Jednym z najbardziej rozpoznawalnych trendów w aranżacji wnętrz jest styl rustykalny. To pewnego rodzaju przeciwwaga do minimalizmu czy też chłodnej mody na skandynawskie meble i dodatki. W stylu wiejskim można nawet mieszkać w centrum wielkiego miasta. Bardzo często po te przyjazne i ciepłe wykończenie sięgają także restauratorzy, właściciele apartamentów i gospodarstw agroturystycznych. Przede wszystkim zachwyca prostota naturalne materiały takie jak drewniane meble czy wiklinowe kosze oraz oczywiście niezwykłe wzornictwo, które jest inspirowane bogatą ludową tradycją. Nic więc dziwnego, że w rustykalnych aranżacjach wnętrz pojawiają się zarówno rzeczy znalezione na pchlich targach, jak i rękodzieło czy propozycje znanych marek.


 

Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

Wnętrza, w których króluje styl rustykalny, są przede wszystkim kobiece, przytulne i bardzo oryginalne. Przede wszystkim dąży się do harmonii z naturą na każdym poziomie dekorowania wnętrz. I dlatego tak urządza się kuchnie, jadalnie oraz salony. W rustykalnej sypialni przyda się natomiast duże łóżko, piękne pościele i poduszki, a także zasłony, które wprowadzają rewelacyjny klimat, w którym po prostu chce się odpoczywać. Najczęściej wnętrza rustykalne to ciepła paleta barw oraz naturalne surowe materiały. Rewelacyjnie sprawdzają się delikatne zielenie, subtelne błękity i róże. Fantastycznie będą komponować się z drewnianymi meblami, a same wzory takie jak kolorowe paski czy krata lub wyszywane ręcznie obrusy i serwety dodatkowo będą eksponować efekt. Oczywiście w mieszkaniach czy domach urządzonych w rustykalnym stylu nie może brakować roślin.

Oryginalny klimat w rustykalnych aranżacjach wnętrz 

Styl rustykalny rządzi się swoimi prawami. Najczęściej będziemy we wnętrzach mieć bielone ściany niemalże w stanie surowym. Poza tym przytulny klimat tworzyć będą meble z drewna dębowego z widocznymi słojami, a elementy dekoracyjne podkreślą wiejski klimat. To brzmi niemalże jak bajka, jak wspomnienie wakacji u babci czy też wczasów za miastem. W rustykalnym domu na każdym kroku jest przyjemnie i przytulnie, a sama atmosfera ma sprzyjać relaksowi, zachęcać mieszkańców i gości do odpoczynku. Oczywiście elementy można wprowadzić w każdym miejscu, choć trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.
Projekty wnętrz urządzonych w rustykalnym stylu przede wszystkim eskponują meble z drewna. Najlepiej, gdy jest ono lite, z wyeksponowaną strukturą. Czasem oczywiście też pojawiają się na nich kolorowe elementy. Drewno króluje także w rustykalnej sypialni oraz obowiązkowo w kuchni. Tu powinno znaleźć się bardzo dużo szafek i półek. Warto również postawić na kredens, który jest bardzo charakterystycznym elementem. Poza tym zdecyduj się na biały ceramiczny zlew, stylizowaną baterię, a także takie elementy jak czajnik i różnego rodzaju pojemniki na cukier, kawę, mąkę, których się nie chowa, lecz eksponuje na blacie lub na półkach, bo to właśnie jest rustykalny styl.
 

Moda na drewniane meble

W rustykalnym salonie również nie może zabraknąć naturalnych materiałów, które stwarzają przytulną atmosferę. A tej trudno nie ulec. Przede wszystkim nie wolno pomijać naturalnego obicia na meblach wypoczynkowych. Świetnie wyglądają także dodatki w klimacie shabby chic. Sofy i fotele muszą być miękkie. To często pojawiają się materiały o wzorze kwiatowym lub w paski lub też utrzymane w naturalnych kolorach – delikatnych i pastelowych. Rewelacyjnym detalem będzie także żeliwny piec kaflowy, choć pewnie zdecydowanie łatwiej w naszych warunkach zdecydować się na kominek, który będzie wprowadzać niezwykły klimat. Poza tym postaw na naturalne drewno – prostą drewnianą szafę, tradycyjną toaletkę oraz stół – nie powinny być ciężkie wizualnie i nie mogą dominować nad pomieszczeniem. W wiejskim domu ma być przytulnie i czysto.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

fotel ogrodowy

Wersja do druku