Pierwsze objawy pogorszenia jakości wzroku najczęściej nie wzbudzają emocji. Ot, starość, nie radość, stwierdzamy z uśmiechem. Dopiero wizyta w gabinecie okulistycznym i diagnoza stwierdzająca zaćmę przyprawia nas o drżenie serca. Dalej pojawiają się obawy, a nawet swoiste czarnowidztwo, wyobrażamy sobie wszystko, co najgorsze. Lęki te wynikają jednak z niewiedzy, a sam zabieg usunięcia zaćmy w wielu przypadkach jest mniej dolegliwy, aniżeli wizyta u stomatologa. Nie wierzycie? No, to zapraszam do lektury.

Zaćma, zmętnienie soczewek

Pojawia się najczęściej z wiekiem. Dane badawcze wskazują, iż w grupie ryzyka znajdują się głównie osoby 55+. Świat wydaje się zamazany i niewyraźny. Kolory stają się wyblakłe, a silne nasłonecznienie nadmiernie oślepia, powodując nawet ból. W przypadku kierowców jest to nadwrażliwość na oświetlenie generowane przez mijane pojazdy. Okulary stają się za słabe, a z oczu coraz częściej lecą łzy bez powodu.

Powyższe objawy spowodowane są zmętnieniem soczewki oka. Jej naturalnym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej emisji światła, skupiając go na siatkówce. Światło jest niezbędne w procesie widzenia. Zmętnienie, a nawet zmiana barwy na żółtą lub brązową powoduje, że oko nie jest w stanie prawidłowo reagować na wszystkie bodźce.

Osoby dotknięte zaćmą często mają poczucie utraty samodzielności, a to z kolei prowadzi do stopniowego wycofywania się z aktywnego życia na rzecz zamykania się w czterech ścianach. Niepotrzebnie!

Zaćma, leczenie

Od momentu, kiedy decydujemy się na wizytę w gabinecie okulisty, może być już tylko lepiej. Nic nie wskazuje na to, by miały wystąpić jakieś komplikacje, wręcz przeciwnie. Zdecydowana większość przypadków kończy się pełnym powrotem do aktywnego życia!

Leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki, a w jej miejsce wprowadzona zostaje soczewka wewnątrzgałkowa. Zabieg ma charakter chirurgiczny, wykonywany jest za pomocą ultradźwięków. Metoda nosi nazwę fakoemulsyfikacji, jest najbezpieczniejszą dla oka. Obecnie nie ma innej formy leczenia zaćmy a ta, która jest, spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Naturalna soczewka, rozbita wcześniej ultradźwiękami jest usuwana. Pacjentowi podaje się krople znieczulające oraz środki uspokajające. Zabieg trwa około 30 minut, pacjent wraca do domu jeszcze tego samego dnia, już z nowymi soczewkami wewnątrzgałkowymi.

Powszechnie panująca opinia, że z zabiegiem należy poczekać, aż zaćma osiągnie swój punkt kulminacyjny, jest jak najbardziej mylna. Generalnie, obowiązuje zasada, że im wcześniej, tym lepiej.

Uwaga! W większości przypadków tuż po zabiegu pacjenci zauważają poprawę wzroku.

Leczenie zaćmy, NFZ

Zabieg usunięcia zmętniałej soczewki jest refundowany przez NFZ. W takim wypadku pacjent otrzymuje soczewkę wewnątrzgałkową jednoogniskową. Jej konstrukcja pozwala na poprawę widzenia w dali, jednak w przypadku bliży oraz odległości pośrednich w dalszym ciągu wymagana będzie korekcja okularowa.

Soczewka wewnątrzgałkowa najnowszej generacji poprawia wzrok we wszystkich trzech zakresach widzenia, ponieważ jest trójogniskowa. Innymi słowy, dzięki takiemu rozwiązaniu pozbywamy się raz na zawsze przymusu korzystania z okularów. Biorąc pod uwagę ceny okularów w zakładach optycznych, inwestycja w zabieg będzie ze wszech miar opłacalna.

Już dziś sprawdź informacje na temat możliwości soczewek wewnątrzgałkowych PanOptix® i PanOptix® Toric, by przekonać się, jak niewiele brakuje do pełni szczęścia.

Zalety nowoczesnych soczewek:

  • Filtry UV;

  • Filtr światła niebieskiego;

  • Poprawa widzenie w dali;

  • Poprawa widzenie w bliży;

  • Poprawa widzenia na odległość pośrednią.

Soczewki wewnątrzgałkowe, a powrót do normalności

Wzrok jest naszym głównym zmysłem, zatem wszystko, co robimy w życiu w większym lub mniejszym stopniu, wymaga widzenia. Udany zabieg wszczepiający soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix pozwala ponownie cieszyć się wszystkim, co niesie ze sobą życie. Znowu możemy wyruszyć w trasę jako pełnoprawni kierowcy, ponownie oddamy się pływaniu lub żeglarstwu.

Sportowcy mogą wrócić na tor lub boiska bez obawy o kontuzję spowodowaną wywrotką. Górskie wędrówki odzyskają swój urok, a miłośnicy nurkowania znowu założą swoje maski. Wyjmiemy dawno nieużywany rower lub po prostu zagramy sobie w ulubioną grę w sieci, ciesząc się szczegółami bogatej grafiki.

Nasze życie nie tylko wróci do normy. Stanie się zdecydowanie lepsze jakościowo, bo poznaliśmy już wartość tego, co odzyskujemy.

Wystarczy jedynie wspomnieć lekarzowi o chęci skorzystania z zalet nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych. Znajdziecie tam wszystkie, niezbędne informacje, które pomogą w podjęciu jedynej słusznej decyzji.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku