Sen to nieodłączny element życia każdego człowieka. Jest czasem potrzebnym na regenerację ciała i umysłu oraz w pełni naturalną, biologiczną potrzebą. To dzięki niemu dysponujemy energią i dobrym samopoczuciem, które są potrzebne do działania, a wiele procesów zachodzących w naszym ciele odbywa się we właściwy sposób. Gdy ilość snu jest niewystarczająca, szybko odczuwamy negatywne konsekwencje tego zjawiska, np. obniżenie koncentracji, zły nastrój i przemęczenie. Jak skutecznie walczyć z bezsennością? Oto kilka cennych rad!
fot:pixabay.com

Komfortowe warunki ułatwiające wypoczynek

Aby osiągnąć sukces, nie musimy od razu wspomagać się lekami na bezsenność. Najlepiej zacząć od upewnienia się, że posiadamy komfortowe warunki sprzyjające odprężeniu. Miękkie i wygodne łóżko, właściwa temperatura, cisza, zasłonięte okna oraz brak czynników rozpraszających, np. w postaci dzwoniącego telefonu – to podstawa. Godzinę przed położeniem się spać warto także odłożyć urządzenia elektroniczne i zrelaksować się przy pomocy doskonałej książki lub uspokajającej muzyki.

Suplementy diety

Jeśli poprawienie warunków nie wystarczy, a nasz problem zacznie przybierać na sile, zatroszczmy się o wysokiej jakości sen dbając o suplementację. Szczególnie cenne okażą się następujące składniki mineralne:

  • magnez,
  • wapń,
  • potas.

W walce z bezsennością udokumentowane działanie posiadają także witaminy z grupy B, a zwłaszcza B12 i B6. Nieocenione okażą się też witaminy D oraz E. Zadbajmy o to, by w naszym jadłospisie znalazły się produkty, które w nie obfitują. Jeśli nie mamy takiej możliwości, sięgnijmy po nie w postaci suplementów. Najczęściej są to tabletki, których spożywanie nie sprawia żadnego problemu i jest bezpieczne dla zdrowia. Co na sen dobrze będzie mieć jeszcze w swojej apteczce? Przede wszystkim suplement zawierający teaninę – aminokwas, który stymuluje wytwarzanie dopaminy i serotoniny, które regulują sen, a zarazem obniża stężenie substancji działających pobudzająco. Nieoceniona okaże się także melatonina, która przyjmowana przez dwa do trzech tygodni powinna znakomicie unormować dobowy rytm snu. Wśród suplementów pomocnych w problemach z zaśnięciem słynny jest również tryptofan. Z pewnością nie zaszkodzi przyjmowanie cynku. Najlepiej będzie przekonać się, który z tych środków przyniesie nam najlepsze efekty, poprzez ich stosowanie i obserwowanie swojego organizmu.

Pomoc specjalistów

Problemów ze snem nie należy lekceważyć. Gdy zatem domowe sposoby oraz suplementy diety zawiodą, najrozsądniej będzie skonsultować się ze specjalistą. Można zacząć od zaczerpnięcia porady u internisty, który zleci dodatkowe badania lub wystawi receptę na odpowiednie środki, które nie są ogólnodostępne. Miejmy jednak na uwadze, że bardzo często są to dość silne leki, które bezwzględnie trzeba stosować zgodnie z zaleceniami.

Na podstawie wszystkich powyższych informacji z łatwością jesteśmy w stanie wysnuć wniosek, że nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie co na bezsenność jest najlepsze? Nie ma bowiem jedynej, skutecznej metody walki z tą dolegliwością, która gwarantowałaby równie dobre rezultaty u wszystkich osób. Zaburzenia snu bywają skomplikowanym problemem i posiadają różnorodne podłoże. Dlatego też w walce z nimi trzeba wykazać się cierpliwością, otwartym umysłem i gotowością do wypróbowania różnych rozwiązań.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

telefon kom?rkowy

Wersja do druku