Wypadanie włosów po COVID-19. Czy koronawirus może powodować łysienie?
Wypadanie włosów po COVID-19
COVID-19 to choroba, którą definiuje się jako ostre zakażenie układu oddechowego. Do najczęściej występujących objawów zalicza się gorączkę, kaszel, zmęczenie oraz zaburzenia smaku i węchu. Warto jednak pamiętać, że przebieg COVID-19 może być inny u każdego pacjenta – u części chorych może manifestować się np. problemami ze strony układu trawiennego (biegunka, wymioty) czy zmianami skórnymi (wysypka, przebarwienia w obrębie palców dłoni i stóp). Zróżnicowane jest także nasilenie objawów. Większość osób przechodzi zakażenie koronawirusem lekko lub z umiarkowanym nasileniem. Niestety, część pacjentów doświadcza ciężkiego przebiegu choroby (wymagającego hospitalizacji) i symptomów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.
Ogromny zasięg COVID-19 (w momencie pisania tego artykułu odnotowano ponad 219 milionów przypadków na całym świecie) sprawia, że lekarze i naukowcy muszą nieustannie mierzyć się z nowymi obserwacjami, hipotezami oraz wnioskami na temat choroby. Niestety, koronawirus oraz jego powikłania wciąż owiane są pewną tajemnicą. Przeprowadzenie badań, które pozwoliłyby na dokładne i rzetelne opisanie choroby, prawdopodobnie potrwa jeszcze wiele lat.
Wypadanie włosów i inne powikłania po COVID-19
Ozdrowieńcy mogą obserwować u siebie objawy długiego ogona COVID-19, które w największym stopniu zależne są od:
- Wieku – u dzieci obserwuje się specyficzny zespół objawów pocovidowych, które określa się mianem PIMS. Powikłania long COVID zdecydowanie częściej występują u osób starszych.
- Płci – aktualne badania pokazują, że kobiety są bardziej narażone na wystąpienie powikłań po zakażeniu koronawirusem.
- Przebiegu choroby – pacjenci, u których wystąpiło więcej niż 5 objawów w pierwszym tygodniu choroby, przeszli chorobę ciężko i wymagali leczenia szpitalnego, obarczeni są większym ryzykiem wystąpienia długiego ogona COVID-19
Do najczęstszych powikłań po koronawirusie zalicza się:
- Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) – objaw ten związany jest z osłabieniem organizmu, do którego doszło na skutek choroby. Chroniczne zmęczenie może być związane również z niewielkim stanem zapalnym, który utrzymuje się przez długie tygodnie od wyzdrowienia.
- Zaburzenia sercowo-naczyniowe – pojawiają się u ozdrowieńców po ciężkim przebiegu COVID-19 i mogą obejmować zapalenie mięśnia sercowego, arytmie, tachykardię, zakrzepy oraz zatory.
- Zaburzenia neurologiczne – jednym z najbardziej charakterystycznych objawów long COVID jest tzw. mgła mózgowa. Mianem tym określa się zmęczenie psychiczne i fizyczne oraz towarzyszące mu zaburzenia kognitywne (trudności z koncentracją, zapominanie słów i dat). Mgle mózgowej mogą towarzyszyć bóle głowy.
Wypadanie włosów to objaw, który zgłasza nawet co czwarty ozdrowieniec. Przeważająca większość to kobiety (fakt ten może być związany z tym, że kobiety przywiązują większą wagę do kondycji swojej fryzury). Wypadanie włosów najczęściej obserwuje się po około 2-3 miesiącach od ustąpienia objawów COVID-19.
Wypadanie włosów po covidzie – przyczyny
Dlaczego 25% ozdrowieńców obserwuje wypadanie włosów po COVID-19? Do przyczyn takiego stanu rzeczy należy zaliczyć:
- Bezpośredni wpływ objawów choroby – gorączka, biegunka, wymioty, obniżenie apetytu to symptomy, z którymi mierzy się wielu chorych na koronawirusa. Każdy z nich, o ile utrzymuje się przez dłuższy czas i charakteryzuje się wysokim natężeniem, może prowadzić do wzmożonego wypadania włosów, np. na skutek odwodnienia, niedożywienia czy osłabienia organizmu.
- Farmakologia – rodzaj, ilość oraz czas przyjmowania leków zależne są od przebiegu COVID-19. Na kondycję fryzury niekorzystnie przekłada się działanie ibuprofenu i paracetamolu, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wzmożone wypadanie włosów można zaobserwować również po farmakoterapii z wykorzystaniem sterydów i leków na krzepliwość krwi.
- Stres – dodatni wynik testu na COVID-19, kwarantanna i obawy o bezpieczeństwo najbliższych, leczenie w domu lub hospitalizacja – to wszystko sprawia, że chorzy przeżywają poważny stres. W ich organizmie pojawia się zwiększona dawka kortyzolu, który sprzyja wypadaniu włosów i łysieniu.
Co ważne, oprócz wypadania włosów, ozdrowieńcy mogą obserwować również inne problemy, tj.: osłabienie, matowienie i ścieńczenie łodyg włosowych.
Jak zatrzymać wypadanie włosów po COVID-19?
Jeżeli obserwujesz u siebie wzmożone wypadanie włosów, powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą trychologiem, np. w Instytucie Trychologii w Warszawie.
Jakie działania może zaproponować Ci lekarz?
- Diagnoza problemu – pierwszym krokiem powinna być konsultacja trychologiczna z trichostopią, czyli badaniem skóry głowy i łodygi włosa. Lekarz może skierować Cię także na badania krwi (morfologię, badanie poziomu żelaza, ferrytyny, CRP i innych). Podczas wizyty trycholog określi skalę problemu oraz wskaże zabiegi, leki czy środki, które umożliwią jego rozwiązanie.
- Mezoterapia igłowa lub fuzyjna – zabieg polega na podaniu wybranych substancji odżywczych (witamin, mikroelementów czy peptydów) bezpośrednio na skórę głowy.
- Osocze bogatopłytkowe – zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy szczególnym rodzajem preparatu – osoczem bogatopłytkowym, które zostaje pozyskane z krwi pacjenta. Substancja ta jest wyjątkowo bogata w czynniki wzrostu, które stymulują komórki do regeneracji.
- Dieta trychologiczna – sposób żywienia opracowany w taki sposób, by zapewnić skórze głowy optymalne odżywienie i stymulować wzrost nowych włosów.
Zabiegi trychologiczne – zwłaszcza jeżeli łączy się je z odpowiednią pielęgnacją, suplementacją lub farmakologią oraz dietą – pozwalają zahamować proces wypadania włosów po COVID-19. Większość pacjentów obserwuje pierwsze efekty terapii po około 2-3 miesiącach. Po tym czasie ilość włosów zdecydowanie się zwiększa, a fryzura staje się wyraźnie zdrowsza.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
wypoczynekWersja do druku
Szukaj
Czas na ziemniaki - przepis na Dauphinoise z grzybami
Często występują tylko jako dodatek do głównego dania, a mogą pełnić w nim rolę główną. Nasze rodzime ziemniaki to produkt o dużej wart
Retinol plus fotoprotekcja - jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji
Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,
Moda w detalach – jak dobierać akcesoria, by podkreślić styl?
Akcesoria to jeden z najważniejszych elementów każdej stylizacji. Niezależnie od tego, czy preferujesz minimalizm, klasykę, czy odważne zestawienia,
Dlaczego warto pić sok pomidorowy?
Sok pomidorowy to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Dzięki obecności witamin, minerałów oraz
Różowy październik czas start! Ruszyła akcja Przymierz się do samobadania
Już po raz drugi organizatorzy kampanii ?Wylecz raka piersi HER2+?1 we współpracy z marką modową H&M ruszają z akcją ?Przymierz się do samobadania?. W p