Dzieci, są tak zwanym żywym srebrem i dlatego staramy się jak najbardziej stawiać na rozwój ich zdolności poznawczych. Jedną z nich jest spostrzegawczość. To umiejętność obserwacji zdarzeń i postrzegania rzeczywistości oraz zauważania istotnych detali. Polega ona na zwracaniu szczególnej uwagi na drobiazgi pod względem różnic i podobieństw występujących w otaczającym nas świecie. Jest to niezwykle pożądana umiejętność bez względu na to, w jakich czasach żyjemy i czym się zajmujemy. Tempo życia wywiera na nas presję, ponieważ przez pryzmat obowiązków dnia codziennego często nie mamy kontroli nad tym, jak szybko postępuje. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, żeby ułatwić naszym pociechom drogę poznawczą bez większego wysiłku.

Pomoc dla rozwoju umiejętności

Odpowiedzią na chęć wsparcia rozwoju dziecka są ćwiczenia. Większość cech dziedziczymy genetycznie, natomiast jest również wiele przydatnych umiejętności, nad którymi możemy z powodzeniem pracować. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, że istnieją możliwości na ich kształtowanie i doskonalenie. Pewne cechy powinniśmy kształtować i budować od najmłodszych lat. Stawiając dzieci przed takim faktem od samego początku, możemy wypracować satysfakcjonujące efekty w przyszłości. Spostrzegawczość rozwija horyzonty i poprawia zdolności poznawcze. Trening polega w głównej mierze na poznawaniu otoczenia poprzez zabawę. Identyfikowanie świata w takich warunkach powoduje, że dziecko chętnie obserwuje przyrodę i środowisko. Odtwarzanie obrazów w głowie i zapamiętywanie szczegółów wyzwala pozytywne emocje oraz chęć do uczestniczenia w dalszych zajęciach zadaniowych, co świetnie wpływa na możliwości rozwojowe dziecka. Bardzo dobrym pomysłem na rozwijanie zdolności plastycznych mogą być odlewy gipsowe dla dzieci do malowania. Można je kolorować i układać na różne sposoby lub wykorzystać do zabawy w znajdowanie różnic o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Ćwiczenia motoryczne oczami dzieci

Kreatywność jest kluczowa, jeżeli chodzi o uruchomienie wyobraźni i funkcji poznawczych u dziecka. Wystarczy, że podczas spaceru lub jazdy samochodem postaramy się, aby zainteresowało się obrazem, który w danej chwili dostrzega.
Kolejnym sposobem na trenowanie spostrzegawczości u dzieci jest znajdowanie przez nie podobieństw i różnic. Z pewnością każdy miał kiedyś do czynienia z popularną zabawą „znajdź różnicę”. Dwa rysunki pozornie bardzo do siebie podobne mają drobne cechy, które je kontrastują. Zabawa polega na tym, by za pomocą zmysłu wzroku i umiejętności analizy dwóch obrazów, dostrzec oraz zaznaczyć elementy odróżniające je od siebie. Podobną grą rozwijającą wyobraźnię jest zabawa w znajdowanie na dużym, kolorowym obrazku rysunków przedstawiających konkretny przedmiot, zwierzę lub osobę. Umiejętność doprecyzowania wszystkich elementów poszukiwanego przedmiotu sprawia, że łatwiej jest go wyróżnić spośród innych kształtów.

Karty pracy

Istnieją specjalnie przygotowane karty pracy, które mogą pomóc dziecku w ćwiczeniu systemu percepcyjno-motorycznego i umiejętności z tym związanych. Poziom trudności jest dostosowany dla dzieci w różnym wieku. Karty odpowiednio dobrane do charakteru dziecka, pozwalają rozwijać spostrzegawczość i ćwiczyć sprawność ręki oraz palców, co oczywiście daje dobre wsparcie jeszcze przed edukacją wczesnoszkolną. Rysowanie ołówkiem i kolorowanie kredkami przygotowuje malucha do bardziej zaawansowanych zadań, czyli do pisania liter i cyfr. Wiele ciekawych materiałów edukacyjnych i karty pracy, które uczą różnych umiejętności manualnych znajdziecie w sklepie internetowym Pracowni Nitka - https://sklep-pracownianitka.pl/karty-pracy/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku