Do specjalistów zajmujących się fizjoterapią uroginekologiczną zgłasza się coraz więcej pacjentek niezależnie od wieku. Są to przede wszystkim kobiety planujące ciążę lub będące po porodzie (zarówno siłami natury, jak i po operacji cesarskiego cięcia), ale nie tylko! Terapeuta uroginekologiczny pomaga także w przypadku problemów urologicznych, proktologicznych lub związanych ze sferą seksualną. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się do tego specjalisty i na czym polega terapia.
 

Kim jest terapeuta uroginekologiczny?

Terapeuta uroginekologiczny to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i terapią dolegliwości układu moczowo-płciowego. Jego zadaniem jest jednak nie tylko rozwiązanie problemu, z którym przyszła pacjentka, ale także przekazanie jej wiedzy, która pozwala zbudować świadomość własnego ciała i zapobiec występowaniu dolegliwości w przyszłości. Podstawową metodą pracy z pacjentką jest terapia manualna (w obrębie kręgosłupa, miednicy, a także per vagina i per rectum, czyli odpowiednio przez pochwę i odbyt). Jednak terapeuci uroginekologiczni wykorzystują także inne metody takie jak praca z oddechem, fizykoterapia i kinesiotaping.

Z jakimi dolegliwościami warto zgłosić się do terapeuty uroginekologicznego?

• Urologicznymi
Fizjoterapia uroginekologiczna jest jednym z elementów wspomagających w terapii takich dolegliwości jak nietrzymanie moczu, częstomocz oraz częste zapalenia dróg moczowych.
• Ginekologicznymi
Do terapeuty uroginekologicznego warto wybrać się w ciąży. Dlaczego? Specjalista jest w stanie dużo lepiej przygotować ciało kobiety do momentu rozwiązania, m.in. pomagając wzmocnić mięśnie dna miednicy. Natomiast po porodzie (siłami natury lub po cesarskim cięciu) terapeuta uroginekologiczny jest w stanie zdiagnozować rozejście się mięśnia prostego brzucha czy obniżenie narządów rodnych i za pomocą specjalnie dobranych metod terapeutycznych przywrócić pacjentce dotychczasowy komfort życia.
• Proktologicznymi
Terapeuta uroginekologiczny zajmuje się także problemami z nietrzymaniem stolca, gazów czy osłabieniem zwieracza odbytu.
• Seksuologiczne
Do tego specjalisty warto wybrać się także w przypadku odczuwania dolegliwości narządów płciowych np. podczas stosunku. Terapeuta uroginekologiczny jest w stanie pomóc w poprawie jakości życia seksualnego zaburzonego m.in. przez nadmierne rozluźnienie pochwy.

Czy do terapeuty uroginekologicznego trzeba mieć skierowanie?

Aby dostać się na wizytę do terapeuty uroginekologicznego na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza, który zdiagnozował problem. Specjalistów zajmujących się fizjoterapią uroginekologiczną i wzmacnianiem mięśni dna miednicy wciąż nie ma zbyt wielu, dlatego, decydując się na wizytę na Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba się liczyć z nieco bardziej odległymi terminami. Alternatywą jest leczenie w prywatnych placówkach i centrach medycznych (np. terapeuta uroginekologiczny w MedicaPark w Kartuzach), gdzie można dostać się bez skierowania.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku