacznej mierze oparta jest na wÅ‚óknach kolagenowych oraz elastynie. TracÄ…c wÅ‚aÅ›ciwe napiÄ™cie i jÄ™drność, na powierzchni skóry lokujÄ… siÄ™ nowe zmarszczki, a stare ulegajÄ… pogÅ‚Ä™bieniu. Czasami pojawiajÄ… siÄ™ też przebarwienia posÅ‚oneczne. By zapobiec trwaÅ‚emu pogorszeniu stanu skóry, trzeba wdrożyć program jej jesiennej odnowy oraz intensywnÄ… pielÄ™gnacjÄ™, w której gÅ‚ównÄ… rolÄ™ odegrajÄ… dobre kremy nawilżajÄ…ce np. od Avon, serum oraz pielÄ™gnacyjne maski nawilżajÄ…ce.

Najpierw porzÄ…dna odnowa skóry…

Po kilku miesiÄ…cach letniej przerwy w zabiegach zÅ‚uszczajÄ…cych lub po stosowaniu tylko delikatnych peelingów pora na gruntowne usuniÄ™cie martwych komórek naskórka. JesieniÄ… możemy Å›miaÅ‚o siÄ™gać po preparaty zÅ‚uszczajÄ…ce, i to zarówno te enzymatyczne, jak i takie, które usuwajÄ… naskórek w sposób mechaniczny. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie preparatu do rodzaju cery. Cera wrażliwa, bardzo sucha i cienka wymaga stosowania peelingów enzymatycznych, które usuwajÄ… martwe komórki naskórka poprzez ich delikatne rozpuszczanie. ZÅ‚uszczanie naskórka z powierzchni skóry normalnej lub tÅ‚ustej można przeprowadzić za pomocÄ… peelingów drobnoziarnistych.

Warto też skorzystać z usÅ‚ug gabinetów kosmetycznych oferujÄ…cych zabiegi, podczas których usuwane sÄ… zrogowaciaÅ‚e komórki naskórka, a sama skóra pobudzana jest do gruntownej regeneracji. Szczególnie poleca siÄ™ zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych, których drobne czÄ…steczki przenikajÄ… przez naskórek, a nastÄ™pnie niszczÄ… wiÄ…zania wystÄ™pujÄ…ce pomiÄ™dzy martwymi komórkami i usuwajÄ… je. JednoczeÅ›nie czÄ…steczki te aktywujÄ… poÅ‚ożone gÅ‚Ä™biej struktury skóry do szybszej odnowy.

Bardzo dobrym jesiennym zabiegiem jest też mikrodermabrazja. Proces zÅ‚uszczania naskórka polega tu na Å›cieraniu martwych komórek za pomocÄ… mikrokrysztaÅ‚ów. DziÄ™ki mikrodermabrazji można skutecznie walczyć z trÄ…dzikiem pospolitym, zmarszczkami, przebarwieniami, a nawet z bliznami potrÄ…dzikowymi.

…a potem nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie

Oczyszczona skóra, pozbawiona już niepotrzebnych, martwych komórek naskórka, jest gotowa na przyjÄ™cie skÅ‚adników aktywnych, które przywrócÄ… jej najlepszy poziom nawilżenia oraz dostarczÄ… skÅ‚adników odżywczych. Warto wybierać kosmetyki majÄ…ce w swoim skÅ‚adzie takie zwiÄ…zki jak gliceryna, d-pantenol, hydrolizaty protein czy też kwas hialuronowy, które wspomagajÄ… nawilżanie skóry. Z kolei ceramidy, kwasy tÅ‚uszczowe i woski zawarte w preparatach kosmetycznych sprawiajÄ…, że skóra nie traci tak szybko wilgoci. Kremy nawilżajÄ…ce np. te od Avon zawierajÄ… takie skÅ‚adniki, a wiÄ™c bez problemu można wybrać coÅ› odpowiedniego dla siebie. Kremy należy stosować przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

PielÄ™gnacja skóry to jednak nie tylko kremy nawilżajÄ…ce i odżywcze. Warto siÄ™gać także po maski kosmetyczne, które wspomagajÄ… nawilżanie i regeneracjÄ™ skóry. Åšwietnie sprawdza siÄ™ także serum, bo to rodzaj preparatu kosmetycznego zawierajÄ…cy w swoim skÅ‚adzie skoncentrowane skÅ‚adniki aktywne, co pozwala mu dziaÅ‚ać ze zdwojonÄ… siÅ‚Ä….

Z kolei w gabinecie kosmetycznym warto skorzystać z zabiegów jonoforezy, wykorzystujÄ…cych fale ultradźwiÄ™kowe, dziÄ™ki którym cenne skÅ‚adniki kosmetyczne sÄ… w stanie przedostać siÄ™ przez naskórek do gÅ‚Ä™bszych warstw skóry.

Aby jednak jesienna pielÄ™gnacja skóry przyniosÅ‚a naprawdÄ™ dobre efekty, nie wolno zapomnieć o dwóch sprawach. Nie wystarczy nawilżanie skóry kosmetykami. Trzeba dbać o nawodnienie caÅ‚ego organizmu, a wiÄ™c konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej iloÅ›ci pÅ‚ynów każdego dnia. NiezbÄ™dna jest też prawidÅ‚owo zbilansowana dieta, dostarczajÄ…ca organizmowi niezbÄ™dnych witamin i mikroelementów.


Najczęściej zadawane pytania


Co ma największe znaczenie w jesiennej pielęgnacji skóry?

Niezależnie od pory roku nie możemy zapominać o tym, jak ważny jest codzienny demakijaż. Powinnyśmy przeprowadzać go dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyków do potrzeb naszej skóry, jak również wykonanie wszystkich, następujących po sobie kroków. Zaczynamy od usunięcia makijażu z oczu i ust specjalnym mleczkiem lub płynem miceralnym, następnie myjemy skórę dopasowanym do jej potrzeb produktem, tonizujemy tonikiem lub hydrolatem i nakładamy krem.

Czy jesień to dobry czas to intensywne oczyszczanie skóry w gabinecie?

Zdecydowanie tak. Mimo iż oczywiście promieniowanie słoneczne cały czas jest obecne, to jednak mamy mniej intensywne promienie i łatwiej nam się przed nimi chronić. Głównie z tego powodu zabiegi z wykorzystaniem kwasów, mikrodermabrazje, czy peelingi laserowe przeprowadza się właśnie w chłodniejszej porze roku. Zapytaj swoją kosmetyczkę, czy Twoja skóra nie potrzebuje intensywnego złuszczania.

Czy jesienią skóra potrzebuje nawilżenia?

Tak i to niezależnie od tego, czy posiadamy cerę normalną, suchą czy tłustą. Każdy rodzaj potrzebuje optymalnego nawilżenia. Właśnie jesienią zaczynamy zwykle odczuwać działanie chłodu, oraz oczywiście ogrzewania i klimatyzacji na naszą skórę. Z pewnością właśnie nawilżanie będzie jej w tym czasie szczególnie potrzebne.

Czy jesienią stosować ochronę przeciwsłoneczną?

Tak, i co najważniejsze, powinniśmy stosować ją przez cały rok. Oczywiście jesienią i zimą ilość promieniowania i słońca jest mniejsza, jednak nadal jesteśmy silne narażone na ich działanie, a nasza skóra je przyjmuje. Krem z filtrem powinien więc gościć w naszej kosmetyczce przez okrągły rok.

Jakie kosmetyki pielęgnacyjne stosować jesienią?

Jeśli udało nam się już dobrać produkty, na które nasza skóra dobrze reaguje i nam służą, to w większości przypadków nie ma konieczności zmiany ich względem pory roku. Najważniejszą zasadą jest jednak baczne obserwowanie swojej cery każdego dnia i odkrywanie jej potrzeb, w ten sposób będziemy mogli zdecydowanie lepiej o nią zadbać.


Podobne artykuły:


Wersja do druku