Piękny i efektowny ogród wymaga od nas wielu nakładów – zarówno godzin pracy, jak i sporych wydatków. Pragniemy cieszyć się zielenią, pomysłowymi dodatkami i bujną roślinnością. Jak ułatwić sobie to zadanie? Czy jest szansa na piękny ogród, gdy naprawdę nie mamy czasu się nim zajmować? Tak, jeśli dobrze dopasujemy to, co się w nim znajduje do naszych faktycznych zainteresowań i możliwości. Nie trzeba na siłę, podążając za modą , posiadać oczka wodnego, ogromnego trawnika czy grządek z warzywami. Jeśli nie masz w sobie motywacji do regularnego pielenia i koszenia, nie oszukuj się, nie odnajdziesz jej nagle, gdy urządzisz sobie na działce warzywniak, zachwycona tym, co ma sąsiadka.

Na początek dobry plan

Jeśli chcesz mieć łatwy do ogarnięcia ogród, musisz dobrze zaplanować sobie jego rozmieszczenie i wyposażyć się w kilka pomocnych gadżetów ogrodowych. Duży trawnik wydaje się być kuszący i prosty w utrzymaniu, tymczasem to godzina lub dwie co tydzień spędzane na samym koszeniu. Część ogrodu przeznacz na sporo łatwiejszą w utrzymaniu kwietną łąkę, część na kobierce z dobrze dobranymi bylinami i krzewami. Nie trzeba ich tak często odchwaszczać i nie wymagają koszenia. Można także zrobić sobie kilka ścieżek z kamieni lub żwiru i oddzielić je od trawy np. krawężnikiem z kołków. Miejsce do grillowania zaplanuj w pobliżu wejścia do domu, by nie biegać z talerzami wtedy, gdy masz się relaksować i odpoczywać. Ważne jest także odpowiednie miejsce, gdzie będziesz mogła schować narzędzia, z dobrym łatwym dojściem, choćby z taczkami.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Jeśli masz małe dzieci zrezygnuj z niebezpiecznych i bardzo pracochłonnych oczek wodnych. Zabezpiecz schodki i trudne podejścia oraz dostęp do maszyn ogrodowych. Bez względu na to, jak duża jest Twoja rodzina, ogród powinien być dobrze oświetlony, by uniknąć ewentualnych wypadków po zmroku. Na rynku dostępnych jest wiele bardzo różnorodnych rodzajów oświetlenia ogrodowego, które nie tylko pomogą rozjaśnić ogród wieczorem, ale nadadzą mu też niepowtarzalnego charakteru. Aby nie męczyć się z podlewaniem warto zainstalować w ogrodzie kilka ujęć wody. Dobrze zastanów się też wybierając rośliny do swojej zielonej oazy – im łatwiejsze w utrzymaniu, tym lepiej. Warto także dowiedzieć się szczegółów na temat ich zimowania i ewentualnej toksyczności.

Niezbędne maszyny ogrodowe

Do dbania o ogród niezbędne będą nam narzędzia i maszyny ogrodnicze. Im bardziej skomplikowana kompozycja w ogrodzie, tym więcej różnorodnych narzędzi będzie Ci potrzebne. Po pierwsze musisz sobie zapewnić dobre, osobne i zamykane przed dziećmi i obcymi miejsce, którym będziesz trzymać kosiarki, odkurzacze ogrodowe, sekatory, łopaty czy donice. Z pewnością konieczna Ci będzie wygodna kosiarka, a jeśli masz na działce drzewa i krzewy także dmuchawa do liści. Przy komórce na narzędzia warto przygotować kompostownik i miejsce, gdzie możemy zbierać np. zgrabione liście czy ucięte gałązki przeznaczone do odpadów bio. Przy mniejszej ilości krzewów wystarczy ręczny sekator, przy większej wybierz ten elektryczny. Jeśli na początku przygody z ogrodem przemyślisz dobrze te kilka kwestii, będziesz z radością i małym wysiłkiem cieszyć się cudownym otoczeniem wokół domu.

 Najczęściej zadawane pytania


Jak dobrze rozplanować ogród?

Ogród jest naszą prywatną zieloną przestrzenią, z której chętnie korzystamy. Jednak powinien być przystosowany do naszych potrzeb. Jeśli nie mamy dużo czasu na jego pielęgnację, to liczne grządki i nasadzenia nie będą dobrym rozwiązaniem. Trawnik, trzeba będzie jedynie skosić, a przy drzewach czy krzewach praca jest sezonowa. W związku z tym poleca się, aby nasz ogród pomogli założyć specjaliści, dostosowując go do nas.

Jak wydzielić przestrzeń rekreacyjną w ogrodzie?

W cieplejsze dni miło jest posiedzieć lub pobawić się w ogrodzie. Zdecydowanie najlepiej jeśli wokół nas znajduje się zielona trawa, bo można na niej rozłożyć koce czy leżaki. Jeśli jednak chcemy wydzielić taras, np. do grillowania, to stawiajmy na naturalne materiały - drewno czy kamień. Będą nie tylko praktyczne, ale również nie zakłócą charakteru tej przestrzeni.

Czy duży trawnik to dobre rozwiązanie, przy małej ilości czasu?

Z pewnością mogą nam się podobać ogrody w całości pokryte trawą, które wręcz zachęcają do aktywności. Jednak pamiętajmy, że wymagają one regularnego koszenia, a to jeszcze nie wszystko, bo aby trawnik był pięknie zielony niezbędna będzie jego wertykulacja. Na pielęgnację trawnika poświecimy sporo czasu, jednak wiele osób wskazuje, że taka praca w ogrodzie bardziej im odpowiada niż pielenie klombów kwiatowych.

Czy warto powierzyć pielęgnację ogrodu profesjonalnej firmie?

Wiele zależy tu od naszych możliwości finansowych. Jeśli część prac jesteśmy w stanie samodzielnie wykonywać w ogrodzie, to może warto zastanowić się nad oddelegowaniem części z nich - tych, które sprawiają nam największe problemy. Nie każdy z nas jest świetnym ogrodnikiem, a w ten sposób ogród będzie z pewnością prezentował się wspaniale.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa?

W tej kwestii wybór nie zawsze jest prosty. Przede wszystkim modele spalinowe są zwykle sporo droższe. Jednak wiele zależy od powierzchni trawnika, jaką mamy do koszenia. Zwykle do działek powyżej 500 metrów kwadratowych poleca się już spalinowe. Warto tę kwestię omówić ze specjalistą w sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy jednak, że lepszy sprzęt będzie wydajniejszy, co ma znaczenie przy dużej działce, a dodatkowo jego użytkowanie będzie łatwiejsze.


Podobne artykuły:


Wersja do druku