Implantologia stomatologiczna to dziedzina stomatologii dająca szansę na uzyskanie pięknego uśmiechu dzięki przywróceniu brakującego uzębienia. Ząb odbudowany na implancie w najbardziej idealny sposób naśladuje naturę zarówno swoim wyglądem jak i funkcjonowaniem.

Co to są implanty zębów

Piękny  i zadbany uśmiech jest wizytówką każdej osoby. Niestety nie każdy może się pochwalić zdrowym i białym uzębieniem. Bywa tak, że pojawiają się choroby, które powodują utratę zębów. Na szczęście są na to skuteczne rozwiązania, które oferuje stomatologia estetyczna i implantologia. Implanty zębowe, to sprawdzony sposób na powrót pięknego uśmiechu.

Implant zęba – czym właściwie jest? 

Implant zębowy to sztuczna tytanowa śruba, której zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba. To nic innego jak swego rodzaju proteza, która ma na celu uzupełnienie miejsca po utraconym bądź usuniętym wcześniej zębie. Implant jest podstawą całej konstrukcji. Śrubę umieszcza się w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Następnie montowana jest korona sztucznego zęba, jest ona mocowana na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałego uzębienia. Te małe detale pomagają sprawić, że implant staje się jak najmniej widoczny wśród reszty zębów. Implanty mogą zastępować nie tylko pojedyncze zęby, ale także całe łuki zębowe. 

Pierwsze kroki do pięknego uśmiechu

Pierwszym i najważniejszym krokiem do możliwości przeprowadzenia zabiegu jest konsultacja ze specjalistą, podczas której lekarz określa dokładną ilość badań, które są potrzebne do wykonania zabiegu oraz określa metodę leczenia implantologicznego. Podczas wizyty pacjent dowiaduje się o przebiegu planowanego zabiegu, dostaje niezbędne informacje w jaki sposób powinno się do niego przygotować, a także jak należy postępować bezpośrednio po zabiegu. Standardowym punktem przed zabiegiem wszczepienia implantów jest badanie tomografii komputerowej. Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie dokładnie zaplanować zabieg i przeprowadzić go w zupełnie bezpieczny i najmniej inwazyjny sposób. 

Zabieg krok po kroku

Zabieg wszczepienia implanta zębowego przebiega w trzech etapach. Pierwszym etapem jest wszczepienie implanta zęba czyli śruby. Aby tego dokonać konieczne jest wywiercenie odpowiedniego otworu w kości. Przy tym zabiegu używane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne, dzięki czemu jest on zupełnie bezbolesny. Na koniec pierwszego etapu stomatolog musi dokładnie sprawdzić, czy implant jest stabilny, jeżeli tak, wtedy rana jest zszywana. 

Żeby móc przejść do kolejnego etapu konieczne jest odczekanie minimum 3 miesięcy. Jest to czas przeznaczony na całkowite wygojenie się rany. W tym czasie następuje zrośniecie się rany z kością. Jest to konieczne, ponieważ tylko dzięki temu ciało człowieka nie traktuje implantu jako ciała obcego i nie odrzuca go. 

Drugim etapem implantacji jest wszczepienie śruby gojącej w implant zęba. Wiąże się to z nacięciem dziąsła. Śruba gojąca, jak sama nazwa wskazuje, przyspiesza proces gojenia się błony śluzowej w miejscu wszczepionego implantu. Proces ten trwa około dwa tygodnie. 

W trzecim etapie implantacji zakładana jest korona. Nim jednak to się stanie stomatolog pobiera wyciski protetyczne. Dzięki temu może wykonać koronę protetyczną, która jest odpowiednio dobrana rozmiarem, kształtem i kolorem do indywidualnego zapotrzebowania pacjenta.  

Więcej na temat implantów zębów na stronie Wójcik Dental Clinic Implantologia – krok po kroku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Luźna smycz

Wersja do druku