Drabina to element wyposażenia warsztatu narzÄ™dziowego, którego nie może zabraknąć w domu z ogrodem. Co wiÄ™cej, bardzo czÄ™sto przydaje siÄ™ także podczas prac w mieszkaniach: zdecydowanie warto wybrać wówczas profesjonalnÄ… drabinÄ™ zamiast tworzyć maÅ‚o stabilne stanowiska pracy z wykorzystaniem krzeseÅ‚, taboretów czy parapetu. Niezależnie od tego, czy korzystasz z drabiny na co dzieÅ„, czy też tylko w nagÅ‚ych wypadkach – bezpieczeÅ„stwo jest najważniejsze! Jak prawidÅ‚owo z niej korzystać? Jaka drabina do domu bÄ™dzie nie tylko wygodna, ale również stabilna? Bezpieczna drabina

Przedstawiamy najważniejsze zasady bezpiecznej pracy na drabinie oraz wskazówki, jaki model warto wybrać, aby spełniał nasze potrzeby.

Proste jak... drabina? Niekoniecznie

Nie da siÄ™ ukryć – konstrukcja drabiny nie jest zbyt skomplikowana. Najprostszy model to kilka poziomych szczebli poÅ‚Ä…czonych dwiema pionowymi belkami. PrzystawnÄ… drabinÄ™ wystarczy oprzeć o Å›cianÄ™, a wolnostojÄ…cÄ… rozÅ‚ożyć tam, gdzie akurat jest potrzebna. Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że to żadna filozofia. JeÅ›li jednak zgÅ‚Ä™bimy temat, okazuje siÄ™, że istnieje wiele rodzajów drabin – BHP dla każdego z nich sÄ… podobne, ale warto poznać dokÅ‚adnie  zasady korzystania z drabiny, jakÄ… posiadamy. Przystawna czy rozkÅ‚adana? Z platformÄ…, wejÅ›ciem z jednej lub dwóch stron czy teleskopowa? A może wyposażona w kółka? Jedno jest pewne – drabina do domu powinna być przede wszystkim bezpieczna! Nie każdy zdaje sobie sprawÄ™ z tego, jak wiele wypadków zdarza siÄ™ wÅ‚aÅ›nie z wykorzystaniem tego sprzÄ™tu.

Wypadki na drabinie – częściej niż Ci siÄ™ wydaje!

Wypadki podczas korzystania z drabin kojarzÄ… siÄ™ zwykle ze scenami z kreskówek lub filmów – bohater stoi na jej szczycie, chwieje siÄ™ i spektakularnie leci na ziemiÄ™. Tymczasem upadek nawet z niewielkiej wysokoÅ›ci może zakoÅ„czyć siÄ™ stÅ‚uczeniami lub zÅ‚amaniami. NajczÄ™stszÄ… przyczynÄ… wypadków jest utrata stabilnoÅ›ci oraz poÅ›lizgniecie na szczeblach, dlatego rekomendowane jest zachowanie 3 punktów podparcia drabiny. Niebezpieczna jest także zÅ‚e ustawienie drabiny przystawnej: bezpieczny kÄ…t nachylenia drabiny to 65–75°, a drabina rozstawna powinna być rozstawiona w peÅ‚nym zakresie. DrabinÄ™ należy ustawić na równym, stabilnym podÅ‚ożu; nie wolno stawiać jej na kamieniach, skrzynkach, grzÄ…skim lub Å›liskim gruncie (np. folii), a także zastawiać niÄ… drzwi. Poważne wypadki zdarzajÄ… siÄ™ także wskutek poÅ›lizgniÄ™cia lub potkniÄ™cia użytkownika – brak odpowiedniego obuwia, mokre lub oblodzone szczeble drabiny, rozwiÄ…zane sznurowadÅ‚a – to tylko kilka czynników, które mogÄ… stanowić zagrożenie. Duże znaczenie majÄ… również czynnoÅ›ci, jakie wykonuje użytkownik drabiny: wychylanie siÄ™ poza drabinÄ™, przenoszenie przedmiotów w obu rÄ™kach, pokonywanie kilku szczebli naraz lub schodzenie tyÅ‚em do drabiny mogÄ… mieć naprawdÄ™ przykre konsekwencje. Jak zapobiegać wypadkom na drabinie?

Drabina bhp

Bezpieczna drabina i wÅ‚aÅ›ciwe użytkowanie – drabina i BHP

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie: jakÄ… drabinÄ™ do domu wybrać? Wiele zależy od tego, do czego ma być zazwyczaj używana. Do prac remontowych i sprzÄ…tania w domu najlepiej sprawdzi siÄ™ aluminiowa drabina wolnostojÄ…ca z wejÅ›ciem z jednej strony, wygodnÄ… platformÄ… i wysokim paÅ‚Ä…kiem ochronnym. To bezpieczna drabina, która po zÅ‚ożeniu nie zajmuje dużo miejsca, a stwarza bardzo komfortowe warunki pracy. Ten model przyda siÄ™ także do drobnych prac wokół domu – pod warunkiem oczywiÅ›cie, że znajdziemy dla niego utwardzone i równe podÅ‚oże. Drabina przystawna z kolei sprawdzi siÄ™ przede wszystkim jako sprzÄ™t do prac konserwatorskich wokół domu. JeÅ›li chcesz wyczyÅ›cić rynny lub wykonać drobne naprawy dachu, podbitki lub balustrady, przed rozpoczÄ™ciem pracy zadbaj o bezpieczny kÄ…t nachylenia drabiny. Odcinek powyżej punktu oparcia powinien mieć dÅ‚ugość co najmniej 1 metra. Jeżeli chcesz ustawiać drabinÄ™ na nierównym podÅ‚ożu, krawężniku lub schodach, wykorzystaj do tego specjalne przedÅ‚użenia podÅ‚użnic.

Jakość ma ogromne znaczenie!

Uszkodzona, prowizorycznie naprawiana drabina to duże zagrożenie – pozbÄ…dź siÄ™ jej i wybierz wysokiej jakoÅ›ci sprzÄ™t renomowanej marki. Po drabiny KRAUSE siÄ™gajÄ… fachowcy z wielu branż – warto zaufać ich doÅ›wiadczeniu i wybrać drabinÄ™ speÅ‚niajÄ…cÄ… wszystkie wymagania BHP. W ofercie KRAUSE znajdziesz bezpieczne drabiny przystawne i rozkÅ‚adane oraz drabiny do zadaÅ„ specjalnych. Zainwestuj w bezpieczeÅ„stwo – ten wydatek na pewno siÄ™ opÅ‚aci.

Podczas korzystania z drabiny należy zachować szczególną ostrożność. Wybierz stabilną drabinę, a przed rozpoczęciem prac zwróć uwagę na warunki panujące dookoła. Pamiętaj, że nawet najlepsza konstrukcja nie zastąpi zdrowego rozsądku!



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku