Nie da się ukryć, że Polska jest jednym z tych krajów, w których prawo dotyczące przerywania ciąży jest wyjątkowo restrykcyjne.

Mimo protestów społecznych obecnie usunięcie ciąży możliwe jest już jedynie w dwóch przypadkach - przestępstwa seksualnego lub zagrożenia życia matki.
Dla wielu kobiet oznacza to realny dramat oraz brak możliwości decydowania o swoim ciele. Tymczasem w krajach sąsiadujących z Polską aborcja jest o wiele bardziej dostępna. Czy jednak Polki mogą z niej skorzystać?

Nie da się ukryć, że polski rząd chce wpłynąć na inne kraje takie jak Czechy czy Słowacja, by nie wykonywały one zabiegów przerywania ciąży w przypadku polskich obywatelek. Niemniej jednak, nie ma on możliwości wpływania na prawo innych krajów oraz przepisy Unii Europejskiej, które jasno głoszą, że obywatelki państw członkowskich mogą liczyć na pomoc medyczną na terenie całej UE. Dlatego też Polki wciąż mogą liczyć na pomoc np. w czeskich klinikach.

Aborcja w Czechach - jakie przepisy obowiązują w tym kraju?

Czechy to jeden z tych krajów, które mają dość liberalne przepisy dotyczące przerywania ciąży. Kobiety w tym kraju mogą podjąć decyzję o aborcji do 12 tygodnia ciąży bez względu na przyczyny swojej decyzji. Jest to możliwe nie tylko ze względów zdrowotnych ale również psychologicznych, finansowych czy społecznych.
Z tego właśnie powodu każdego roku setki Polek zdecydowały się na wyjazd do Czech. Wiele klinik w tym kraju oferuje bowiem nie tylko możliwość legalnego wykonania zabiegu, ale również pomoc w kwestii dojazdu oraz możliwość korzystania z tłumacza lub kontaktu z personelem mówiącym po polsku. Obywatelki naszego kraju czuły się więc bezpieczne i pod opieką. Na szczęście, mimo decyzji prawnych, które zapadły w naszym kraju nic w tym względzie się nie zmienia.

Jak wygląda aborcja w Czechach?

Zabiegi przerywania ciąży w Czechach przeprowadzane są przez wykwalifikowany personel medyczny. Kobieta zostaje dokładnie zbadana pod kątem przeciwwskazań dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezpieczny. Najczęściej korzysta się z metody próżniowej, która jest nie tylko najskuteczniejsza, ale również niesie najmniejsze ryzyko powikłań. Co ważne, kobieta jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu - zazwyczaj czuje się dobrze i bardzo szybko dochodzi do siebie.

Podsumowując, kobiety, które chcą dokonać przerwania ciąży i zależy im na tym, by odbyło się w to legalny i bezpieczny sposób mogą skorzystać ze wsparcia krajów sąsiadujących z Polską. Specjalistyczne kliniki gwarantują pełnię dyskrecji oraz fachową opiekę. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku