Szczery uśmiech może być naszą najlepszą wizytówką. Dzięki niemu łatwiej nawiązać kontakt i przełamywać pierwsze lody. Ale co jeśli wstydzimy się naszych zębów i przy każdej okazji zakrywamy usta dłonią? Wtedy zamiast powodu do dumy, uśmiech staje się naszym wstydliwym problemem. Ale w prosty sposób możemy to zmienić!

Korygowanie zębów i wad zgryzu zwykle kojarzy nam się z wieloletnim noszeniem mało estetycznych i uciążliwych aparatów ortodontycznych. Jednak to już przeszłość. Teraz, aby zadbać o nasz uśmiech możemy wybrać znacznie mniej inwazyjną metodę w postaci tymczasowych nakładek na zęby. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat tego nowoczesnego sposobu leczenia.  

Nakładki ortodontyczne - co warto o nich wiedzieć?

Nakładki prostujące zęby to alternatywa dla doskonale znanych już stałych aparatów ortodontycznych. Metoda ta cieszy się coraz większym powodzeniem wśród pacjentów, którzy chcą jak najszybciej zatroszczyć się o piękny i zdrowy uśmiech. Co odróżnia nakładki korygujące od aparatów? 

 • Przede wszystkim są one bardziej estetyczne i niemal niewidoczne (są wykonane z przezroczystego termoplastycznego tworzywa). 
 • Miękki materiał dopasowuje się do zgryzu i jest bezpieczny dla użytkownika – nie podrażnia ust i dziąseł. 
 • Aparat nakładkowy składa się z jednego elementu, dzięki czemu nie ma możliwości odkształcenia czy odklejenia poszczególnych części. 
 • Nie ma potrzeby ich systematycznej regulacji w gabinetach lekarskich. 
 • Nakładki to bardzo wygodna opcja – w każdej chwili można je zdjąć, a następnie ponownie założyć, dzięki czemu łatwiej dbać np. o higienę jamy ustnej. 

Leczenie zgryzu nakładkami na zęby

Nakładki ortodontyczne są wykorzystywane do leczenia niektórych wad zgryzu oraz do prostowania zębów. Zastanawiasz się, jak wygląda cały proces? Oto najważniejsze kroki. 

 • Na początek należy wypełnić formularz i odesłać go, aby specjalista mógł ocenić czy nasz problem nadaje się do tego typu kuracji. 
 • Jeśli zostaniemy do niego zakwalifikowani – będziemy musieli zrobić skan 3D jamy ustnej (będzie to podstawa do wykonania personalizowanego aparatu nakładkowego). 
 • Następnie otrzymamy mailem wizualizację efektów i dokładną wycenę leczenia. Po ich akceptacji – zamówienie zostanie przyjęte do realizacji.
 • Teraz zostaje nam tylko czekać na zamówiony zestaw i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi czyszczenia czy kolejności używania poszczególnych nakładek. 
 • Nakładki ortodontyczne należy zmieniać co dwa tygodnie. A raz w tygodniu warto zrobić zdjęcia zębów, żeby udokumentować cały proces. 
 • Ostatnim etapem, dla utrwalenia ostatecznego efektu, niezbędne jest noszenie nakładek retencyjnych. 

Leczenie ortodontyczne wcale nie musi być problematyczne i kojarzyć się z częstymi wizytami w gabinetach specjalistów. Teraz możemy to wszystko zrobić praktycznie bez wychodzenia z domu. Nie odkładajmy marzeń o pięknym uśmiechu na przyszłość, zadbajmy o niego już dziś! 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku