Przewlekła niewydolność żył (PNŻ) to dość powszechne zjawisko, któremu sprzyjają nie tylko czynniki genetyczne, ale również współczesny tryb życia, np. dieta. PNŻ zaczyna się od niewielkich zmian w obrębie naczyń krwionośnych i może prowadzić do poważnych powikłań. Czym dokładnie jest PNŻ? Co musisz o niej wiedzieć?

PNŻ – co to jest? Jak powstaje?

PNŻ to grupa  objawów wywołanych cofaniem się krwi w żyłach. Przed tym zjawiskiem chronią zastawki, jednak mogą one ulec uszkodzeniu – wówczas krew płynie w niewłaściwym dla siebie kierunku. PNŻ pojawia się w przebiegu choroby żył, zespole pozakrzepowym i pierwotnej niewydolności zastawek żylnych.

Przewlekła niewydolność żylna – objawy. Po czym poznać?

Przewlekła niewydolność żylna najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Jej objawy są dość charakterystyczne, łatwo więc zauważyć pierwsze sygnały.

Rozwój PNŻ zaczyna się od uczucia obolałych i ciężkich nóg, które z czasem się pogłębia. Na początku dolegliwości te pojawiają się po zbyt długim staniu czy siedzeniu, jednak wraz z rozwojem choroby utrzymują się cały dzień. Pozostałe objawy to:

 • opuchnięte kostki,
 • nasilające się skurcze nóg – występują zwłaszcza nocą,
 • zespół niespokojnych nóg – odczuwania przymusu poruszania nogami,
 • dolegliwości bólowe w okolicy żyły.

Z objawów wizualnych jako pierwsze pojawiają się zwykle pajączki. Są to niewielkie rozszerzenia naczyń krwionośnych o fioletowo–niebieskiej barwie. Z czasem jednak żyły robią się bardziej nabrzmiałe i mogą mocno odznaczać się na strukturze skóry. Brak leczenie prowadzi do trudnych w gojeniu owrzodzeń. Są one szczególnie niebezpieczne ze względu na ryzyko rozwoju stanu zapalnego, a w skrajnych przypadkach – konieczność amputacji nogi.

PNŻ – kto jest narażony? Czynniki ryzyka

Wśród najważniejszych wewnętrznych czynników ryzyka powstawania przewlekłej choroby żylnej należy wymienić predyspozycje genetyczne. Jeśli więc w rodzinie ktoś zmaga się z PNŻ , to warto wcześnie zastosować odpowiednią profilaktykę. Poza czynnikami genetycznymi wpływ ma:

 • brak aktywności fizycznej,
 • przebywanie długo w jednej pozycji,
 • niezdrowe odżywianie się,
 • płeć żeńska,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • liczba przebytych ciąż,,
 • nadwaga i otyłość,
 • zaparcia.

Czynniki te prowadzą do pogorszenia kondycji naczyń krwionośnych – zmniejszenia ich elastyczności i zwężenia (przez co nacisk krwi jest silniejszy), co z kolei wpływa na cofanie się krwi. Dodatkowo brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie i pogarsza krążenie, co również sprzyja zastojowi w żyłach.

Niewydolność żylna – leczenie

Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania PNŻ. W pierwszej fazie, gdy dopiero obserwujemy objawy takie jak: ciężkie nogi, opuchnięte kostki, skurcze łydek, pomocne będą odpowiednie leki dostępne bez recepty, np. diosminex. Preparat dostępny jest w postaci tabletek oraz żelu bazujących na diosminie. Żel wzbogacony jest o mentol, dający przyjemne uczucie chłodzenia i ukojenia.

Pozostałe formy leczenia to:

 • kompresjoterapia – stosowanie pończoch/rajstop przeciwżylakowych, metoda dobra na etapie profilaktyki i pierwszych objawów;
 • laseroterapia – usuwanie zmian za pomocą lasera;
 • chirurgiczne wycięcie żylaków.

W postępowaniu leczniczym PNŻ kluczowa jest również zmiana stylu życia. Przede wszystkim należy: zwiększyć aktywność fizyczną (treningi siłowe mogą nasilać żylaki, dlatego lepszym wyborem jest np. taniec, pływanie, jazda na rowerze), wprowadzić odpowiednią dietę i często zmieniać pozycje podczas długiego siedzenia/stania.

Diosminex – jak stosować?

Diosminex ma wysoką zawartość diosminy – substancji skutecznie uszczelniającej i poprawiającej zarówno elastyczność żył jak i samo krążenie krwi. Diosminex poprawia napięcie ścian żylnych i zmniejsza zastój krwi. Redukuje obrzęki oraz ogranicza pękanie małych naczyń krwionośnych. Tabletki są powlekane, dzięki czemu nie sprawiają trudności przy przełykaniu. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniem na opakowaniu – w zależności od dawki (500 mg lub 1000 mg) jest to 1 lub 2 tabletki dziennie.

Z kolei żel Diosminex dodatkowo wzbogacony jest o kompleks flawonoidów i mentol, dzięki czemu koi oraz przynosi ulgę zmęczonym i ociężałym nogom. Sprzyja szybszej redukcji obrzęków. Żel stosuje się według potrzeb, kilka razy dziennie. Diosminex pomaga w łagodzeniu pierwszych objawów PNŻ. Pamiętaj, aby przez użyciem zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku