Drabina to element wyposażenia warsztatu narzędziowego, którego nie może zabraknąć w domu z ogrodem. Co więcej, bardzo często przydaje się także podczas prac w mieszkaniach: zdecydowanie warto wybrać wówczas profesjonalną drabinę zamiast tworzyć mało stabilne stanowiska pracy z wykorzystaniem krzeseł, taboretów czy parapetu. Niezależnie od tego, czy korzystasz z drabiny na co dzień, czy też tylko w nagłych wypadkach – bezpieczeństwo jest najważniejsze! Jak prawidłowo z niej korzystać? Jaka drabina do domu będzie nie tylko wygodna, ale również stabilna? Bezpieczna drabina

Przedstawiamy najważniejsze zasady bezpiecznej pracy na drabinie oraz wskazówki, jaki model warto wybrać, aby spełniał nasze potrzeby.

Proste jak... drabina? Niekoniecznie

Nie da się ukryć – konstrukcja drabiny nie jest zbyt skomplikowana. Najprostszy model to kilka poziomych szczebli połączonych dwiema pionowymi belkami. Przystawną drabinę wystarczy oprzeć o ścianę, a wolnostojącą rozłożyć tam, gdzie akurat jest potrzebna. Wydawać by się mogło, że to żadna filozofia. Jeśli jednak zgłębimy temat, okazuje się, że istnieje wiele rodzajów drabin – BHP dla każdego z nich są podobne, ale warto poznać dokładnie  zasady korzystania z drabiny, jaką posiadamy. Przystawna czy rozkładana? Z platformą, wejściem z jednej lub dwóch stron czy teleskopowa? A może wyposażona w kółka? Jedno jest pewne – drabina do domu powinna być przede wszystkim bezpieczna! Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wypadków zdarza się właśnie z wykorzystaniem tego sprzętu.

Wypadki na drabinie – częściej niż Ci się wydaje!

Wypadki podczas korzystania z drabin kojarzą się zwykle ze scenami z kreskówek lub filmów – bohater stoi na jej szczycie, chwieje się i spektakularnie leci na ziemię. Tymczasem upadek nawet z niewielkiej wysokości może zakończyć się stłuczeniami lub złamaniami. Najczęstszą przyczyną wypadków jest utrata stabilności oraz poślizgniecie na szczeblach, dlatego rekomendowane jest zachowanie 3 punktów podparcia drabiny. Niebezpieczna jest także złe ustawienie drabiny przystawnej: bezpieczny kąt nachylenia drabiny to 65–75°, a drabina rozstawna powinna być rozstawiona w pełnym zakresie. Drabinę należy ustawić na równym, stabilnym podłożu; nie wolno stawiać jej na kamieniach, skrzynkach, grząskim lub śliskim gruncie (np. folii), a także zastawiać nią drzwi. Poważne wypadki zdarzają się także wskutek poślizgnięcia lub potknięcia użytkownika – brak odpowiedniego obuwia, mokre lub oblodzone szczeble drabiny, rozwiązane sznurowadła – to tylko kilka czynników, które mogą stanowić zagrożenie. Duże znaczenie mają również czynności, jakie wykonuje użytkownik drabiny: wychylanie się poza drabinę, przenoszenie przedmiotów w obu rękach, pokonywanie kilku szczebli naraz lub schodzenie tyłem do drabiny mogą mieć naprawdę przykre konsekwencje. Jak zapobiegać wypadkom na drabinie?

Drabina bhp

Bezpieczna drabina i właściwe użytkowanie – drabina i BHP

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie: jaką drabinę do domu wybrać? Wiele zależy od tego, do czego ma być zazwyczaj używana. Do prac remontowych i sprzątania w domu najlepiej sprawdzi się aluminiowa drabina wolnostojąca z wejściem z jednej strony, wygodną platformą i wysokim pałąkiem ochronnym. To bezpieczna drabina, która po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, a stwarza bardzo komfortowe warunki pracy. Ten model przyda się także do drobnych prac wokół domu – pod warunkiem oczywiście, że znajdziemy dla niego utwardzone i równe podłoże. Drabina przystawna z kolei sprawdzi się przede wszystkim jako sprzęt do prac konserwatorskich wokół domu. Jeśli chcesz wyczyścić rynny lub wykonać drobne naprawy dachu, podbitki lub balustrady, przed rozpoczęciem pracy zadbaj o bezpieczny kąt nachylenia drabiny. Odcinek powyżej punktu oparcia powinien mieć długość co najmniej 1 metra. Jeżeli chcesz ustawiać drabinę na nierównym podłożu, krawężniku lub schodach, wykorzystaj do tego specjalne przedłużenia podłużnic.

Jakość ma ogromne znaczenie!

Uszkodzona, prowizorycznie naprawiana drabina to duże zagrożenie – pozbądź się jej i wybierz wysokiej jakości sprzęt renomowanej marki. Po drabiny KRAUSE sięgają fachowcy z wielu branż – warto zaufać ich doświadczeniu i wybrać drabinę spełniającą wszystkie wymagania BHP. W ofercie KRAUSE znajdziesz bezpieczne drabiny przystawne i rozkładane oraz drabiny do zadań specjalnych. Zainwestuj w bezpieczeństwo – ten wydatek na pewno się opłaci.

Podczas korzystania z drabiny należy zachować szczególną ostrożność. Wybierz stabilną drabinę, a przed rozpoczęciem prac zwróć uwagę na warunki panujące dookoła. Pamiętaj, że nawet najlepsza konstrukcja nie zastąpi zdrowego rozsądku!Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku