Tablice szkolne są jednym z ważniejszych elementów w klasie. Skupiają one wzrok wszystkich uczniów, gdy nauczyciel tłumaczy temat lekcji. Zamieszcza się na nich najważniejsze notatki, a dzieci i młodzież rozwiązuje tam ćwiczenia. Jaką tablicę najlepiej wybrać do klasy?
  • Kredowe – są trwałe i niedrogie, zwykle występują w wersji zielonej lub czarnej. Posiadają kilka wad – kreda krusząc się, produkuje pył, a tablica po umyciu gąbką musi wyschnąć, aby to, co zostanie na niej później napisane, było widoczne.
  • Sucho-ścierne ceramiczne – można po nich pisać pisakami sucho-ściernymi, są odporne na uszkodzenia oraz zarysowania.
  • Sucho-ścierne lakierowane – są tańsze niż tablice ceramiczne, ale mniej trwałe od nich. Sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie jest mniejsze ryzyko uszkodzenia.

Każda z tych tablic może występować również w wersji mającej właściwości magnetyczne. Pomagają one nauczycielowi podczas lekcji, może on przyczepiać na nich: mapy, wykresy, czy ilustracje związane z tematyką zajęć. W szkole popularne są również tablice korkowe, służące do zamieszczania różnych informacji i ogłoszeń. Inny rodzaj tablic to tablice filcowe, które są trwalsze od tych korkowych i służą zazwyczaj jako tablice z wiadomościami przypinanymi za pomocą szpilek lub pinezek.

Jakie elementy są ważne przy zakupie tablicy?

Tablice szkolne powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Muszą zapewniać komfort użytkowania dla uczniów i nauczycieli. Przy zakupie zwróć uwagę na:

  • Rozmiar – ważne jest, aby dopasować go do wielkości sali i potrzeb lekcyjnych.
  • Jeżeli sala uniemożliwia komfortowe zawieszenie tablicy na ścianie sali, można zakupić model na kółkach.
  • Zwróć uwagę również na obramowanie, czy wykończenie tablicy.
  • Ważny jest również budżet, jakim dysponujesz, i to jak często będziesz używać tablicy.

Tablice interaktywne – dlaczego cieszą się rosnącym uznaniem?

Coraz bardziej popularne są tablice interaktywne, dzięki którym nauczyciele wykonują z uczniami ciekawe ćwiczenia i pokazują im materiały multimedialne, urozmaicając tym samym zajęcia. Tablice interaktywne zachęcają uczniów do aktywności.

Ważne jest, aby urozmaicać uczniom lekcje!

Uczniowie nie lubią monotonii, dlatego tak ważne jest, aby urozmaicać im lekcje poprzez korzystanie z różnych kreatywnych form uczenia – gier oraz ćwiczeń dopasowanych do tematyki konkretnego przedmiotu szkolnego. Twoi uczniowie z pewnością zainteresują się ciekawostkami, z chęcią obejrzą filmik, czy będą uczestniczyć w quizie. Dlatego, aby zajęcia były jeszcze ciekawsze, warto wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości. Zarówno te oferowane przez tablice tradycyjne, jak i interaktywne.

Wybierz odpowiednią tablicę do swojej klasy i ucz na niej kreatywnie!

Mając różnorodny wybór tablic, warto wybrać tą wielofunkcyjną z właściwościami magnetycznymi. Najważniejsze jednak, aby uczniowie, przy pomocy nauczycieli, korzystali z niej w kreatywny sposób, dzięki temu temat lekcji zostanie lepiej przyswojony, a zdobyta wiedza pozostanie zapamiętana na dłużej.

Źródło zdjęć: freepik.com


Najczęściej zadawane pytania


Czy tablice kredowe nadal są obecne w szkołach?

Z pewnością w wielu placówkach można je jeszcze spotkać, choć cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością od tych sucho-ścieralnych.

Jaka jest przewaga tablicy sucho-ścieralnej nad kredową?

Przy tablicach ceramicznych będzie to z pewnością wytrzymałość i odporność, co w szkołach ma ogromne znaczenie, bo z tablicy korzysta wiele osób. Jednak nie da się nie zauważyć, że tablice sucho-ścieralne są zwyczajnie czystsze, w tym sensie, że ręce i sale nie są całe w kredzie, bo bywało uciążliwe. Pisaki starczają na długo, więc można z nich wygodnie korzystać w czasie lekcji, niezależnie od etapu edukacji.

Czy wybór odpowiednich pisaków do tablic sucho-ścieralnych ma znaczenie?

Tak, muszą to być specjalne flamastry, które będzie można łatwo usunąć z tablicy. Przykładowo jeśli pomylimy pisaki i weźmiemy taki, na którym napisano "pernament", to usunięcie napisu będzie trudne, lub wręcz niemożliwe.

Czy tablice interaktywne są dobrym sposobem na urozmaicenie lekcji?

Tak. Dzieci chętnie się z nich uczą, a wiedza jest w dla nich w ten sposób łatwiej przyswajalna. Wskazuje się, że jest to doskonałe rozwiązanie na początkowym etapie nauki, gdy dzieci jeszcze oswajają się ze swoimi szkolnymi obowiązkami.

Jaką tablicę najlepiej wybrać do szkoły?

W nowoczesnych placówkach najczęściej spotkamy się z tablicami sucho-ścieralnymi oraz interaktywnymi. Właśnie te warianty są również podawane przez osoby, z nich korzystające, jako najlepszy i najbardziej praktyczny wybór do prowadzenia lekcji.


Podobne artykuły:

trening

Wersja do druku