Przewlekła niewydolność żył (PNŻ) to dość powszechne zjawisko, któremu sprzyjają nie tylko czynniki genetyczne, ale również współczesny tryb życia, np. dieta. PNŻ zaczyna się od niewielkich zmian w obrębie naczyń krwionośnych i może prowadzić do poważnych powikłań. Czym dokładnie jest PNŻ? Co musisz o niej wiedzieć?

PNÅ» – co to jest? Jak powstaje?

PNÅ» to grupa  objawów wywoÅ‚anych cofaniem siÄ™ krwi w żyÅ‚ach. Przed tym zjawiskiem chroniÄ… zastawki, jednak mogÄ… one ulec uszkodzeniu – wówczas krew pÅ‚ynie w niewÅ‚aÅ›ciwym dla siebie kierunku. PNÅ» pojawia siÄ™ w przebiegu choroby żyÅ‚, zespole pozakrzepowym i pierwotnej niewydolnoÅ›ci zastawek żylnych.

PrzewlekÅ‚a niewydolność żylna – objawy. Po czym poznać?

Przewlekła niewydolność żylna najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Jej objawy są dość charakterystyczne, łatwo więc zauważyć pierwsze sygnały.

Rozwój PNÅ» zaczyna siÄ™ od uczucia obolaÅ‚ych i ciężkich nóg, które z czasem siÄ™ pogłębia. Na poczÄ…tku dolegliwoÅ›ci te pojawiajÄ… siÄ™ po zbyt dÅ‚ugim staniu czy siedzeniu, jednak wraz z rozwojem choroby utrzymujÄ… siÄ™ caÅ‚y dzieÅ„. PozostaÅ‚e objawy to:

  • opuchniÄ™te kostki,
  • nasilajÄ…ce siÄ™ skurcze nóg – wystÄ™pujÄ… zwÅ‚aszcza nocÄ…,
  • zespóÅ‚ niespokojnych nóg – odczuwania przymusu poruszania nogami,
  • dolegliwoÅ›ci bólowe w okolicy żyÅ‚y.

Z objawów wizualnych jako pierwsze pojawiajÄ… siÄ™ zwykle pajÄ…czki. SÄ… to niewielkie rozszerzenia naczyÅ„ krwionoÅ›nych o fioletowo–niebieskiej barwie. Z czasem jednak żyÅ‚y robiÄ… siÄ™ bardziej nabrzmiaÅ‚e i mogÄ… mocno odznaczać siÄ™ na strukturze skóry. Brak leczenie prowadzi do trudnych w gojeniu owrzodzeÅ„. SÄ… one szczególnie niebezpieczne ze wzglÄ™du na ryzyko rozwoju stanu zapalnego, a w skrajnych przypadkach – konieczność amputacji nogi.

PNÅ» – kto jest narażony? Czynniki ryzyka

WÅ›ród najważniejszych wewnÄ™trznych czynników ryzyka powstawania przewlekÅ‚ej choroby żylnej należy wymienić predyspozycje genetyczne. JeÅ›li wiÄ™c w rodzinie ktoÅ› zmaga siÄ™ z PNÅ» , to warto wczeÅ›nie zastosować odpowiedniÄ… profilaktykÄ™. Poza czynnikami genetycznymi wpÅ‚yw ma:

  • brak aktywnoÅ›ci fizycznej,
  • przebywanie dÅ‚ugo w jednej pozycji,
  • niezdrowe odżywianie siÄ™,
  • pÅ‚eć żeÅ„ska,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • liczba przebytych ciąż,,
  • nadwaga i otyÅ‚ość,
  • zaparcia.

Czynniki te prowadzÄ… do pogorszenia kondycji naczyÅ„ krwionoÅ›nych – zmniejszenia ich elastycznoÅ›ci i zwężenia (przez co nacisk krwi jest silniejszy), co z kolei wpÅ‚ywa na cofanie siÄ™ krwi. Dodatkowo brak aktywnoÅ›ci fizycznej osÅ‚abia mięśnie i pogarsza krążenie, co również sprzyja zastojowi w żyÅ‚ach.

Niewydolność żylna – leczenie

Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania PNÅ». W pierwszej fazie, gdy dopiero obserwujemy objawy takie jak: ciężkie nogi, opuchniÄ™te kostki, skurcze Å‚ydek, pomocne bÄ™dÄ… odpowiednie leki dostÄ™pne bez recepty, np. diosminex. Preparat dostÄ™pny jest w postaci tabletek oraz żelu bazujÄ…cych na diosminie. Å»el wzbogacony jest o mentol, dajÄ…cy przyjemne uczucie chÅ‚odzenia i ukojenia.

Pozostałe formy leczenia to:

  • kompresjoterapia – stosowanie poÅ„czoch/rajstop przeciwżylakowych, metoda dobra na etapie profilaktyki i pierwszych objawów;
  • laseroterapia – usuwanie zmian za pomocÄ… lasera;
  • chirurgiczne wyciÄ™cie żylaków.

W postÄ™powaniu leczniczym PNÅ» kluczowa jest również zmiana stylu życia. Przede wszystkim należy: zwiÄ™kszyć aktywność fizycznÄ… (treningi siÅ‚owe mogÄ… nasilać żylaki, dlatego lepszym wyborem jest np. taniec, pÅ‚ywanie, jazda na rowerze), wprowadzić odpowiedniÄ… dietÄ™ i czÄ™sto zmieniać pozycje podczas dÅ‚ugiego siedzenia/stania.

Diosminex – jak stosować?

Diosminex ma wysokÄ… zawartość diosminy – substancji skutecznie uszczelniajÄ…cej i poprawiajÄ…cej zarówno elastyczność żyÅ‚ jak i samo krążenie krwi. Diosminex poprawia napiÄ™cie Å›cian żylnych i zmniejsza zastój krwi. Redukuje obrzÄ™ki oraz ogranicza pÄ™kanie maÅ‚ych naczyÅ„ krwionoÅ›nych. Tabletki sÄ… powlekane, dziÄ™ki czemu nie sprawiajÄ… trudnoÅ›ci przy przeÅ‚ykaniu. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniem na opakowaniu – w zależnoÅ›ci od dawki (500 mg lub 1000 mg) jest to 1 lub 2 tabletki dziennie.

Z kolei żel Diosminex dodatkowo wzbogacony jest o kompleks flawonoidów i mentol, dziÄ™ki czemu koi oraz przynosi ulgÄ™ zmÄ™czonym i ociężaÅ‚ym nogom. Sprzyja szybszej redukcji obrzÄ™ków. Å»el stosuje siÄ™ wedÅ‚ug potrzeb, kilka razy dziennie. Diosminex pomaga w Å‚agodzeniu pierwszych objawów PNÅ». PamiÄ™taj, aby przez użyciem zapoznać siÄ™ z ulotkÄ… dołączonÄ… do opakowania bÄ…dź skonsultuj siÄ™ z lekarzem lub farmaceutÄ….

 

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku