Finasteryd to substancja, która słynie z tego, że jest rozwiązaniem na wypadanie włosów. W niniejszym artykule opisujemy czym jest finasteryd oraz wyjaśniamy podstawowe informacje na temat łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to bardzo popularna choroba o uwarunkowaniu genetycznym. Nieco częściej występuje u mężczyzn, ale jest także odnotowywana u kobiet. Wyraźnym symptomem potwierdzającym pojawienie się tego schorzenia jest cofnięcie się linii włosów. W kolejnych etapach włosy stają się coraz słabsze i zaczynają nadmiernie szybko wypadać. U kobiet przebieg łysienia jest nieco delikatniejszy i zazwyczaj wiąże się nie tyle co z utratą włosów na głowie co z wyraźną utratą gęstości na szczycie głowy. Trzeba odnotować, że u kobiet raczej nie występuje przesunięcie linii włosów.

Łysienie androgenowe można pozostawić bez leczenia, jednak nie jest to rekomendowane rozwiązanie, gdyż leczenie jest możliwe. Można między innymi zastosować minokydyl, który rozszerza naczynia mieszków włosowych lub można zastosować finasteryd, który szerzej jest opisany poniżej. Alternatywą dla tych dwóch środków jest przeszczep włosów. Zastosowanie przeszczepu jest bardzo skuteczne trzeba jednak odnotować, że nie zawsze się sprawdza. Podstawą jest pozytywne zakwalifikowanie się do zabiegu oraz posiadanie zdrowych włosów w okolicy dawczej.

Zastosowanie finasterydu

Finasteryd jest lekiem stosowanym doustnie. Jego działanie opiera się na zmniejszeniu przekształcania testosteronu do dihydrotestosteronu (w skrócie DHT). Dlaczego kluczem jest redukowanie tego przekształcenia?

Wynika to z faktu, że DHT ma właściwości uszkadzające mieszki włosowe. Dlatego też zastosowanie finasterydu pozwala zwolnić lub nawet zatrzymać łysienie androgenowe. Jest wiele badań potwierdzających tą tezę, w związku z czym wedle aktualnej wiedzy medycznej skuteczność finsterydu w kuracji przeciwko łysieniu androgenowemu jest niepodważalna.

Źródło zdjęcia:
JPC-PROD / Shutterstock.com


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak wyg?adzi? w?osy

Wersja do druku