PNŻ, czyli przewlekła niewydolność żylna ? wszystko, co musisz wiedzieć
PNŻ – co to jest? Jak powstaje?
PNŻ to grupa objawów wywołanych cofaniem się krwi w żyłach. Przed tym zjawiskiem chronią zastawki, jednak mogą one ulec uszkodzeniu – wówczas krew płynie w niewłaściwym dla siebie kierunku. PNŻ pojawia się w przebiegu choroby żył, zespole pozakrzepowym i pierwotnej niewydolności zastawek żylnych.
Przewlekła niewydolność żylna – objawy. Po czym poznać?
Przewlekła niewydolność żylna najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Jej objawy są dość charakterystyczne, łatwo więc zauważyć pierwsze sygnały.
Rozwój PNŻ zaczyna się od uczucia obolałych i ciężkich nóg, które z czasem się pogłębia. Na początku dolegliwości te pojawiają się po zbyt długim staniu czy siedzeniu, jednak wraz z rozwojem choroby utrzymują się cały dzień. Pozostałe objawy to:
- opuchnięte kostki,
- nasilające się skurcze nóg – występują zwłaszcza nocą,
- zespół niespokojnych nóg – odczuwania przymusu poruszania nogami,
- dolegliwości bólowe w okolicy żyły.
Z objawów wizualnych jako pierwsze pojawiają się zwykle pajączki. Są to niewielkie rozszerzenia naczyń krwionośnych o fioletowo–niebieskiej barwie. Z czasem jednak żyły robią się bardziej nabrzmiałe i mogą mocno odznaczać się na strukturze skóry. Brak leczenie prowadzi do trudnych w gojeniu owrzodzeń. Są one szczególnie niebezpieczne ze względu na ryzyko rozwoju stanu zapalnego, a w skrajnych przypadkach – konieczność amputacji nogi.
PNŻ – kto jest narażony? Czynniki ryzyka
Wśród najważniejszych wewnętrznych czynników ryzyka powstawania przewlekłej choroby żylnej należy wymienić predyspozycje genetyczne. Jeśli więc w rodzinie ktoś zmaga się z PNŻ , to warto wcześnie zastosować odpowiednią profilaktykę. Poza czynnikami genetycznymi wpływ ma:
- brak aktywności fizycznej,
- przebywanie długo w jednej pozycji,
- niezdrowe odżywianie się,
- płeć żeńska,
- antykoncepcja hormonalna,
- liczba przebytych ciąż,,
- nadwaga i otyłość,
- zaparcia.
Czynniki te prowadzą do pogorszenia kondycji naczyń krwionośnych – zmniejszenia ich elastyczności i zwężenia (przez co nacisk krwi jest silniejszy), co z kolei wpływa na cofanie się krwi. Dodatkowo brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie i pogarsza krążenie, co również sprzyja zastojowi w żyłach.
Niewydolność żylna – leczenie
Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania PNŻ. W pierwszej fazie, gdy dopiero obserwujemy objawy takie jak: ciężkie nogi, opuchnięte kostki, skurcze łydek, pomocne będą odpowiednie leki dostępne bez recepty, np. diosminex. Preparat dostępny jest w postaci tabletek oraz żelu bazujących na diosminie. Żel wzbogacony jest o mentol, dający przyjemne uczucie chłodzenia i ukojenia.
Pozostałe formy leczenia to:
- kompresjoterapia – stosowanie pończoch/rajstop przeciwżylakowych, metoda dobra na etapie profilaktyki i pierwszych objawów;
- laseroterapia – usuwanie zmian za pomocą lasera;
- chirurgiczne wycięcie żylaków.
W postępowaniu leczniczym PNŻ kluczowa jest również zmiana stylu życia. Przede wszystkim należy: zwiększyć aktywność fizyczną (treningi siłowe mogą nasilać żylaki, dlatego lepszym wyborem jest np. taniec, pływanie, jazda na rowerze), wprowadzić odpowiednią dietę i często zmieniać pozycje podczas długiego siedzenia/stania.
Diosminex – jak stosować?
Diosminex ma wysoką zawartość diosminy – substancji skutecznie uszczelniającej i poprawiającej zarówno elastyczność żył jak i samo krążenie krwi. Diosminex poprawia napięcie ścian żylnych i zmniejsza zastój krwi. Redukuje obrzęki oraz ogranicza pękanie małych naczyń krwionośnych. Tabletki są powlekane, dzięki czemu nie sprawiają trudności przy przełykaniu. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniem na opakowaniu – w zależności od dawki (500 mg lub 1000 mg) jest to 1 lub 2 tabletki dziennie.
Z kolei żel Diosminex dodatkowo wzbogacony jest o kompleks flawonoidów i mentol, dzięki czemu koi oraz przynosi ulgę zmęczonym i ociężałym nogom. Sprzyja szybszej redukcji obrzęków. Żel stosuje się według potrzeb, kilka razy dziennie. Diosminex pomaga w łagodzeniu pierwszych objawów PNŻ. Pamiętaj, aby przez użyciem zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Wakacje w Turcji — last minute dla rodzin z dziećmi
Wakacje last minute w Turcji to doskonały pomysł dla rodzin z dziećmi. Wczasy zakupione na ostatnią chwilę kosztują zazwyczaj znacznie mniej. To pozwala z
Sposób na włosy… po wakacjach
Plażowanie, kąpiele w morzu, długie wędrówki górskie lub zwiedzanie malowniczych miejsc – to tylko niektóre z aktywności, kt&oac
Jak patrzeć na świat pozytywnie
W dzisiejszych czasach, pełnych wyzwań i stresu, pozytywne myślenie może wydawać się trudne. Jednak to właśnie optymizm i pozytywne podejście do życia
Pierwszy dzień na siłowni: jak się przygotować i o czym pamiętać, aby wrócić do formy
Rozpoczęcie przygody z siłownią może być ekscytujące, ale także nieco stresujące, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy raz lub powrót p
Jak skutecznie zapobiegać zapaleniu jamy ustnej u dziecka?
Dzieci dość często doświadczają problemu procesów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Obejmują one fragmenty błony śluzowej, ale niekiedy też całą śl