Zdrowie zaczyna się od bielizny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze majtek na co dzień? To, na jaką bieliznę decydujemy się do codziennego użytku ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, często wyglądu, ale co najważniejsze również zdrowia. Czy zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie każdy jej rodzaj jest odpowiedni dla naszego ciała, a noszenie niektórych majtek może nawet przyczyniać się do powstawania infekcji intymnych? Jak więc odpowiednio dobierać bieliznę dla siebie? Jakie jej rodzaje i kroje najlepiej sprawdzą się w codziennym noszeniu i co najważniejsze nie będą powodowały negatywnych skutków dla naszego ciała?

Znaczenie ma odpowiednie dopasowanie rozmiaru

Dość częstym i bardzo istotnym problemem jest noszenie zbyt małej bielizny. Powszechnie pojawia się on w przypadku bielizny modelującej. Jednak taki nadmierny ucisk ciała nie jest dla niego dobry. Jeśli będzie ona zbyt mała to może dochodzić do nieprawidłowości w krążeniu krwi oraz ucisku na narządy wewnętrzne. W takich przypadkach konsekwencjami jest mrowienie i kończynach, a często nawet omdlenia. Jeśli więc rozpatrujemy rozmiar, to zdrowa będzie dla nas bielizna, która przylega do naszego ciała, jednak go nie uciska. Zbyt mały rozmiar może utrudniać skórze oddychanie, a także prowadzić do pojawiania się bolesnych otarć na pachwinach i w miejscach intymnych, co w sposób szczególny dotyczy osób, których skora nie jest jędrna.

Sprawdzaj z jakiego materiału wykonana jest bielizna

Często majtki damskie i męskie kupujemy z uwagi na wygląd, który zwyczajnie przypadnie nam go gustu. Czy jednak zdarzyło Ci się spojrzeć na metkę i upewnić się, z czego dana para została wykonana? Wyróżniamy materiały syntetyczne i naturalne. Te pierwsze są zdecydowanie mniej korzystne dla naszego zdrowia, głównie dlatego, że nie przepuszczają powietrza. Niewskazane jest więc wybieranie bielizny z takich materiałów jak: poliester, poliamid, czy elastan. Zdecydowanie materiały syntetyczne, tworzone przez człowieka nie sprawdzają się najlepiej w postaci bielizny. Do wyjątków można zaliczyć jednak sytuację, gdy w okolicy krocza zastosowano osobną wkładkę np. z bawełny.

Dużo lepszym rozwiązaniem, zarówno jeśli chodzi o bokserki męskie, jak i damskie figi będzie natomiast wybór materiałów naturalnych. Tu, jednak pojawia się również jedno zastrzeżenie. Należy bowiem uważać z jedwabiem, gdyż nie przepuszcza on powietrza, więc taka bielizna może być noszona raczej sporadycznie. Zdecydowanie najlepszym dla naszego zdrowia wyborem będą majtki wykonane z bawełny lub bambusa.

Codzienne noszenie bielizny, która nie przepuszcza powietrza, może skutkować pojawianiem się ciężkich i uporczywych w leczeniu infekcji intymnych. Z pewnością każdy z nas woli ich unikać, więc stawiajmy na najzdrowszą bieliznę.

Jakie kroje bielizny wybierać?

Jak już wspomnieliśmy najzdrowsza będzie bielizna, która przylega do ciała. W przypadku mężczyzn mogą to więc być zarówno slipy, jak i bokserki – nie ma pomiędzy nimi różnicy w kwestiach zdrowotnych. Oczywiście o ile nie mówimy o luźnych bokserkach-spodenkach – takie mogą prowadzić do pojawiania się otarć na skórze, ponadto w niektórych przypadkach będą się odznaczać pod odzieżą.

Z kolei w przypadku bielizny damskiej zaleca się całkowitą rezygnację ze stringów. Powodów jest kilka. Przede wszystkim ich pasem przesuwa się po skórze, co może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii. Dodatkowo majtki są formą ochrony dla naszych miejsc intymnych, przy stringach nie będą one znacząco, ani odpowiednio osłonięte, a więc i ich ochrona nie będzie na najwyższym poziomie. Zwiększy to zagrożenie otarciami, ale i różnego rodzaju infekcjami. Tutaj może pojawić się pytanie – to jakie majtki założyć pod białe spodnie czy do opiętej sukienki? Zdecydowanie najlepszym wyborem będą majtki bezszwowe – figi – nie będą one odznaczać się pod ubraniem, nasza skóra i miejsca intymne będą odpowiednio chronione i będzie nam wygodnie.

Pamiętaj, aby odpowiednio dbać o swoją bieliznę

Uwagę w przypadku wpływu bielizny na zdrowie, zwraca jeszcze jeden ważny punkt. Chodzi o noszenie czystej bielizny. Niestety w czasie upałów, gdy intensywniej się pocimy powinniśmy zmieniać majtki w połowie dnia. Przepocona bielizna idealnie kumuluje bakterie, co w prostej linii prowadzi do rozwoju uporczywych infekcji intymnych. Warto mieć gdzieś na dnie torebki zapasową parę majtek w woreczku i zmienić je w ciągu dnia. Również czyste majtki powinniśmy zakładać na noc. W związku z tym w zależności od temperatury, powinniśmy zużywać 2-3 pary majtek dziennie dla własnego zdrowia. Nie bez znaczenie jest również to w czym nasze majtki pierzemy. Warto poświęcić nieco czasu na wybranie łagodnego proszku lub płynu, ale jednocześnie na tyle silnego, aby pora


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku