Większość z osób, mieszkających w blokach mieszkalnych co pewien czas rozważa opcję sprzedaży mieszkania i kupienia domku za miastem lub na przedmieściach. Powody takich rozważań bywają różne, jednak najczęściej wymienia się zbyt małą powierzchnię użytkową, niedogodności związane z codziennym wchodzeniem po schodach na piętro, uciążliwych sąsiadów lub brak ogródka i prywatności.

 

O ile powody takich przemyśleń są całkowicie zrozumiałe i łatwe do wskazania, realizacja przeprowadzki nie jest już taka prosta i wymaga szeregu działań. Jak zacząć? Na początek wystarczy sprzątnąć własne mieszkanie i wystawić je na sprzedaż, a następnie dokonać sprzedaży aktem notarialnym i aktualizacji wpisów w Księdze Wieczystej. Później można zacząć rozglądać się za odpowiednim miejscem do rozpoczęcia nowego życia. I tu dochodzimy do poważnego dylematu.

Co lepiej - kupić gotowy dom za miastem czy znaleźć odpowiednią działkę i zbudować dom pod swoje wymagania?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż dla jednych najistotniejszy będzie czas, bo będą pilnie potrzebować nowego miejsca zamieszkania, z kolei inni będą mogli sobie pozwolić na tymczasowe mieszkanie w u rodziny lub znajomych albo wynajęcie niedrogiego pensjonatu i z tego miejsca stałe doglądanie prac na budowie.

O ile zakup gotowego domu na wsi za gotówkę wymagać będzie posiadania znacznych zasobów pieniężnych i to od razu przy zakupie, o tyle budowa własnego domu może trwać latami i możemy wówczas pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu i powolną, lecz systematyczną spłatę zobowiązania. W tym drugim przypadku czas poświęcony na budowę domu, zrekompensuje nam realizacja od początku nakreślonej wizji idealnego domku za miastem z własnym ogródkiem i garażem.

Proces ten zaczynamy zawsze od znalezienie odpowiedniej działki - najlepiej budowlanej, żeby nie tracić dodatkowych miesięcy na zmianę formy prawnej gruntu, gdyż odrolnienie działki wymaga kilku wizyt w urzędzie i dużej dozy cierpliwości. Pomimo jednak, że działki budowlane potrafią być nawet kilkukrotnie droższe od swoich rolnych odpowiedników, warto rozważyć przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Raz że możemy sporo zaoszczędzić na zakupie, to jeszcze możemy dużo zyskać przy ewentualnej odsprzedaży gruntu. Postawienie domu na takim terenie jeszcze mocniej zwiększy jego wartość rynkową.

Gdy jednak przetrwamy te wszystkie niedogodności, nadejdzie w końcu ten wyjątkowy dzień kiedy zasiądziemy wygodnie w fotelu z kawą przed telewizorem i raz na zawsze zapomnimy o problemach z jakimi nadal borykać się będą osoby mieszkające w bloku.

 


Najczęściej zadawane pytania


Zdecydować się na działkę w mieście, czy poza nim?

Mieszkanie zarówno w mieście, jak i na wsi ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Znajdą się również wady i zalety obydwu rozwiązań. Z pewnością w mieście będzie drożej, jeśli jednak mamy dzieci łatwiej będzie nam tam funkcjonować. Na wsi z kolei możemy liczyć na spokój i ciszę. To co wybierzemy zależy więc tylko od nas, od naszych potrzeb i oczekiwań.

Działka pod budowę domu na przedmieściach, czy mieszkanie w mieście?

Niewątpliwą zaletą działki jest to, że mamy własną przestrzeń na powietrzu. Docenią to nasze dzieci i zwierzęta, ale i my sami mając miejsce i sposobność do odpoczynku na dworze w każdej wolnej chwili. Po pracy będziemy w idealnym miejscu do odpoczynku.

Czy warto kupować działkę rolną pod budowę domu?

Jest to jakieś rozwiązanie, jednak musimy wziąć pod uwagę, że konieczne będzie zmienienie klasyfikacji działki, na co możemy stracić nawet kilka miesięcy. Warto również dowiedzieć się czy w danej lokalizacji taka zmiana będzie możliwa.

O czym pamiętać przed zakupem działki?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak warto również sprawdzić, jak wygląda sprawa drogi dojazdowej do posesji oraz informacje odnośnie własności w księgach wieczystych.

Działka pod budowę domu czy dom do remontu?

Zdaniem wielu osób zakup domu do remontu jest korzystną opcją, gdyż pozwala uniknąć wielu błędów w budowie, a nawet zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednak często chcemy stworzyć coś własnego i zależy nam na konkretnym układzie pomieszczeń, którego nigdzie nie znajdziemy. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest działka i budowa własnego, nowego domu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku