Mokry kaszel należy traktować jako sprzymierzeńca w walce z chorobą, ale mimo wszystko nie powinno się go bagatelizować. Czasem przyczyny jego wystąpienia mogą okazać się na tyle poważne, że konieczne stanie się wdrożenie specjalistycznego leczenia. Na większość infekcji dróg oddechowych, którym towarzyszy mokry kaszel, wystarczyć powinien dostępny bez recepty syrop o wykrztuśnym działaniu. Dowiedz się, jak odróżnić kaszel mokry od suchego i jak go skutecznie wyleczyć.

Kaszel mokry – jak rozpoznać? Objawy towarzyszące

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Powszechnie stosowany podział obejmuje dwa rodzaje: kaszel mokry i kaszel suchy.

Kaszel mokry określany jest mianem produktywnego ze względu na fakt, że przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny. Odkasływanie w tym przypadku sprawia choremu sporą trudność i wymaga dużego wysiłku. Najbardziej uciążliwy bywa poranny mokry kaszel, choć ten występujący nocną porą również potrafi mocno dawać się we znaki.

W przypadku suchego kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania żadnej wydzieliny. Już sam dźwięk towarzyszący odkasływaniu jest inny – przy kaszlu mokrym jest bulgoczący, a podczas kaszlu suchego przypomina lekkie poszczekiwanie.

Co może oznaczać mokry kaszel?

Na przyczynę mokrego kaszlu wskazuje wygląd plwociny. Gdy ma ona ropny charakter i ma barwę żółtawą lub zielonkawą, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją bakteryjną dróg oddechowych, np. zapaleniem zatok, zapaleniem płuc lub ropnym zapaleniem oskrzeli. Białawe zabarwienie flegmy najczęściej wskazuje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Przezroczysta wydzielina jest za to typowa dla infekcji wirusowych. Niepokojącym objawem jest obecność krwi we flegmie. Krwioplucie jest charakterystyczne dla takich chorób jak gruźlica, zapalenie oskrzeli czy bakteryjne zapalenie płuc.

Przewlekły mokry kaszel u dorosłych – metody leczenia

Zastanawiasz się, co na mokry kaszel najlepiej się sprawdzi? Na ostre i przewlekłe choroby płuc lub oskrzeli przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania gęstej i lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych stosować można Deflegmin. Jest to lek mukolityczny, który zawiera substancję czynną chlorowodorek ambroksolu, która zwiększa ilość wydzieliny i ją rozrzedza, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Możesz wybrać Deflegmin syrop na kaszel mokry dla dorosłych lub postawić na ten sam lek, ale w kapsułkach. Dostępne są także kropelki.

Na początkowym etapie choroby nie każdy od razu decyduje się na wizytę u lekarza. Trzeba mieć jednak świadomość, że syrop na kaszel mokry Deflegmin można przyjmować przez ok. 4-5 dni, a jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa lub objawy jeszcze się nasilą, nie obejdzie się bez konsultacji ze specjalistą.

Przed zastosowaniem leku Deflegmin zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj, że każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Domowe sposoby na kaszel mokry

Aby ułatwić odkrztuszanie i przyspieszyć powrót do zdrowia, warto dodatkowo zastosować takie metody jak:

  • inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych – rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i rozszerzają drogi oddechowe;
  • nawilżanie powietrza w domu – wykorzystać do tego można np. profesjonalny nawilżacz powietrza lub specjalny pojemnik do powieszenia na kaloryferze;
  • oklepywanie pleców – zabieg ten ułatwia odklejanie się wydzieliny i jej wykrztuszanie;
  • nacieranie klatki piersiowej i pleców maścią rozgrzewającą – zamiast maści wykorzystać do tego można olejki eteryczne;
  • picie dużych ilości płynów – woda i inne napoje pozwolą upłynnić wydzielinę i ułatwią proces pozbywania się jej z organizmu.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

nawil?acz powietrza

Wersja do druku