Alergie to temat, który coraz częściej pojawia się w codziennych rozmowach Polaków. Nic w tym dziwnego, wszak co 20 lat liczba alergików w społeczeństwie podwaja się. Statystyki są nieubłagane – w każdej rodzinie przytrafi się jakaś alergia. Poznaj najpopularniejsze alergie wśród Polaków i sposoby ich leczenia.


 


Alergie pokarmowe – objawy

Alergie pokarmowe mogą dotyczyć różnych grup produktów. Najczęściej wiążą się ze spożywaniem ryb (głównie dorsza, tuńczyka i śledzi), owoców morza, wołowiny, białek zbóż, białek jaj, ale też niektórych owoców (truskawek, brzoskwiń czy mango).

Osoba, która spożyła orzechy arachidowe, produkty zbożowe czy owoce morza, a jest na nie uczulona, może mieć wstrząs anafilaktyczny. Do reakcji dochodzi natychmiast. Nawet niewielka ilość alergenu może wywołać niewspółmiernie silną odpowiedź organizmu. Bywają nawet przypadki, gdy spożycie produktów, które są alergenami, może zakończyć się zgonem. Jeśli chodzi o pokarmowe alergie, objawy dotyczą układu pokarmowego i przejawiają się bólami brzucha, biegunką, wymiotami i wzdęciami. Jeśli chodzi o stan skóry, to znacznie się on pogarsza i pojawia się zarówno świąd, jak i wysypka. Daje o sobie znać również układ oddechowy – u pacjentów obserwuje się suchy kaszel, wydzielinę z nosa i częstsze kichanie. Jeśli chodzi o diagnostykę alergii pokarmowych, testy stanowią jeden ze skuteczniejszych sposobów. Wykonasz je w jednym z oddziałów poradni specjalistycznej Salve: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-alergologiczna.

Alergie na pyłki – alergiczny nieżyt nosa

Na alergiczny nieżyt nosa cierpi około 25% Polaków. Jednym ze sposobów ulżenia sobie w dokuczliwych dolegliwościach jest przyjmowanie ziół, które ograniczają reakcję histaminową organizmu. Do zalecanych kuracji należy picie naparu z czarnuszki siewnej, która przynosi dobre rezultaty w przypadku pacjentów borykających się z bólami głowy i uczuciem zatkanego nosa. Wśród innych naparów, które wspierają alergików, znajduje się zielona herbata, która ma pozytywny wpływ na mikrobiom jelit. Korzystne działanie ma również krwawnik, dziurawiec czy lukrecja gładka.

Alergie wziewne

Wśród najpopularniejszych jej objawów znajduje się swędzenie nosa, duszności, wodnisty katar oraz pieczenie spojówek i uczucie suchości. Olcha, leszczyna i brzoza to jedne z najpopularniejszych alergenów. Na alergii na pyłki roślin się nie kończy. Mamy również do czynienia z alergiami na roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt. Alergie na kota czy psa ma z każdym rokiem coraz więcej osób. Reakcje alergiczne organizmu można też zaobserwować na pierze czy wełnę.

Alergie skórne – pokrzywka

Coraz powszechniejszym zjawiskiem w społeczeństwie są alergie skórne – u dzieci i nie tylko. Na pierwszym miejscem pod względem częstości występowania jest pokrzywka. Jej objawy to różowe bąble oraz obrzęki w miejscach ucisku. Ich cechą charakterystyczną jest blednienie pod naciskiem palca, a także migracja po ciele. Obserwuje się je do około sześciu tygodni. Po tym czasie, gdy objawy nie ustąpią, mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą. W stanach nasilenia pacjenci uskarżają się na problemy ze strony układu pokarmowego, bóle stawów, gorączkę i rozdrażnienie.

Obrzęk naczynioruchowy – jedna z form alergii skórnych

Inną formą alergii skórnych jest obrzęk naczynioruchowy, zwany też obrzękiem Quinckego. Jego przyczyna tkwi w alergii na czynniki środowiskowe, ale też może stanowić odpowiedź organizmu na przyjmowanie leków czy obecność choroby autoimmunologicznej. Obrzmienie tkanki podskórnej może być wynikiem uczulenia na substancje chemiczne oraz barwniki, nierzadko dodawane do produktów spożywczych. U podstaw problemu może również stać uczulenie na jad osy i pszczoły. W przypadku odmiany idiopatycznej tej choroby przyczyna może leżeć w niedoborach żelaza, kwasu foliowego, a także w nadmiernym stresie. Obrzęk stanowi reakcję uczuleniową i najczęściej pojawia się w obrębie twarzy – często w okolicy ust. Niebezpieczny jest ten, który dotyczy krtani lub głośni, gdyż może doprowadzić do odcięcia dopływu tlenu do organizmu. Obrzęk naczynioruchowy utrzymuje się maksymalnie do trzech dni i po tym czasie samoistnie przechodzi. W przypadku nawrotów obrzmienie obejmuje zazwyczaj to samo miejsce na twarzy. Obrzęk naczynioruchowy może obejmować też narządy płciowe. Leczenie polega na podaniu pacjentowi leków przeciwhistaminowych. W przypadku niedoboru inhibitora C1 podaje się go pacjentowi.


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku