Choć wyjazd wakacyjny zawsze wzbudza w nas ekscytację, tak już samo pakowanie się nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Planowanie, a następnie sporządzanie listy przedmiotów, które musimy ze sobą zabrać, potrafi być szalenie stresujące. Co więcej, zawsze wisi nad nami widmo obawy, że zapomnieliśmy o czymś, co na miejscu okaże się bardzo ważne. Zastanówmy się zatem wspólnie, jak spakować walizkę, by uniknąć niemiłych zaskoczeń.

Pakuj się z głową – jakże łatwo to powiedzieć. W praktyce jednak okazuje się, że albo czegoś nie przewidzieliśmy i wzięliśmy za mało, albo przeszacowaliśmy nieco nasze potrzeby i skazani jesteśmy na mękę z nadmiernie obciążonym bagażem. Jak zatem znaleźć złoty środek? Czy istnieje rozwiązanie idealne, dzięki któremu wyjedziemy na upragnione wakacje spokojni i nieobciążeni (zarówno w dosłownym, jak i metaforycznym znaczeniu tego słowa)?                  

Gdzie i na jak długo?

Podczas przygotowań do pakowania walizki na wakacje najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać, to długość i cel podróży. W tym ostatnim mieści się kilka zmiennych, które mają fundamentalny wpływ na to, co ze sobą zabierzemy. Powinniśmy zatem zastanowić się, czy tam, gdzie się wybieramy panuje stała czy raczej zmienna pogoda. Jeżeli są to góry lub morze, należy pomyśleć, czy nie przydadzą nam się niestandardowe ubrania lub sprzęt, np. obuwie do chodzenia po kamienistym dnie morza lub buty do górskich spacerów. 

Pierwszym krokiem będzie podjęcie decyzji, czy pakujemy całą walizkę, czy też wystarczy nam mniejszy bagaż podręczny. Jeżeli w grę wchodzi podróż samolotem, zastanów się, jakie elementy będą ci potrzebne podczas samego lotu i spakuj je do niewielkiego plecaka, który będziesz mógł umieścić w schowku nad głową lub nawet pod nogami. 

Jeśli nasza podróż wymaga mniejszego bagażu, wybierzmy ubrania w neutralnych kolorach. Nie chodzi o to, że kolory są złe – nic podobnego! Rzecz w tym, że odzież w stonowanych lub jednolitych barwach jest uniwersalna, a więc założymy ją zarówno z myślą o długim spacerze, jak i wieczornym wyjściu na pizzę.

Zainwestujmy również w ubrania spełniające podwójne zadanie, szybkoschnącą odzież sportową, bluzy z polarem (jeśli w grę wchodzą długie noce pod gołym niebem), koszule odporne na zagniecenia, szybkoschnącą odzież i bieliznę sportową, casualowe trampki i peleryny, które uchronią nas przed przemoczeniem podczas ewentualnej ulewy.

W przypadku krótszej wycieczki (od trzech do pięciu dni) doskonale poradzimy sobie z trzema/pięcioma parami skarpetek, jedną piżamą, jednym lub dwoma bardziej eleganckimi wyjściowymi outfitami, jednym strojem sportowym, jednym odzieniem bardziej casualowym i maksymalnie dwiema parami butów (jedną na długie spacery, drugą na wieczorne wyjścia). Dłuższa wycieczka (od siedmiu dni wzwyż) to adekwatna liczba skarpetek i bielizny, dwie piżamy, trzy bardziej eleganckie wdzianka, minimum cztery stroje codzienne, dwie pary butów oraz ewentualnie dwa stroje sportowe. To takie minimum, które większości z nas powinno w zupełności wystarczyć.

Nie zapominajmy o bezpieczeństwie gadżetów, których utrata może nam zepsuć cały wyjazd. Nerka lub mały plecak na pieniądze, klucze, telefon i inną „drobnicę” to zakup nieodzowny, dzięki któremu zyskasz pewność, że wszystko masz przy sobie.

Płyniemy w rejs!

Specyficzną formą spędzania wakacji, która wymaga szczególnego wyposażenia, jest podróż statkiem lub jachtem, czyli popularne „żagle”. Jeżeli wykupiłeś pobyt na wycieczkowcu, zabierz ze sobą kilka niestandardowych przedmiotów, takich jak środki na chorobę morską, strój galowy, eleganckie buty i kostium kąpielowy. Nie zapomnij o butach do przemieszczania się po morskim dnie, kremie ​​do opalania, a może nawet sprzęcie do nurkowania.

Karaiby czy Himalaje?

Bacznie obserwuj prognozy pogody. Choć nie zawsze jest to potrzebne - zwłaszcza, jeśli kierujesz się w rejony świata o "ustalonej" aurze. Jeżeli twoim celem są ciepłe kraje, to niemal na pewno możesz odpuścić sobie pakowanie grubych swetrów czy nawet kurtek. Jeżeli jednak w grę wchodzi szusowanie na nartach, w Twojej walizce musi się znaleźć ciepła kurtka narciarska, komin, specjalistyczne rękawice, gogle, śniegowce itd.  

Kosmetyki i leki

Podobnie jak w przypadku pieniędzy, kart płatniczych, telefonu czy innych drobnych, choć szalenie istotnych gadżetów, również zapomnienie o ważnym leku czy przyborach toaletowych może zepsuć nam cały wyjazd. Medykamenty czy soczewki kontaktowe to rzeczy, które nie wszędzie będziesz mógł kupić – zapisz je zatem na szczycie swojej listy. Włóż je od razu do nerki lub małej torby podręcznej (nigdy do dużej walizki!). Ze szczoteczką do zębów lub maszynką do golenia problem jest mniejszy – jeżeli ich zapomnisz, w każdym cywilizowanym zakątku świata powinieneś móc je kupić.

Zaleca się również podróżowanie z małym podróżnym zestawem pierwszej pomocy. Powinny się w nim znaleźć takie elementy jak m.in.: środki przeciwbólowe, plastry, bandaże, pęseta, środek do dezynfekcji rąk, maseczka, filtr przeciwsłoneczny i środek odstraszający owady.

Smartfony, aparaty, tablety…

Podróżowanie bez urządzeń elektronicznych wydaje nam się dziś niemożliwe. Planując wakacje, zastanów się, co będzie ci tak naprawdę niezbędne. Jeżeli zamierzasz poświęcić odrobinę czasu na pracę lub realizację zaległych projektów, na pewno potrzebny ci będzie laptop tudzież tablet. Zainwestuj zatem w dobrej klasy, bezpieczny pokrowiec na tego typu sprzęt lub wysokiej jakości plecak ze specjalną kieszenią. Amatorzy fotografii zabiorą pewnie wytrzymałą torbę na aparat, zapasowe baterie i karty pamięci, a także środek do czyszczenia obiektywów. Każdy użytkownik smartfona powinien pamiętać o zapasowej ładowarce i wodoszczelnej obudowie.

Paszporty i wizy

Może być tak, że celem twojej podróży stanie się kraj, do którego wjedziesz tylko za okazaniem paszportu lub wizy. Upewnij się zatem, że Twoje dokumenty są aktualne. Jeśli nie, daj sobie wystarczającą ilość czasu na złożenie odpowiednich wniosków. Dowiedz się też, jakie dane państwo ma warunki wstępu w dobie COVID-19.

Słów kilka o bagażu podręcznym

Kiedy lecisz samolotem, twój główny bagaż podróżuje bezpiecznie w ładowni. Przy sobie masz jedynie niewielki plecak lub nerkę. Upewnij się zatem, że masz swobodny dostęp do dowodu osobistego, portfela, kluczy, lekarstw, kosztowności, aparatu fotograficznego, smartfonu, laptopa lub tabletu, długopisów, małego notesu, gotówki, kart płatniczych, okularów itd.

Dłuższą podróż samolotem uprzyjemni ci koc, poduszka, a nawet koszulka na zmianę.

Sprawdź ofertę dostępną na pepco.pl i znajdź wszystko, co niezbędne na wyjazd!

Podróże w dobie COVID-19

Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła sposób, w jaki podróżujemy. Większość państw wprowadziła restrykcyjne zasady dotyczące przekraczania ich granic oraz korzystania z miejscowej infrastruktury. Bądź zatem gotowy na wszelkie okoliczności. Zmienił się również zestaw przedmiotów, które traktowane są priorytetowo. Upewnij się zatem, że w twojej torbie podręcznej znajduje się zestaw przynajmniej dwóch maseczek ochronnych, żel antybakteryjny, chusteczki dezynfekujące i dokument potwierdzający szczepienie.

Niektóre państwa wymagają dodatkowo negatywnego wyniku testu na COVID-19. Na stronach porządnych biur podróży powinieneś znaleźć szczegółowe informacje dotyczące warunku wjazdów do większości krajów.

Walizka podróżna – jaką wybrać?

Jak wspominaliśmy wcześniej, rodzaj i gabaryty walizki uzależnione są od długości wakacyjnego pobytu oraz twoich planów. W sklepach dostępnych jest szereg modeli oferujących wiele specjalistycznych udogodnień. Wybierając się w dłuższą podróż, zainwestuj w walizkę turystyczną wyposażoną w szereg użytecznych kieszonek, w których ukryjesz takie rzeczy jak kosmetyki, ładowarki, prasę lub książki. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w walizkę na kółkach. Noszenie ciężkiego bagażu w upale może się okazać naprawdę frustrującym przeżyciem. Upewnij się, że walizka, którą kupujesz, jest na tyle solidna, że nie ulegnie zniszczeniu podczas przerzucania bagaży do samolotowej ładowni.

Więcej przedmiotów, które mogą się okazać niezbędne w czasie letnich wakacji (torby, walizki, ręczniki, butelki itp.) znajdziesz na stronie PEPCO.


Najczęściej zadawane pytania


Jak zadbać o to, aby nie zapomnieć o niezbędnych rzeczach?

Listę potrzebnych rzeczy przygotuj przynajmniej tydzień przed planowanym wyjazdem i co ważne, zawsze miej ją pod ręką. Jeśli coś Ci się przypomni, to od razu zapisuj. Pakując się wykreślaj rzeczy z listy dopiero po umieszczeniu ich w walizce. Na koniec jeszcze raz przeczytaj swoją listę i upewnij się, że wszystko jest.

Jak układać ubrania w walizce?

Podstawową zasadą, jeśli zależy nam na tym, aby do naszej walizki zmieściło się jak najwięcej rzeczy i aby się koszmarnie nie pogniotły - rolujemy! Ubrań do walizki nie składamy, tylko właśnie rolujemy. Ta metoda doskonale sprawdza się w podróży, tym bardziej, że w wielu hotelach nie mamy dostępu do żelazka.

Gdzie włożyć najważniejsze rzeczy?

W trakcie pakowania warto się zastanowić, co będzie nam niezbędne na samym początku naszej podróży, aby od razu po dotarciu na miejsce nie musieć przeszukiwać całej walizki, najlepiej umieścić takie przedmioty na wierzchu. Doskonały przykładem jest sytuacja w której spędzamy wiele godzin w samolocie lub autokarze i po dotarciu do hotelu chcemy wziąć szybki prysznic i położyć się spać. Wówczas takie rzeczy jak ubrania do spania, czy najważniejsze kosmetyki warto mieć pod ręką i dostępne od razu po otwarciu walizki. Dzięki temu nie zrobimy w niej bałaganu już na samym początku wypoczynku.

Jak nie zniszczyć rzeczy wkładanych do walizki?

Jedną z najważniejszych zasad jest układanie rzeczy w taki sposób, aby te najcięższe znajdowały się zawsze na dnie. Wówczas nie przygniatają tych delikatniejszych. Jednak jest tu pewien wyjątek. Jeśli nasze kosmetyki są dość ciężkie, to nie zawsze można położyć je na dnie, gdyż napór innych przedmiotów może doprowadzić do otwarcia lub uszkodzenia opakowań, co z kolei doprowadzić może do zniszczenia innych rzeczy. Kosmetyki zawsze umieszczajmy w kosmetyczce, w taki sposób, aby nie niszczyły innych rzeczy.

Jak pakować cenne rzeczy?

Jeśli zabierasz ze sobą jakąkolwiek biżuterię, pieniądze, dokumenty czy sprzęt w postaci chociażby aparatu czy kamery, to takie przedmioty najlepiej umieścić w bagażu podręcznym i mieć je cały czas przy sobie. Wkładanie ich do walizki nie zawsze będzie bezpieczne - co szczególnie dotyczy sprzętu, który może zostać uszkodzony przez np. przerzucanie. Jeśli cokolwiek decydujemy się wkładać do głównej walizki, to zawsze schowajmy to między inne rzeczy.


Podobne artykuły:

Plecaki skórzane
trening

Wersja do druku