Hamak w ogrodzie kojarzy się z letnim, beztroskim czasem, spędzonym w ciszy – z dala od zgiełku miasta i bieżących spraw. Pełen chillout i książka w dłoni to jest to! Spanie w hamaku pozwala mocno się odprężyć, zrelaksować, zapaść w głębszy, regeneracyjny sen, a ostatecznie nabrać więcej sił na kolejne dni. Jeśli marzy Ci się odstresowujące bujanie w zaciszu drzew i krzewów, zobacz, czym warto się kierować, wybierając hamak ogrodowy. Zaczynamy!
 
Aspekt numer 1: przeznaczenie hamaka ogrodowego
Warto na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie, dla kogo docelowo ma być przeznaczony hamak. Czy powinien ściśle odpowiadać Twoim potrzebom, czy najlepiej byłoby, aby wpisywał się w oczekiwania wszystkich domowników? Odpowiedź na to zagadnienie determinuje podjęcie decyzji. Warto również rozważyć, czy ma być produktem użytkowanym wyłącznie w ogrodowej przestrzeni, czy przy okazji powinien służyć również podczas rodzinnych wyjazdów pod namiot. W drugim przypadku lepiej zdecydować się na bardziej ergonomiczny, lekki i łatwy w transporcie model przywiązywany do drzew, nieposiadający odrębnego metalowego lub drewnianego stelaża. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym poradniku:  https://www.ergoexpert.pl/blog/jaki-hamak-wybrac-na-ogrod-i-na-balkon/.
Aspekt numer 2: wielkość tarasu lub ogrodu
W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz, możesz zdecydować się na duży, rozłożysty, rodzinny hamak lub też na nieduży, szybko składający się hamak turystyczny. Ten drugi cechuje się bardzo niskim ciężarem i opcją skompresowania, dzięki czemu można go bez problemu zabrać do plecaka i użyć, będąc w środku gęstego lasu. To fantastyczne akcesorium na biwak z przyjaciółmi.
Aspekt numer 3: obecność stabilnych i dużych drzew
Jak wiadomo, hamak wymaga dwóch niezależnych (i na dodatek znajdujących się od siebie w odpowiedniej odległości) mocnych drzew. W nowo zakładanych ogrodach często jest ich deficyt. Warto pamiętać, że młode, wiotkie sadzonki ani nawet roczne czy dwuletnie drzewka owocowe absolutnie nie zdadzą tu egzaminu – pod wpływem ciężaru użytkowników zniszczą się i połamią, a my z hukiem spadniemy z hamaka. Na szczęście producenci i na tę okoliczność znaleźli sposób – hamak wyposażony w metalowy lub drewniany stelaż, który sprawdzi się także w ogrodach pozbawionych wieloletnich nasadzeń. Model ten będzie odpowiedni również na duży balkon czy taras.
Aspekt numer 4: preferowana pozycja leżenia
Każdy użytkownik ma to do siebie, że ceni sobie co innego. Jedni uwielbiają wygodnie rozkładać się na hamaku. Inni z kolei cenią sobie pozycję półleżącą, lepiej sprzyjającą zatopieniu się w fascynującej lekturze. W drugim przypadku doskonałym wyborem będzie fotel hamakowy. Daje on bardziej przewidywalną i statyczną pozycję niż tradycyjny hamak.
Aspekt numer 5: rodzaj siedziska
Poszczególne modele hamaków różnią się od siebie wykonaniem samego siedziska. Istnieją hamaki sznurkowe, w przypadku których warto zdecydować się na samodzielne sprawdzenie, czy ich konstrukcja nie powoduje wżynania się sznurków w ciało. Ten dyskomfort może zrujnować całą przyjemność płynącą z leżenia pośród drzew.
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Plecaki skórzane

Wersja do druku