Dla nowych inwestorów kwestia planowania wjazdu do domu lub firmy jest kwestią dość problematyczną. Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, by brama wjazdowa była funkcjonalna i niezawodna. Obecnie najczęstszym dylematem jest wybór pomiędzy dwoma popularnymi systemami, jednym jest brama harmonijkowa, drugim zaś znana od dawna brama przesuwna.

Brama harmonijkowa – działanie

Przeglądając oferty polskich producentów bram aluminiowych, np. Qualum.pl, trafimy na bramy wjazdowe harmonijkowe, gdzieniegdzie zwane także bramy łamane. To produkty, które zyskują w Polsce na popularności, chociaż nie zawsze ich działanie jest tak oczywiste, jak w przypadku bram dwuskrzydłowych o tradycyjnej mechanice. Jak działa brama harmonijkowa? Spróbujmy wyjaśnić to obrazowo:

Brama harmonijkowa bez przeciwwagi jest wielokrotnie łamana. Gdy jest zamknięta trudno odróżnić ją od tradycyjnej bramy dwuskrzydłowej. Różnica tkwi w mechanice otwierania i zamykania. Brama harmonijkowa posiada skrzydła wielokrotnie łamane: części skrzydeł składają się na wzór harmonijki, przylegając ściśle do siebie. W ten sposób zaoszczędza się wiele cennego miejsca wewnątrz posesji. Tradycyjna brama potrzebuje wolnej przestrzeni odpowiadającej długości pojedynczego skrzydła. Brama harmonijkowa (Qualum.pl/brama-harmonijkowa/) pozwala zmniejszyć tę przestrzeń co najmniej o połowę.

Brama przesuwna – działanie

Brama przesuwna znana jest w polskiej przestrzeni publicznej od wielu lat – zasada działania tego systemu jest banalna. Aluminiowe bramy przesuwne chowają się na specjalnej prowadnicy, przesuwając wzdłuż ogrodzenia. W ten sposób nie wymagają żadnej wolnej przestrzeni wewnątrz posesji, jedynie odpowiedniej długości ogrodzenie, by wsunąć się za nie podczas otwierania.
 

Brama harmonijkowa czy brama przesuwna?

Brama wjazdowa harmonijkowa sprawdzi się w przypadku trudnych przestrzennie działek, można zastosować ją np. gdy wjazd zlokalizowany jest ze spadkiem terenu. Bramy wjazdowe bez przeciwwagi świetnie sprawdzają się także, gdy wjazd zaplanowano w narożu działki lub linia ogrodzenia jest na tyle krótka, że skrzydło bramy przesuwnej się za nim nie schowa podczas otwierania. Jest to popularna alternatywa dla tradycyjnych bram dwuskrzydłowych w przypadku niewielkich działek lub budownictwa jednorodzinnego o gęstej zabudowie, np. osiedli szeregowców lub bliźniaków.

Aluminiowa brama przesuwna to sprawdzona i bardzo praktyczna alternatywa, tak dla domu jak i dla firmy. Ze względu na to, że nie wymaga praktycznie żadnej powierzchni operacyjnej wewnątrz działki, rozwiązanie to jest bardzo funkcjonalne. Gwarantuje jeszcze większą oszczędność miejsca, ale jej montaż jest nieco bardziej wymagający, a sama konstrukcja cięższa i bardziej skomplikowana niż w przypadku bramy harmonijkowej.

Brama harmonijkowa na małą działkę, podobnie jak brama przesuwna, występuje w nowoczesnym wariancie automatycznym, to powoli standard. Która brama otwiera się szybciej? Na przykładzie systemów oferowanych na Qualum.pl, można zaobserwować, że brama harmonijkowa z nowoczesnym mechanizmem otwiera się już w zaledwie 5 sekund. Próżno szukać lepszego wyniku na polskim rynku...


Fot. Antracytowa brama łamana (harmonijkowa) - Qualum.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku