Ćwiczenia fizyczne mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i sprawności. Możemy wykonywać je na siłowni, specjalnych zajęciach, a także w domowym zaciszu. Mimo iż do wielu z nich nie potrzebujemy absolutnie nic prócz chęci i odrobiny zaangażowania, to jednak wyposażenie się w odpowiednio dopasowane akcesoria, które wcale nie będą nas wiele kosztować, może przyczynić się do lepszego technicznego wykonywania poszczególnych ćwiczeń i ich większej skuteczności. Sprawdź więc, jakie akcesoria treningowe mogą okazać się przydatne i dlaczego. Poznaj ich zastosowanie.

Maty do ćwiczeń – jak je wybierać i kiedy się przydają?

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz w domu, czy na siłowni, maty do ćwiczeń mogą być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Panele na podłodze czy inne twarde powierzchnie sprawiają, że ćwiczenia nie są komfortowe. Mata sprawi, że będzie nam zdecydowanie wygodniej. Wykorzystuje się je również na różnego rodzaju zajęciach grupowych, jak pilates czy joga, wówczas również mają zagwarantować nam komfort i higienę, bo z takiej maty będziemy korzystać jedynie my.

Wybór maty powinien być podyktowany jej dokładnym przeznaczeniem. To, na jaką się zdecydujemy, zależy od tego, do jakiej aktywności i na jakim podłożu będziemy ją wykorzystywać. W tej kwestii warto oczywiście zwrócić uwagę na opisy produktów przez zakupem. Często będzie dokładnie umotywowane, do czego jest dana mata i dlaczego. Wybierając taką do domu, warto zwrócić uwagę na jej grubość, jeśli chcemy ją rozkładać na twardej podłodze i zachować wygodę. Jeśli z kolei będziemy z matą chodzić na zajęcia, to lepszym rozwiązaniem może okazać się dla nas cienka mata, którą np. można przewiesić przez ramię, dzięki odpowiedniemu wiązaniu.

Gumy do ćwiczeń – jak wykorzystuje się gumy oporowe?

Gumy do ćwiczeń znane są szerzej od stosunkowo niedługiego czasu. Warto jednak wiedzieć, że ich funkcjonalność sprawia, że wiele ćwiczeń może stać się nie tylko bezpieczniejszymi, ale również skuteczniejszymi, przez dokładność, jaką nam to rozwiązanie narzuci. Gumy oporowe dostępne są w różnych grubościach. Im grubsza, tym opór podawany w kilogramach większy.

Taśmy do ćwiczeń można wykorzystywać na wiele sposobów. Jednym z przykładów jest wspomaganie podciągania się na drążku. Gumę wieszamy na nim, wkładamy w nią stopę i podciągamy się, zmniejszając ciężar, z jakim walczymy. W ten sposób możemy stopniowo dojść do wykonywania takiego ćwiczenia bez żadnego wsparcia. Jednak gumy wykorzystuje się również do ćwiczeń stabilizujących, czy przysiadów, które dzięki temu wykonujemy dokładniej. Wiele ćwiczeń rehabilitacyjnych i metod rozciągania opiera się właśnie na takim rozwiązaniu.

Gumy treningowe są bardzo tanim rozwiązaniem, które umożliwi nam również wykonywanie wielu ćwiczeń, do których normalnie potrzebowalibyśmy hantli. Jednak nie musimy szukać na nie miejsca w domu, możemy skorzystać z taśmy i po treningu schować ją do szuflady.

Rollery do masażu – skuteczne rozluźnianie mięśni

Każdy trening powoduje napięcia mięśniowe, które należy odpowiednio rozciągać i rozbijać, aby uniknąć kontuzji. Właściwie zawsze po zakończeniu ćwiczeń powinniśmy rozpocząć rozciąganie różnych partii mięśniowych. Pozwoli to na uniknięcie kontuzji, a także nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Na siłowniach często można skorzystać z tzw. rollerów do masażu. Warto jednak mieć również swój własny w domu. Jest to najczęściej piankowy lub gumowy cylinder, którym z wykorzystaniem odpowiednich technik możemy samodzielnie i skutecznie rozmasować różne mięśnie. 

Rollery do masażu dostępne są w różnych wariantach. Mogą być gładkie bądź z wypustkami, które potęgują wrażenie skutecznego masażu. Przy mocno spiętych mięśniach, masując, będziesz odczuwać ból, jednak w miarę, gdy będą one bardziej rozluźnione, będzie on znikał. Jeśli ćwiczysz dużo i systematycznie, z pewnością powinnaś posiadać taki sprzęt i dbać o swoje mięśnie, a tym samym również stawy.

Akcesoria do ćwiczeń

Ćwiczenie w domu wymaga sporo samozaparcia, jednak nie jest niemożliwe. Wiele osób nie chce robić z mieszkania siłowni i chętnie ograniczają ilość niezbędnych sprzętów i akcesoriów. Jednak stawiając na te, które wymieniliśmy powyżej, z pewnością będziesz w stanie wykonać efektywny trening, jak również zadbasz o swoje mięśnie i ich regenerację po wysiłku. Biorąc pod uwagę, że wraz z wiekiem rozluźnienie mięśni i odpowiednia troska o nie może być trudna, a nie każdy ma do dyspozycji prywatnego fizjoterapeutę lub nie stać go na częste wizyty, to właśnie posiadanie wskazanych akcesoriów, wydaje się odpowiednią drogą, do osiągnięcia możliwie wysokiej sprawności.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku